Temná stránka solární energie: jedovaté olovo ohrozí Indii a Čínu

V rozvojových zemích s horší infrastrukturou totiž musí výrobci solární energie mnohem více spoléhat na bateriové systémy využívající právě olovo, které se při nedbalé manipulaci a práci s odpady může velmi snadno dostat do ekosystémů. To může mít velmi negativní dopady, jak vědci připomínají, olovo může lidem působit řadu velmi vážných zdravotních problémů.
Podle předpovědí „pohltí“ solární systémy do roku 2022 zhruba třetinu světové produkce olova. Klíčové obavy vyplývají především z toho, že v současné době mají podle oficiálních statistik Indie a Čína obrovské problémy s úniky olova v různých fázích jeho zpracování: od dolování až po zpracování a recyklaci.
Studie připomíná, že v nedávné době přišla z Číny řada varovných zpráv o masových incidentech otravy rtutí v zařízeních na recyklaci baterií i výrobních provozech. 583 těchto zařízení bylo podle čínských údajů uzavřeno.
Rizika číhají všude
„Je nezbytné investovat do environmentálních kontrol výroby baterií a zlepšit systém jejich recyklace,“ uvádí Chris Cherry, hlavní autor studie. „Bez rychlého zlepšení je zřejmé, že užití baterií s olovem povede ke kontaminaci prostředí a otravám mezi dělníky, ale i dětmi.“
Průmyslová odvětví vyrábějící baterie již nyní spotřebovávají zhruba 80 procent globální produkce olova. Navíc zažívají velmi rychlý nárůst, a to právě v souvislosti z rozšiřováním solárních systémů. I proto autoři docházejí k závěru, že v budoucnu bude dopad na životy lidé mnohem silnější.
„Solární průmysl musí udělat kroky směrem k větší zodpovědnosti při výrobě a provozování baterií,“ říká Perry Gottesfeld, další z autorů studie. „Bez zásadních zlepšení bude otrav olovem přibývat.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Jinak je to taková smutná klasika - 5. 9. 2011 - AlešPředstavte si , že jste majitel lesa a o dřevo je zájem , jeho cena je vysoká co uděláte ? Rozšíříte les kam jen to půjde. Naopak když cena dřeva bude nízká nebudou Vám lesy vynášet tak z nich uděláte třeba pole. Čím více budete šetřit dřevem tím méně hospodářských lesů bude. Kdyby byla nulová spotřeba dřeva žádné hospodářské lesy by neexistovaly.A co se týče dovozu zboží ze 3 tího světa. Je to pravda tam se na ekologii tolik nehledí , ale na druhou stranu u nás před 50-55 ti lety to bylo ještě podstatně horší. Na ekologii si prostě musíte vydělat. Není možné dávat 3000 USD ročně na ekologii , když je to Vaše celé HDP (Indie) Ty rozvojové státy mají na rozdíl od nás tu výhodu , že šetrné technologie byly vyvinuty v západním světě a teď jsou levné, proto je také životní prostředí v Číně lepší bež bylo u nás v 50tých letech, kdy jsme na tom byly ekonomicky podobně jako jsou dnes oni , ale žádné šetrné technologie prakticky neexistovaly. Staré vyspělé země to řešili přechodem z uhlí na ropu , od 70tých let jádro a později na zemní plyn. |