https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svycari-resi-problem-jak-se-zbavit-tun-munice-na-dne-zenevskeho-jezera
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švýcaři řeší problém, jak se zbavit tun munice na dně Ženevského jezera

8.10.2021 11:45 | BERN (ČTK)
Ženevské jezero využívala zbrojovka Hispano-Suiza jako skládku nadbytečné munice až do 60. let minulého století. Na dně skončilo asi 500 až 1000 tun munice, uvedly krátce po roce 2000 úřady
Ženevské jezero využívala zbrojovka Hispano-Suiza jako skládku nadbytečné munice až do 60. let minulého století. Na dně skončilo asi 500 až 1000 tun munice, uvedly krátce po roce 2000 úřady
Foto | Shark / Wikimedia Commons
Průzračná, tyrkysově modrá voda Ženevského jezera se zdá klidná, ale hluboko pod hladinou číhají hromady munice, bomb, zásobníků a možná i chemických zbraní, které na dně skončily před desítkami let. Odborníci měli dlouho za to, že v největším alpském jezeře bezpečně odpočívají chráněné vrstvami sedimentu, v poslední době ale mnozí z nich začali formulovat obavy ohledně možných ekologických škod a rizik pro obyvatele. Znovu se proto řeší, zda by nebylo lepší zbraně z jezera vylovit, napsala agentura AFP.
 

"Domníváme se, že tam dole jsou bomby, dělostřelecké granáty a munice do střelných zbraní," říká hlavní geolog ženevského kantonu Jacques Martelain. Někteří ale mají strach, že na dně mohou být i fosgenové bomby, nebezpečné chemické zbraně, dodává.

Vůbec poprvé se proto švýcarské úřady chystají poctivě zmapovat, jaký druh munice, kde a v jakém množství leží a zda by se měla odstranit.

Švýcarsko je sice neutrální země, která nebojovala ani v jedné ze světových válek, ale jeho neutralita je vykoupená zásobami zbraní. Od konce první světové války až do 60. let minulého století často vysloužilá munice a výzbroj končily v jezerech po celé zemi. Jezera sloužila coby bezpečné úložiště zejména poté, co došlo ke dvěma explozím ve skladech vyhloubených ve skalních masivech.

Odhaduje se, že za desítky let skončilo v Lucernském, Thunském a Brienzském jezeře asi 8000 tun munice. Úřady nicméně došly k závěru, že je bezpečnější tuto munici nechat pod vodou, protože většinou leží pod silnými vrstvami usazenin ve velkých hloubkách.

V případě Ženevského jezera je ale situace poněkud jiná, protože tuto vodní plochu využívala zbrojovka Hispano-Suiza jako skládku nadbytečné munice až do 60. let minulého století. Na dně skončilo asi 500 až 1000 tun munice, uvedly krátce po roce 2000 úřady, aniž specifikovaly, jaký typ zbraní na dně leží a kde přesně.

To se má teď změnit, protože odborníci budou dno mapovat pomocí sonarů, a to zejména v mělčích částech jezera. Ženevské jezero je dlouhé 73 kilometrů, v nejširším místě široké 14 kilometrů a maximální hloubka dosahuje 310 metrů. Ženeva z jezera bere 80 procent pitné vody. Pátrání po munici se ale má soustředit na okolí města Ženeva, kde se jezero hojně využívá k rekreaci a kde je hloubka kolem 50 až 100 metrů.

Radnice se dlouho domnívala, že munice leží hlavně v hlubších částech jezera a je pokrytá usazeninami, které ji chrání. V roce 2019 ale francouzská ekologická organizace Odysseus 3.1 objevila nevybuchlou munici v hloubce 50 metrů, navíc nezakrytou sedimenty.

Bývalá poslankyně regionálního parlamentu a potápěčka Salima Moyardová strávila léta bojem za to, aby vedení kantonu zbraně na dně pořádně zmapovalo, a trvá na tom, že je bude potřeba odstranit. Podle ní totiž lákají amatérské potápěče, což může být riskantní.

"Můžou se objevit jedinci, kteří budou munici hledat a pak si kořist vystaví na krbové římse. To by byla vážná věc: pro ty dotyčné, pro jejich sousedy i pro životní prostředí," tvrdí Moyardová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

8.10.2021 13:51
Hle! Země,která je dávána jako příklad celé Evropě,ba i světu,konala odporné činy,za které by se měla stydět a které by měly být příkladem odstrašujícím.Jsem hluboce zklamán a otřesen je kredit té země nadlouho.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2021 15:53
Nebýt švýcarských bank, které braly cennosti zleva, zprava, Žid nebo nácek , a vydělaly na válkách neskutečný balík , nebylo by Švýcarsko tak v pohodě.

Jinak sdělení, že na dně švýcarských jezer leží poraněné holubice míru ,mě skutečně překvapil, nějak mně to s jejich přírodou a sýry nejde dohromady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 22:52
Jejich starosti a Rotschildovy peníze....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.10.2021 19:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy zarputilý ekolog toto bagatelizujete? Aha ono to není u nás
a nebo v Rusku, ale ve Švýcarsku a tam se to asi může! 80% pitné
vody pro Ženevu je ohroženo chemickými sajrajty a možná i bojovými
chemickými látkami. Tomu já říkám zhovadilost firem, které se
takto zbavily munice. To i hlubinné úložiště jaderného odpadu
je vedle toho sklípkem na ovoce. Doufám, že svůj výrok změníte,
protože bagatelizovat tímto výrokem tak závažnou věc, vás zcela
diskredituje jako člověka bojujícího za ekologii za každou cenu.
Odpovědět

Jirka Černý

11.10.2021 16:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Taky jsem trochu v šoku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.10.2021 14:18
No, finančně asi nebude problém, peníze Švýcaři mají.
Technicky taky ne, stačí dno jezera zmapovat citlivým magnetometrem a hned bude vidět, kde je nějaká větší dávka kovu. A kde mohou odsát bahno a odkrýt ty věci.
Odhaduji, že je problém v tom, kdo by to asi měl platit. A další problém v tom, že po dobu těch prací tam bude hluk a zkalená voda.
Odpovědět
Jiří Klicpera

Jiří Klicpera

12.10.2021 13:31
Švýcarsko ty zbraně hlavně prodávalo, na svou obranu je nepotřebuje, to by bylo poněkud přezbrojené. Místo armády má jen milice. Že by vyrábělo chemické zbraně si úplně nemyslím, i když švýcarské chemičky vyrábějící léky jsou jistě technicky schopné čehokoli. To skladování pod vodou je samozřejmě zvěrstvo. Ale odpálit ty zbraně pod vodou je extrémní riziko, které by mohlo zejména v případě chemických zbraní zlikvidovat celý tok Rýna a vodárny nejen pro Ženevu. V každém případě obrovská časovaná bomba. Jinak ovšem doporučuji věnovat pozornost dikci článku, zejména na počátku slovům možná, někteří, často, po celé zemi, odhaduje se… nebo „nadbytečná munice“ – pojmy velmi neurčité, které jsou zavádějící a sdělovací prostředky je užívají dost často k podprahovému ovlivnění čtenáře či posluchače. Pak už chybí jen maminky s plačícími dětmi v náručí, demonstrující před kamerou. Jaká je ale skutečná a ověřená pravda?
Odpovědět

Jirka Černý

13.10.2021 13:22 Reaguje na Jiří Klicpera
Chemické zbraně mi taky nesedí, i kdyby ano njak mi není jasné jak by šly zapasovat do jejich vyloženě obranné koncepce.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

14.10.2021 19:09 Reaguje na Jiří Klicpera
Když už k nám zavítal takový odborník, prozraďte, co za nadbytečné svinstvo vlastně ta DEZA možná dost často "ukládala" do Bečvy?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist