Temná stránka solární energie: jedovaté olovo ohrozí Indii a Čínu

V rozvojových zemích s horší infrastrukturou totiž musí výrobci solární energie mnohem více spoléhat na bateriové systémy využívající právě olovo, které se při nedbalé manipulaci a práci s odpady může velmi snadno dostat do ekosystémů. To může mít velmi negativní dopady, jak vědci připomínají, olovo může lidem působit řadu velmi vážných zdravotních problémů.
Podle předpovědí „pohltí“ solární systémy do roku 2022 zhruba třetinu světové produkce olova. Klíčové obavy vyplývají především z toho, že v současné době mají podle oficiálních statistik Indie a Čína obrovské problémy s úniky olova v různých fázích jeho zpracování: od dolování až po zpracování a recyklaci.
Studie připomíná, že v nedávné době přišla z Číny řada varovných zpráv o masových incidentech otravy rtutí v zařízeních na recyklaci baterií i výrobních provozech. 583 těchto zařízení bylo podle čínských údajů uzavřeno.
Rizika číhají všude
„Je nezbytné investovat do environmentálních kontrol výroby baterií a zlepšit systém jejich recyklace,“ uvádí Chris Cherry, hlavní autor studie. „Bez rychlého zlepšení je zřejmé, že užití baterií s olovem povede ke kontaminaci prostředí a otravám mezi dělníky, ale i dětmi.“
Průmyslová odvětví vyrábějící baterie již nyní spotřebovávají zhruba 80 procent globální produkce olova. Navíc zažívají velmi rychlý nárůst, a to právě v souvislosti z rozšiřováním solárních systémů. I proto autoři docházejí k závěru, že v budoucnu bude dopad na životy lidé mnohem silnější.
„Solární průmysl musí udělat kroky směrem k větší zodpovědnosti při výrobě a provozování baterií,“ říká Perry Gottesfeld, další z autorů studie. „Bez zásadních zlepšení bude otrav olovem přibývat.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Jinak je to taková smutná klasika - 5. 9. 2011 - polar_foxJinak je to taková smutná klasika dnešní doby - a tedy, že ve skutečnosti významná část světovho boje se znečištěním, odpadem apod. probíhá ve skutečnosti tak, že ekologii škodlivé provozy se prostě přesunou di Číny, či jinde, kde to nevidíme a lid jásá, jak se ta naše ekologie zlepšuje :-(Dokonce si myslím, že současná praxe ekologii spíše přitíží, jelikož u nás by byla výroba přísněji hlídána, než někde v rozvojových zemích. Výrobky by byly pravda dražší, nežili bychom v takovém rozmachu konzumu jako dneska, protože bychom si mohli pořídit méně věcí, ale "boj" průmyslu by nebyl ve stylu kašpárkového divadla ve stylu "přesunem ten bordel tam, kde to není vidět a když není vidět, tak uděláme bordel ještě větší". Onehda jsem kupoval ve vinotéce dřevěnou dárkovou krabičku na víno (za kterou bych neměl problém připlatit nějakou ten peníz navíc, když už to víno stálo tolik, kolik stálo), a koukám na nálepku "made in china" = je sice hezké, že chráníme naše lesy ale jak vidno, na úkor lesů v jiné části planety. |