Velké solné jezero nejen vysychá, ale také otepluje planetu, píše The Washington Post
V nové studii v časopise One Earth vědci spočítali, že v roce 2020, kdy Coboová a další odborníci odebírali vzorky, se z vysychajícího dna Velkého solného jezera uvolnilo 4,1 milionu tun oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. To by znamenalo přibližně sedmiprocentní nárůst emisí v Utahu způsobených lidskou činností, zjistili autoři.
Zatímco jiní vědci zdokumentovali emise uhlíku z dalších vysychajících jezer - včetně Aralského moře ve Střední Asii - Brothers uvedl, že jeho studie se snažila vypočítat, jakou část emisí uvolněných z tohoto jezera lze připsat na vrub člověku, protože Velké slané jezero bylo vyčerpáno pro lidské účely, což se ještě zhoršilo v důsledku změny klimatu a megasucha na Západě v posledních dvou desetiletích. "Je to poprvé, co říkáme: 'Tohle je něco, co je naše vina'," řekl Brothers.
Jezera po celém světě běžně ukládají uhlík. Rostliny a živočichové se na dně usazují po tisíce let ve formě sedimentů, z nichž většina leží ve vrstvách s nízkým obsahem kyslíku, které se pomalu rozkládají.
"Když jsou jezera zaplavena vodou, tedy řekněme ve svém užitném stavu, jsou tak trochu našimi spojenci v boji za odstranění CO2 z atmosféry," řekl Rafael Marcé, vědecký pracovník Centra pokročilých studií ve Španělsku, který s Brothersem spolupracoval na předchozích pracích, ale na této studii se nepodílel.
Když jezera vysychají, kyslík může proniknout hluboko do sedimentů, probudit mikroorganismy, které začnou hodovat na organických látkách a uvolňovat oxid uhličitý, dodal Marcé. "První věc, kterou uděláte, když se probudíte, je snídaně, že?" řekl. "A to samé platí i pro ně," dodal.
Velké solné jezero v Utahu - největší slané jezero na západní polokouli - se v posledních letech stalo doslova otevřeným bufetem pro mikroorganismy. Před dvěma lety klesla hladina jezera na rekordně nízkou úroveň. Po posledních dvou srážkově příznivých zimách se sice trochu zvedla, ale stále zůstávají rozsáhlé úseky jezerního dna vyschlé a hladina se pohybuje pod úrovní, kterou státní úřady považují za zdravou.
Snížený stav jezera představuje mnoho nebezpečí, včetně toxického prachu, ztráty biotopu pro ptáky, dopadu na žábronožky i různá průmyslová odvětví. Brothers a jeho kolegové použili přenosný analyzátor skleníkových plynů k měření množství oxidu uhličitého a metanu vystupujícího z různých oblastí vyschlého dna jezera nebo zbytkové vody.
"Jakmile umístíte kopuli na písek nebo obnažené dno jezera, začnete pozorovat, že CO2 stoupá," řekl Brothers. Emise byly vyšší v létě než v zimě a měly tendenci být nižší v místech, která existovala jako souš delší dobu.
Přečtěte si také |
Byli to lovci, nikoli změna klimatu. Vyhynutí velkých savců způsobili podle vědců lidéMarcé, který studoval dno Aralského moře, uvedl, že některé části bývalého jezerního dna, jež jsou obnažené už 60 let, stále emitují oxid uhličitý. Očekává, že to bude pokračovat. "Pravděpodobně se to pohybuje na úrovni století," řekl Marcé, který spolupracuje se skupinou vědců dokumentujících tyto emise po celém světě.
Brothers i Marcé uvedli, že chtějí získat dostatek důkazů, aby přesvědčili Organizaci spojených národů, aby tyto typy emisí zahrnula do výpočtu uhlíkových souhrnů jednotlivých zemí. "Musí do nich zahrnout vysychající jezera," řekl Marcé. "Protože v případě velmi velkých jezer by jim mohlo uniknout něco, co je velmi důležité," dodal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Slavomil Vinkler
28.7.2024 07:26Ale solná jezera jsou bílá a hodně odráží teplo do kosmu. To je třeba započítat taky.
Honza Honza
28.7.2024 08:21Naopak vegetace (a vodní plochy) vodu zadrží (nad lesem, na rozdíl od pouště, dokonce i prší) postupně ji uvolňuje odpařováním, tím ochlazuje a zadržuje vodu (i když ji zároveň spotřebovávává). To by měl znát každý žák ZŠ, lesy mají nezastupitelnou úlohu, odlesnění vede ke katastrofě.
Richard Vacek
28.7.2024 09:03 Reaguje na Honza HonzaŽádnou katastrofu pro život to neznamenalo. Právě naopak - díky příznivému klimatu se předchůdce člověk rozšířil i v Evropě.
"Podle Ložka (1973) dosahovaly průměrné roční teploty v glaciálech ve střední Evropě jen okolo 0 ºC a méně, v interglaciálech 10 až 15 ºC. Současná průměrná roční teplota je 8 až 9 ºC."
http://moravske-karpaty.cz/prirodni-pomery/vegetace/charakteristika/vyvoj-vegetace-ve-svrchnim-pleistocenu/
Petr
28.7.2024 21:07 Reaguje na Richard VacekMůžete mít zimní teplotu nula a letní +20, a průměr bude +10, a bude pohoda a příjemno. Nebo můžete mít zimní -30 a letní +50, a průměr bude stejných +10. Akorát že v tomhle nepřežijete.
Richard Vacek
29.7.2024 09:14 Reaguje na PetrVladimir Mertan
28.7.2024 12:07 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
28.7.2024 14:34 Reaguje na Vladimir MertanI u nás byly sice řídké lesy, později dokonce zahuštěný Hercinský prales, ale nebyla betonová přehřívající se města, rozsáhlá pole, řeky se rozlévaly po polích (tak vznikaly i rovinaté nížiny), byly meandry apod. Až se vykácí Amazonský prales, vznikne Sahara 2 a u nás bude 50 st i při uhlíkové neutralitě, to mi věřte! A z vašeho tropického pralesa je už v Africe polovina a i vzhledem k Hadleyově buňce je tam step, k naší škodě, protože i tato step způsobuje globální oteplování.