https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tokajev-naridil-zvetsit-prepravu-ropy-trasou-obchazejici-rusko?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prezident Kazachstánu nařídil zvětšit přepravu ropy trasou obcházející Rusko

8.11.2022 14:14 | ASTANA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev nařídil zvýšit objemy ropy přepravované přes přístavy Aktau a Kuryk u Kaspického moře na 20 milionů tun ročně, uvedl na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na komuniké prezidentské kanceláře. Trasa vedoucí přes Kaspické moře obchází Rusko, zdůraznil deník.
 

Minulý měsíc agentura Reuters uvedla, že ropné společnosti v Kazachstánu začaly testovat alternativní trasy pro dodávky ropy do Evropské unie, a to včetně trasy přes kaspický přístav Aktau do ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (zvaný BTC). Nové trasy by umožnily firmám míjet tranzit přes ropovod Caspian Pipeline Consortium (CPC), spojující ropná pole na západě Kazachstánu s ruským přístavem Novorossijsk na pobřeží Černého moře.

Vývoz kazachstánské ropy představuje více než jedno procento světových dodávek, čili okolo 1,4 milionu barelů za den. Po 20 let se přepravovala ropovodem CPC do Novorossijsku a na světový trh. V červenci ruský soud pohrozil uzavřením CPC kvůli závadám porušujícím ochranu přírody. Vláda Kazachstánu a velké zahraniční firmy pak uzavřely kontrakty s dalšími společnostmi, napsal Kommersant.

Západ Moskvu obviňuje, že omezováním dodávek energií se mstí za sankce, které západní státy na Rusko uvalily za jeho invazi na Ukrajinu.

Prostřednictvím ropovodu CPC se loni vyvezlo 54 milionů tun ropy kazachstánské lehké ropy CPC Blend, což znamená 1,2 milionu barelů denně. Přes terminál v ruském přístavu Novorossijsk dosud proudí 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu. Manipulační kapacita ropovodu je 67 milionů tun ročně. Jeho délka je přes 1500 km a vedle Transněfti jsou dalšími akcionáři KazMunayGas (19 procent), Chevron Caspian Pipeline Consortium Company (15 procent), LUKARCO (12,5 procenta), Mobil Caspian Pipeline Company (7,5 procenta), Rosněfť-Shell Caspian Ventures Limited (7,5 procenta) a Eni International (dvě procenta).

Ropovod BTC se táhne v délce 1760 kilometrů. Denně jím na trase od Kaspického moře přes Gruzii do terminálu v Ceyhanu na středomořském pobřeží Turecka může protéct až milion barelů ropy. Přepravuje hlavně ázerbájdžánskou ropu, která je velmi kvalitní.

Ropovod zahájil provoz v roce 2006 a je první, kterým teče ropa těžená v oblasti Kaspického moře a neprochází ruským územím. Hlavním akcionářem s podílem 30,1 procenta je britská společnost BP. Ázerbájdžánská státní ropná firma Socar drží 25 procent. Dalšími akcionáři jsou americké firmy Chevron a ConocoPhillips, norský StatoilHydro, italská Eni a francouzský Total.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

8.11.2022 14:37
S Kremelskou zrůdou už nechce mít společného nic nikdo, jen zoufale propadlé parastáty typu Sev. Korea a Irán!!
A to ještě ekonomicky nějak funguje, pořád fakturuje bambilión na ropě.
nechci vidět, až nastane evropské embargo na ropu a ropné deriváty a Rusko řachne (v lepším případě). Mít zarohem další šílenou Severní Koreu nebude boh vie čo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.11.2022 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak oni se hlavně sichrují před tím, že buď rupne v kouli Putinovi, nebo někomu v Evropě a přijde s nápadem aplikovat embargo na ropu dopravovanou CPC.

Rusko tu válku dřív nebo později prohraje, jde jen o to jak, ale že by řachlo, na to se moc netěšte. Většinu své produkce prostě udá jinde. S ohledem na to, že Evropa se snaží po světě skoupit co se dá, hlavně když to není z Ruska, a ostatní odběratele fest přeplácí, tak ti po těch dodávkách z Ruska ještě rádi sáhnou, zejména když to bude s nějakou slevou.
Plus bude čím dál víc docházet k tomu, že některé země Evropě střelí ty své již nasmlouvané neruské dodávky, a samy koupí od Rusů ... samozřejmě se slevou.

Vy si to furt představujete jak Hurvajz válku, ale tady dochází k zásadnímu přenastavení ekonomických (nejen) vazeb v rámci globální ekonomiky.
A pro Evropu to nevypadá ale vůbec dobře.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist