https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-i-dukovany-dodrzuji-podle-auditu-mezinarodni-ekologicke-normy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín i Dukovany dodržují podle auditu mezinárodní ekologické normy

26.11.2021 16:28 | TEMELÍN (ČTK)
Temelín je držitelem certifikátu od roku 2004.
Temelín je držitelem certifikátu od roku 2004.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí. Tímto závěrem skončila mezinárodní kontrola auditorů společnosti Det Norske Veritas. Temelín má ekologický certifikát od roku 2004, Dukovany od roku 2001. Jak elektrárny plní požadavky, se každý rok prověřuje při dílčích auditech, sdělil ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Auditoři se tentokrát zaměřili na systém, jak umí Temelín zajistit ochranu životního prostředí ve vodním hospodářství. Při kontrole navštívili čističku odpadních vod, chemickou úpravnu vody, úpravnu chladicí vody, čerpací stanici Hněvkovice nebo záchytnou nádrž v Býšově. "Audit prokázal shodu s požadavky s certifikační normou. Na elektrárně nejsou podceňována žádná rizika, ať už se jedná o malá, nebo velká," uvedl v tiskové zprávě vedoucí týmu auditorů Zdeněk Grabmüller.

Temelín je držitelem certifikátu od roku 2004. Nyní platí do 28. prosince 2022. Na jihu Čech patří Temelín mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky. ČEZ ročně v Temelíně investuje do ochrany životního prostředí desítky milionů korun. Letos třeba díky novým separátorům navýšil výkon prvního bloku a za rok se tak ušetří až 20.000 tun oxidu uhličitého, které by jinak podle ČEZ vypustily uhelné elektrárny do ovzduší.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 13,9 TWh.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist