Světová obchodní organizace končí s podporou neudržitelného rybářství
Jak v roce 2019 vyčíslila studie kanadských vědců, světové vlády dohromady ročně přispívaly sumou 22 miliard dolarů na podporu rybářství. Z této umělé finanční stimulace ovšem nerostla prosperita malých rybářů, ale spíše jen zisky velkých flotil průmyslového formátu. Mohly si totiž snáze dovolit levnější palivo a také snížit náklady na stavbu nových plavidel. V konečném důsledku tak mohly na mořích operovat po delší dobu stále masivnější lodě, což se míjelo se snahou o udržitelnost rybolovu.
Nová dohoda omezí tyto škodlivé dotace vytvořením tzv. globálního rámce, který omezí dotace na nezákonný, nehlášený a neregulovaný rybolov, a také omezí dotace na rybolov nadměrně lovených populací a dotace pro plavidla lovící v mezinárodních vodách.
Klíčovou součástí nové dohody jsou opatření zvyšující transparentnost a kontrolu. Také nově deklarují odpovědnost jednotlivých vlád za „své rybáře“. Dohoda se vztahuje na všech 164 vlád členských států WTO.
Členové ochranářských neziskovek to kvitují s nadšením. Například Isabel Jarrettová, šéfmanažerka The Pew Charitable Trusts, k tomu uvádí: „Nezodpovědné rybářské praktiky již po desetiletí zbytečně vyčerpávají rybí populace a poškozují národní ekonomiky a ekosystémy. Omezení dotací, které vedou k nadměrnému rybolovu, může pomoci obnovit zdraví rybolovu a komunit, které na něm závisejí. Nová dohoda WTO je prvním a zásadním krokem k dosažení tohoto cíle.“
Členské země WTO ještě musí probrat dílčí otázky realizace, dohoda musí oficiálně vejít v platnost a neměla by chybět vůle k jejímu naplnění. „Jedná se ale o zlomový bod při řešení jedné z klíčových příčin celosvětového nadměrného rybolovu,“ dodává Jarrettová.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Radim Polášek
1.7.2022 13:41Přitom není žádný důvod k domněnce, že velcí lovci moře drancují a malí ne. Podle předpisů mají být na rybářských lodích úředníci, zaměstnanci dozorujících organizací, kteří toto sledují a v případě, že rybářská loď loví nepovoleným způsobem nebo překročí kvóty lovu, mají povinnost zasáhnout. A naopak to neznamená, že malí rybáři moře nedrancují, pouze nemají takové technické možnosti, aby mohli dostatečně účinně moře drancovat.
Spíš to je naopak. Například na velkých rybářských lodích se ryby a další mořské organismy, které jsou nevyužitelné pro lidskou spotřebu, ale už jsou vylovené v sítítch a usmrcené, nevyhazují zpět do moře, ale taky se shromažďuji a zpracovávají se do krmiva pro rybí pěstírny a akvakultury. Ti živočichové tak nepřijdou vniveč, ale jsou využiti pro další produkci lidských potravin v těchto provozech. Zatímco malí rybáři nemají ryby a jiné plody moře, které neprodají ani nespotřebují doma v rodině, jak využít a proto je musí vyhazovat do moře.