Švédsko vydalo varování kvůli únikům plynu z potrubí Nord Stream, Kodaň a Kreml nevylučují sabotáž Aktualizováno
"Na plynovodu Nord Stream 1 jsou dva úniky - jeden ve švédské ekonomické zóně a druhý v dánské ekonomické zóně. Jsou velmi blízko sebe," řekl mluvčí námořní správy SMA. Úniky byly zaznamenány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Podle mluvčího není zatím jasné, co úniky způsobilo. Úřad zároveň sdělil, že se snaží zajistit, aby se žádná loď nedostala příliš blízko k místu úniku.
Nord Stream 1 vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Rusko však dodávky tímto potrubím na konci srpna zastavilo, což zdůvodnilo technickými problémy.
V pondělí dánské úřady požádaly plavidla, aby se vyhýbala okruhu pěti námořních mil (asi devět kilometrů) od místa jihovýchodně od ostrova Bornholm. Důvodem byl únik plynu do Baltského moře z paralelního plynovodu Nord Stream 2. Zprovoznění tohoto plynovodu zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu. Později téhož dne provozovatel plynovodu Nord Stream 1 rovněž ohlásil pokles tlaku v obou větvích plynovodu.
"Poškození, které se odehrálo ve stejný den současně na třech větvích podmořských plynovodů systému Nord Stream, nemá obdoby," uvedl dnes provozovatel plynovodu Nord Stream AG. "Zatím není možné odhadnout, kdy bude infrastruktura pro přepravu plynu obnovena," dodala společnost. Ačkoliv jsou nyní oba plynovody mimo provoz, jsou stále naplněné plynem.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotaz agentury TASS, zda mohou být úniky výsledkem sabotáže, řekl, že "v tuto chvíli nelze vyloučit žádnou možnost". Uvedl také, že potrubí zaznamenalo poškození nejasného charakteru, což je podle něj velmi znepokojivá zpráva s ohledem na energetickou bezpečnost celé Evropy.
Možnost sabotáže nevyloučila ani dánská premiérka Mette Frederiksenová. Je podle ní těžko představitelné, že šlo o náhodu. Šéfka dánské vlády to dnes uvedla při slavnostním zprovoznění plynovodu Baltic Pipe, který se stane důležitou trasou pro přepravu plynu z Norska do Dánska a Polska a který bude schopen dodávat surovinu také odběratelům v okolních zemích.
Podle nejmenovaného evropského bezpečnostního experta osloveného agenturou Reuters existují náznaky, že v případě úniků plynu z Nord Streamu jde o úmyslné poškození. Na závěry je podle něj ale zatím příliš brzy. Klíčová otázka podle něj zní, kdo by měl z poškození plynovodu prospěch.
Evropská komise (EK) dnes uvedla, že vývoj kolem Nord Streamu bedlivě sleduje a že analyzuje možný dopad úniku metanu do ovzduší. O příčinách úniků je podle ní předčasné spekulovat.
Současné úniky plynu podle Reuters znamenají konec veškerých nadějí, že by do Evropy ještě do začátku topné sezony mohl plynovodem Nord Stream 1 opět začít proudit ruský plyn.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Petr Eliáš
27.9.2022 10:20Svatá Prostoto
27.9.2022 12:28 Reaguje na Petr EliášKdo ... to je bohapusté hádání, to nemá cenu tady řešit.
pavel
27.9.2022 16:40 Reaguje na Petr Eliášs v
27.9.2022 20:57 Reaguje na pavelJarka O.
28.9.2022 16:13 Reaguje na s vs v
30.9.2022 11:26 Reaguje na Jarka O.Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
s v
30.9.2022 13:42 Reaguje na Jarka O.Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Miroslav Vinkler
27.9.2022 10:49I když by taková infrastruktura mohla být teoreticky poškozena, když lodě zakotvily, je nepravděpodobné, že by takové nehody postihly několik plynových potrubí v Baltském moři současně, říká Tomas Kåberger.
https://omni.se/
-------------
Mohl by to být ruský útok pod falešnou vlajkou . https://www.tagesspiegel.de/
------------------
Uniká z plynovodů Nordstream 1 a 2 jižně od Bornholmu. Úniky plynu byly nalezeny na třech různých místech, říká Tobias Nicander, manažer námořní záchrany na námořní správě Ekot.
/ https://sverigesradio.se/
------------------
Obě trasy dodávek plynu do Evropy po dně Baltského moře byly znemožněny. Nejprve došlo k vážné nehodě na Nord Stream 2, který nebyl nikdy uveden do provozu. Tlak v jedné ze dvou linií plynovodu u dánského ostrova Bornholm prudce klesl. Příčina úniku se stále vyšetřuje, ale mluvčí provozovatele projektu Nord Stream 2 AG už řekl, že se podél potrubí "pravděpodobně někde objevila díra". Večer 26. září se vešlo ve známost o poklesu tlaku v obou větvích plynovodu Nord Stream 1, důvod je zatím neznámý. Oprava, pokud vezmeme v úvahu podobné případy, může trvat až několik let, říkají analytici.
Sergej Kondratiev, zástupce vedoucího ekonomického oddělení Institutu energetiky a financí, poznamenává, že je nyní obtížné říci, co se přesně stalo, ale míra poklesu tlaku - z 300 na 7 barů, pravděpodobně naznačuje, že to není jednoduchá netěsnost (v důsledku špatně svařeného švu). ), ale např. o výbuch.
---------------------------
https://www.kommersant.ru/doc/5582075
Můžeme se těšit na skutečně krutou zimu. Poděkování patří ekomagorům v Bruselu a zeleným skopčákům v Berlíne, kteří nás plánovaně zbavili stabilních zdrojů energií.
Hanzl do pozoru - budete točit vrtulemi od prosince do března!
s v
27.9.2022 21:04 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
1.10.2022 21:02 Reaguje na Miroslav VinklerRichard Vacek
27.9.2022 12:12Pavel Hanzl
28.9.2022 21:16 Reaguje na Richard VacekSlavomil Vinkler
30.9.2022 20:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2022 08:29 Reaguje na Slavomil VinklerJarka O.
3.10.2022 22:31 Reaguje na Pavel HanzlAha, ti, kteří si trubky postavili, si je také nechali vybuchnout, a odepíší si tím pádem ztráty. To je moc zvláštni nápad, který nevypadá na chytré vlastníky.