Sucho je podle Brabce hlavní projev klimatických změn v ČR
Podle Brabce Česko musí zcela změnit svůj přístup k zacházení s vodou v krajině. "My jsme ji dosud spíš cíleně chtěli nechat odtéct, aby tady neškodila, brali jsme vodu spíš v podobě povodní. Dnes vidíme, že dlouhodobé sucho může mít výrazně horší dopady pro společnost než povodně," řekl ministr.
Připomněl, že v uplynulých sto letech byly v Česku vysušeny miliony hektarů mokřadů a zanikly desítky tisíc rybníků. Země podle něj musí nyní začít řešit, jak vodu do krajiny vrátit a udržet ji v ní. Brabec přitom uvedl, že je třeba hledat i příklady dobré praxe ve světě, aby Česko neztrácelo čas hledáním už fungujících řešení.
Meron na semináři nabídl sdílení izraelských zkušeností s hospodařením s vodou. Připomněl, že v Izraeli je vody dlouhodobě nedostatek, proto země podle něj přistupuje k takzvanému preciznímu zemědělství. Jeho základem je sbírání co nejvíc dat o půdě, klimatických podmínkách i plodinách, aby bylo možné vodu využít maximálně efektivně a aby se zamezilo plýtvání.
Na dnešním semináři diskutují odborníci z Česka i z Izraele o svých zkušenostech s čištěním a následným využívání odpadních vod, o vodním hospodaření ve městech nebo o firemních příkladech přístupu k hospodaření s vodou. Zahájení semináře se zúčastnil i premiér Andrej Babiš (ANO), který označil Izrael za českého strategického partnera a vyjádřil zájem o spolupráci obou zemí i v dalších oborech, zejména v kybernetické bezpečnosti.
reklama