https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezba-uschlych-stromu-na-kamennem-vrchu-v-brne-se-opozdi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžba uschlých stromů na Kamenném vrchu v Brně se opozdí

5.8.2019 00:24 | BRNO (ČTK)
Plánovaná těžba uschlých stromů v brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch nezačne kvůli vytíženosti strojů dříve než v září. / Na snímku je vidět uschlý borovicový les, který by za normálních podmínek měl být v zimním období zelený.
Plánovaná těžba uschlých stromů v brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch nezačne kvůli vytíženosti strojů dříve než v září. / Na snímku je vidět uschlý borovicový les, který by za normálních podmínek měl být v zimním období zelený.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plánovaná těžba uschlých stromů v brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch nezačne kvůli vytíženosti strojů dříve než v září. Původně se mělo kácet o prázdninách. Situace v lokalitě se tak může ještě zhoršit. Řekl to Vilém Jurek z ekologického sdružení Rezekvítek, které se o rezervaci dlouhodobě stará. V rezervaci loni kvůli dlouhodobému suchu uhynulo asi 1000 stromů, jde o odolné borovice a také modříny. Je to přes 60 procent ze všech jehličnatých stromů v místě.
 

"Všechny stroje, kterými by se to dělalo, jsou vytížené kvůli kůrovci jinde. Počítali jsme s tím, že se těžit začne o prázdninách, bohužel to nevyjde dříve než v září," uvedl Jurek.

Stromy podle ochranářů loni na konci léta nevydržely dlouhodobé sucho, poté je oslabené ještě napadl lýkožrout. Největší škody jsou v takzvaném západním cípu směrem na Kohoutovice, kde jsou souvislejší výsadby jehličnanů, úhyn velkých modřínů a smrků ochranáři však zaznamenali i ve střední části rezervace.

Vzhledem k tomu, že se v rezervaci začne kácet až po létě, ochranáři se obávají zhoršení stavu. "Srpen je rizikový, uvidíme, co se stromy lýkožrout udělá dál. Je možné, že to bude ještě horší," uvedl Jurek.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice, rezervací byl vyhlášen v roce 1978 kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů vykvétá na jaře kolem 50.000.

Obnova lokality bude podle ochranářů trvat dva až tři roky. S výsadbou nových stromů se ale nepočítá. Ponechány budou zdravé borovice, jsou tam i takzvané nálety javorů a dubů, které chtějí ochranáři zachovat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Libor Popela
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist