https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tr-s-terrasse-obliba-francie-ve-vyhrivanych-terasach-kavaren-drazdi-eko-aktivisty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Très terrasse: francouzská záliba ve vyhřívaných terasách kaváren dráždí ekoaktivisty

27.2.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Francouzští environmentální aktivisté upozorňují na problém v podobě nejrůznějších teplo-sálajících vyhřívačích a přenosných teplometů, kterými restauratéři a majitelé kaváren vyhřívají venkovní terasy svých podniků. Takový tepelný komfort není zadarmo. / Ilustrační foto
Francouzští environmentální aktivisté upozorňují na problém v podobě nejrůznějších teplo-sálajících vyhřívačích a přenosných teplometů, kterými restauratéři a majitelé kaváren vyhřívají venkovní terasy svých podniků. Takový tepelný komfort není zadarmo. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pikrepo
Monstra v Paříži? Zní to sice jako název laciného filmu, ale ve Francii je to velké téma. Francouzští environmentální aktivisté totiž aktuálně vidí problém v nejrůznějších teplo sálajících vyhřívačích a přenosných teplometech, kterými restauratéři a majitelé kaváren vyhřívají venkovní terasy svých podniků. Takový tepelný komfort ale není zadarmo. Píše o tom TheLocal.fr.
 
Posedávat v křesílku na terase a přitom shlížet na ruch ulice s šálkem kávy nebo čaje, to je pro spoustu Francouzů představa ideálně stráveného času. Provozovatelé místních kaváren na tuto libůstku pochopitelně reagují, a tak je nemalé procento zařízení, v Paříži až 60 %, na venkovní posezení komfortně vybaveno. Včetně umělého sálavého zdroje.

Radost z tepla venku mají i kuřáci, kteří už s cigaretou do interiéru pohostinských zařízení nesmí. Výsledek? Zrovna pařížští majitelé restaurací a kaváren si libují, že příjemně vyhřátá terasa jim každoročně přináší až 30-40 % celkových příjmů. V extrémech kaváren na turisticky exponovaných místech ale klidně i 80 %. To teď možná skončí.

Vyhřívat ulice není ekologické

Do boje proti vyhřívaným terasám vytáhli pařížští Zelení (strana EELV), a snaží se prosadit jejich jednoznačný zákaz. Není to poprvé. První pokusy tu byly už v roce 2007, 2008 a 2011. Teď ale mají na své straně širší podporu veřejnosti, než před lety a zdá se, že by zákaz mohl být prosazen ne jen v pár arrondismentech Paříže, ale možná i v celém městě nad Seinou. „Vyhřívače teras jsou dokonalou ukázkou toho, jak kolosálně negativní dopad na životní prostředí může mít nevhodné využívání energie,“ říká Thierry Salomon, mluvčí sdružení négaWatt, které za zákaz teplometů bojuje. Jeho argumenty?

Středně velká vyhřívaná terasa prý spotřebuje tolik energie, jako devět francouzských domácností za celou zimu. Při 75 metrech čtverečních plochy (a pěti plynových hořácích teplometů) je tak schopná emitovat okolo 13,7 tun oxidu uhličitého ročně. „To je jako kdybyste s jedním autem objeli Zemi po rovníku třikrát,“ dodává Salomon, s tím, že trend vyhřívaných teras zažívá v posledních třech dekádách ohromný boom.

Informace o nárůstu počtu vyhřívaných teras je asi jediná, na které se restauratéři s hnutím négaWatt a politiky z EEVL shodnou.

Paříž jako šampion v zelených barvách

„Zákaz kouření v roce 2006 byl pro nás likvidační a dokázali jsme jej přežít právě díky venkovním vyhřívaným terasám,“ říká Dominic Dettomme, majitel kavárny Le Jaurès café. „Už tak máme problémy se zásobováním, poté, co se některé čtvrtě staly nízko-uhlíkovými zónami. Škody jsme zaznamenali také po velkých stávkách a protestech. Upřímně si přitom nemyslím, že by všechny teplomety a vyhřívací lampy z celé Paříže dohromady produkovaly více emisí, než jedna zaoceánská loď, které křižují moře po tisících.“

Jenže pařížští zelení to tak nevidí. V prosinci loňského roku právně napadli rozhodnutí soudu, které ponechání vyhřívačů nezakázalo. „Nemůžeme čekat do dalších voleb v roce 2022, musíme toto kacířství vyhřívání venkovních prostor ukončit hned,“ říká Jacques Boutault, starosta za EEVL 2 arrondismentu. „Paříž je světem viděna jako šampion boje proti klimatickým změnám. A Paříž to musí dokázat.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

27.2.2020 03:18
Kdyby se toto mělo dít v ČR, tak bych to považoval za drzost. Demokracie, svoboda podnikání, svoboda, svoboda,... V těchto případech se vždy ptám, kde to skončí, jak se mnohdy ukazuje, tak z prvotního prstu je náhle celá ruka. Brzy se budou ekosoudruzi koukat lidem do talířů, zda nejedí příliš masa či chodit po domech měřit teplotu zda nedochází k přetápění. To jsme teprve u třetího prstu...
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

27.2.2020 09:01 Reaguje na Miloš Večeřa
Vemte to z pohledu člověka, kterého stát nutí, aby utrácel velké peníze za zateplení domu, kterým ušetří několik kg plynu ročně, ale kavárníkům trpí, aby pálili tuny plynu na vytápění ulic.
Odpovědět
ig

27.2.2020 09:08 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Já osobně to beru spíš z hlediska člověka, který má plné zuby aktivistů, kteří všude pobíhají a snaží se usměrňovat ostatní :-) Ať už s jádrem racionality v pozadí nebo úplně bez něj.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.2.2020 14:35 Reaguje na
Vytápění ulic, kvůli požitkům "spousty" rozbácaných Francouzů, kteří neví jak naložit s volným časem a nudí se, je zvěrstvo, které zaslouží nejen zákaz, ale přímo potrestání. Když pár pařížských kavárníků zkrachuje, bude jenom dobře, je jich příliš. Se svobodou podnikání to může spojovat jen zaujatý naprostý hlupák.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.2.2020 15:19 Reaguje na Jiří Daneš
Správně, nahnat je na dvanáctky do šroubárny, s sobotu pěkně na brigádu a v neděli na školení uličního výboru, ono by je to flákání se po kavárnách přešlo!!! Ať žije Zelený svaz, náš věrný spojenec!

Kua, celý život jsem byl rád, že jsem aspoň o ta 50. léta přišel, ale koukám, že jsem možná jásal předčasně.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.2.2020 23:27 Reaguje na Svatá Prostoto
ko ti komouši, co chtěli poroučet větru a dešti ve smyslu - vítr nefoukat, jen příjemně vanout a déš´t jen přes noc a zahradnický, pokud možno každý druhý den. Pohodlíčko především pro Vás, co je Vám po přírodě, že ano?
Odpovědět
ig

27.2.2020 23:30 Reaguje na Jiří Daneš
Spíš ve smyslu nekonečné nadutosti, ve které byli přesvědčení, že jsou schopní ohýbat přírodní i společenské zákony dle libosti.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.2.2020 23:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Jako ti komouši, co chtěli poroučet větru a dešti ve smyslu - vítr nefoukat, jen příjemně vanout a déšť jen přes noc a zahradnický, pokud možno každý druhý den. Pohodlíčko především pro Vás, co je Vám po přírodě a ostatních, že ano?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.2.2020 11:23
Vy opravdu nejste normální ...
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

28.2.2020 16:48
Tady ale nejde o neškodící aktivitu, nýbrž o plýtvání energií z fosilního paliva.
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

28.2.2020 18:42 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Je to možná morálně zavrženihodné. Ti lidé, co tyto kavárny provozují se však tím živí. Provoz těchto zařízení něco stojí a lidé o to asi mají zájem, jinak by to nedělali. Žijeme ve svobodné společnosti, moralizování je zcela legitimní, ovšem morálně zavrženihodné plýtvání také.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.2.2020 11:16 Reaguje na Jaroslav Štemberk
To je jen bezcenný blábol. Za "plýtvání" může být prohlášena v podstatě jakákoli činnost.
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

27.2.2020 15:42 Reaguje na Jiří Daneš
Ano, pane Daneši možná jsem hlupák. Zatočme tedy i dalšími zhýčkanými Evropany. Můžeme třeba zakázat vyhlídkové lety balonem či zážitkové jízdy sportovních vozů. Zrušme rozvoz pošty, mnoha lidem procházka jistě prospěje. Nejlépe zakázat jakékoliv cestování bez svolení nově zřízeného úřádu, který jistě dohlédne na dodržování ekokázně. Můžeme zrušit motosport či jakoukoliv jinou maloměšťáckou zábavu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.2.2020 23:36 Reaguje na Miloš Večeřa
Jste, jak sám říkáte hlupák. Zkuste se zamyslet nad tím co píšete. Kdo srovnává masivní vytápění venkovních teras s vyhlídkovými lety balonem není nic jiného, než hlupák. Omlouvám se, ale sám jste napsal: "Ano, možná jsem hlupák".
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.2.2020 23:39 Reaguje na Jiří Daneš
Jak jsem napsal, se svobodou podnikání, to vytápění ulic pařížskými kavárníky, může spojovat jen hlupák.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.2.2020 08:47 Reaguje na Jiří Daneš
Svoboda buď je nebo není.

Jestliže někdo vyhřívá terasu a vyplatí se mu to ekonomicky, pak neexistuje důvod mu to zakazovat. Alespoň v demokratickém státě. Jestliže mu to někdo zakázat chce, je to komunista nebo nácek, nebo něco podobného zločinného, co je zapotřebí porazit naprosto nesametově zlikvidovat.
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

28.2.2020 01:28 Reaguje na Jiří Daneš
Spíše jsem se ironicky pousmál, vůbec mě to neurazilo. Svoboda končí tam ,kde začíná svoboda někoho jiného. Ty teplomety, jelikož budou asi na PB či elektřinu, tak neprodukují žádné škodlivé emise jen CO2. V případě elektřiny (z velké části ve Francii z JE). Kde tyto teplomety ohrožují svobodu těch druhých? Pokud je po poptávka po těchto službách, proč si na tom někdo nemůže založit podnikání? Pokud máte problém s CO2, tak srovnání s balonovým letem je na místě. V čem jsou balonový nadšenci lepší než kavárenští povaleči?
Odpovědět
ig

27.2.2020 17:00 Reaguje na Jiří Daneš
Tak to já bych si zase představoval jak v pohodě sedím v kavárně, povídám si s přáteli, nade mnou hřeje plynový teplomet a kolem brousí rozčílený aktivista, celý vzteklý, že si někdo dělá co chce a neposlouchá jeho moudra. Jeden z mála případů, kdy mě cizí frustrace potěší :D
Odpovědět
Hu

Hunter

28.2.2020 13:11 Reaguje na
Měl jsem ve zvyku si po namáhavém pracovním dni v Bruselu sednout na Grand Place do venkovní kavárny pod ten proklínaný teplomet (mají je tam úplně stejně jako v Paříži, ale do Brusele jsem jezdil mnohem častěji) a dát si porci ústřic. Naprostá pohoda a relax. Ale kdyby kolem brousil ten vzteklý zachraňbrouk, tak to by už byl naprostý orgasmus:-):-):-).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.2.2020 04:45
Vypadá to, že progresivisté si představují svět budoucnosti jako svět ožebračených lidí platících poplatky za každý prd a radujících se maximálně z toho, jak se jim zkrátila uhlíková stopa.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.2.2020 12:02
Na toto téma se dá dívat z různých pohledů (je vidět i v diskuzi pod článkem).

Já osobně si myslím, že to není stěžejní téma, ale k zamyšlení to je.. k zamyšlení, ne k okamžitému zákazu..
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

27.2.2020 15:30
No nezlobte se na mě, ale tohle je objektivně zhůvěřilost pouštět teplomety na venkovní terasy. Jako snad i pro pravicového antizeleného
člověka nebo ne?
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

27.2.2020 15:47 Reaguje na Jakub Brenn
V principu bych souhlasil, jen zde jeden problém. Co Vám osobně může být do toho? A to je ten problém. Navíc je to úplná malikočkost, pokud byste to srovnal s tím, kolik lidí ráno jede autem do práce a mohli jet HD.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

27.2.2020 20:14 Reaguje na Miloš Večeřa
Ano, to by mohli;)
Nebo denně jezdit někam 150km (potažmo 300km) do odlehlý části Bavorska do práce.To nevím, jestli by mi za to ten dvojnásobný plat stál.
A těch srovnání by bylo mraky. A k planetě jsou nešetrný
všechny, jedny víc než druhý. Jinak mi do toho nic není;)
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.2.2020 08:51 Reaguje na Jakub Brenn
Pokud se to ekonomicky vyplatí (a článek jednoznačně konstatuje, že ano), pak to asi zhůvěřilost není.

A mezi takovýmto zákazem a povinným instalováním kamer v ložnicích, aby bylo možné kontrolovat, zda lidé nepoužívají při sexu "zakázané" polohy, je už jen zanedbatelný krůček. Protože svoboda buď je nebo není, a jakmile jednou není, tak je její další omezování až do zmíněného stavu (nebo na ještě horší) úroveň jen technická záležitost.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

28.2.2020 18:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Ale no tak, Jene!
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.2.2020 11:18 Reaguje na Jakub Brenn
Za tím si stojím. Svoboda nebo nesvoboda, to je prostě stav vyjádřený jedničkou nebo nulou na jednom bitu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.2.2020 21:58
když si takhle ve vlahém letním podvečeru posedíme na chalupě venku u ohně, tak soudě dle spotřeby dřeva a v porovnání s výkonem kamen a jejich spotřebou jsme horší, než ti kavárníci. ale je to klestí z lesa, ne plynová bomba. ale v principu je to nemlich to samé. hanebné plýtvání. leč neobyčejně romantické.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.3.2020 19:24 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Paráda. Za chvíli budete sedět v kině v kabátě. Když to půjde v kině proč by to nešlo třeba v divadle. Z důvodu neplýtvání budete topit doma pouze na 18 a na spaní na 16 stupňů. To přece stačí. A vůbec, proč by měla jit elektřina od 22 do 6 hod. Vždyť na spaní ji nepotřebujete. Kde se ten boj proti plýtvání zastaví? Začne někdo i v běžných věcech diktovat co je a není neškodící aktivita?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.2.2020 15:20
Francie vyrábí elektřinu v jaderných elektrárnách - tedy téměř bez emisí a z levného paliva. Proč tedy i tady spotřeba bezemisní elektřiny vadí?
Odpovědět
ig

28.2.2020 15:25 Reaguje na Richard Vacek
Pařížským chuligánům vadí kde co. Asi už je nudilo propichovat pneumatiky parkujícím SUV, tak začali otravovat s něčím jiným :-)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist