https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tri-ctvrtiny-cechu-jsou-pro-zakaz-klecovych-chovu-slepic-ukazal-pruzkum.poslanci-o-nem-budou-jednat-tento-tyden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři čtvrtiny Čechů jsou pro zákaz klecových chovů slepic, ukázal průzkum. Poslanci o něm budou jednat tento týden

2.6.2020 11:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Klecovému chovu slepic v ČR možná brzy odzvoní.
Klecovému chovu slepic v ČR možná brzy odzvoní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OBRAZ – Obránci zvířat
Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic. Naprostá většina by přitom upřednostnila česká vejce z alternativních chovů před klecovými vejci z Polska, a to i v případě, že by ta česká byla dražší, ukazuje nejnovější průzkum. V tiskové zprávě o něm informoval spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Návrh zákona na úplný zákaz klecových chovů slepic v ČR míří tento týden v Poslanecké sněmovně do druhého čtení.
 

Podle průzkumu, který pro spolek OBRAZ – Obránci zvířat realizovala společnost PPM Factum, považuje 9 z 10 Čechů ochranu zvířat za důležitou hodnotu, která si zaslouží pozornost ze strany politiků. Více než dvěma třetinám obyvatel zároveň dává smysl, aby Česká republika chránila zvířata přísněji, než to vyžaduje Evropská unie. Pro zákaz klecového chovu slepic v Česku se pak v průzkumu vyjádřilo dokonce 78 procent dotázaných.

„Zatímco v červenci 2018 bylo pro podporu zákazu klecových chovů slepic 73 procent Čechů, dnes už je to o pět procentních bodů více. Je vidět, že Čechům záleží na dobrém zacházení se zvířaty a nechtějí podporovat krutost klecových chovů, kde je 20 slepic narváno do malé drátěné klece bez možnosti si popoletět nebo alespoň roztáhnout křídla,“ hodnotí výsledky průzkumu předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka.

„Není nejmenší důvod zvířata trápit v klecích, když existují přijatelnější varianty chovu. To si uvědomují i samotní čeští spotřebitelé a pouhých pět procent z nich by zvolilo levnější polská klecová vejce před českými bezklecovými alternativami. Nehrozí tedy, že by polský dovoz z klecových chovů převálcoval české producenty vajec, jak nás někteří pořád straší,” dodává Voršilka.

Pro zákaz klecových chovů slepic se už dříve v rámci kampaně Výzva Babišovi veřejně vyslovily také některé známé osobnosti jako například režisér Zdeněk Troška, herec Otakar Brousek ml. nebo zpěvačka Heidi Janků. V rámci této kampaně veřejnost apelovala na premiéra a šéfa hnutí ANO, aby s poslanci ve své straně jednal o podpoře zákazu v Poslanecké sněmovně.

Právě poslanci ANO podle spolu Obránci zvířat v únoru návrh potopili v zemědělském výboru i ve výboru pro životní prostředí. Babišovi podle jeho slov dorazilo během jediné noci přes tisíc mailů. Kampaň však přerušil příchod koronavirové epidemie. Nyní se téma vrací na půdu sněmovny - návrh míří tento týden do druhého čtení, závěrečné hlasování se očekává v červenci.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

2.6.2020 11:20
Výsledkům těchto cinknutých a pomocí návodných otázek ovlivněných výsledků průzkumů veřejného mínění by asi uvěřil pouze jedinec mdlého rozumu. Prostě skupinka aktivistů, kteří se tím baví, se rozhodla zlikvidovat další obor zemědělské prvovýroby pro svoje potěšení a občanům přidělat další finanční náklady. O slepice jde až v poslední řadě.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.6.2020 12:27
Výsledek průzkumu odpovídá jenom tomu, že většina zná slepice jen z obrázku. Slepice v hejnu si budují hierarchii a to slabou klidně uklovou. K tomu, aby slepice snášela vejce, potřebuje dobré podmínky, žádný stres, správnou skladbu potravy, teploty, světla. A dobré podmínky nemá v hejnu - tam je snůška nižší. A i nebezpečí chorob a znečištění vajec.
https://www.dtest.cz/clanek-6558/o-slepicich-a-vejcich
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.6.2020 13:16
Dělali průzkum? Tak co dali vybrat, jaká vejce:

× Žádné
× České vejce z biochovu za 8,50 Kč/kus
× České vejce z chovu s volným výběhem za 7,50 Kč/kus
× České vejce z chovu na podestýlce za 3,40 Kč/kus
× Polské vejce z klecového chovu za 3,00 Kč/kus

Nevím, ale tohle mi přijde trochu "cinknuté".

-------------------------------------
Ano, průzkum dělala agentura ppm factum research. To je ta, jak není členem SIMARu (sdružení garantující dodržování standardů v průzkumech)
Odpovědět
VK

Vl K

2.6.2020 14:06
Na co dělat průzkumy, když víceméně stačí vzít statistiky z obchodů, co se prodává...
Taky mám pocit, že skladba respondentů nebude ideální (kolik veganů a lidí, co si koupí vajíčko do roka?), pravdomluvnost respondentů...
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.6.2020 14:18 Reaguje na Vl K
Příkladem budiž Tesco:
2013 - z klecového chovu 97% prodejů
2019 - z klecového chovu 88% prodejů

Ovšem vedení velkých firem se chce předvést, jak jsou progresivní, takže uměle omezují nabídku.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.6.2020 16:45
Koupil jsem vejce z výběhu. Na platu o 30 kusech jich bylo osm zkažených. Přitom zkažené vejce jsem viděl (na živo, ne na obrázku) naposled někdy v 90. letech. Takže proto dávám přednost klecovým chovům, které jsou daleko hygieničtější.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.6.2020 17:55 Reaguje na Jan Šimůnek
A Vás při vyhazování odpadu nehřál pocit, že jste přispěl na lepší život kura domácího?
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.6.2020 07:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Spíš jsem to bral jako naprosto i*tské plýtvání potravinami a krmivy.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.6.2020 18:06
Alternativou pro klecový chov mohou být chovy na podestýlce. Pořád by se jednalo o průmyslový chov, vejce by byla dražší jen o něco a bylo by možná jen o trochu špinavější. Zkuste si představit, že jste slepice. V hale můžete vesele mávat křídly a třeba si i povyskočit, aniž byste narazili hlavou do drátů. A taky byste zřejmě nemuseli stát na drátěné podlaze. A z hlediska klovací hierarchie byste si nepohoršili, měli byste kolem sebe více manévrovacího prostoru. Prý už někde jsou dokonce i halové chovy s výběhy.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.6.2020 20:11 Reaguje na Majka Kletečková
Výběh je právě ten průšvih - tam když se dostane salmonela, je vymalováno. Proto dávám přednost kvalitním vejcím z klecového chovu před potenciálně nebezpečnými (tedy méně kvalitními) vejci z volného chovu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.6.2020 07:57 Reaguje na Majka Kletečková
Problém je také to hejno, protože je obrovské (už nějakých 20 slepic na venkovském dvorku představuje potenciální problém) a bojuje se v něm o hierarchii, a to až na život a na smrt (uklováním).
Odpovědět
VK

Václav Kain

2.6.2020 18:10
Víme dobře jak to tady chodí.Vejce z Polska by se tady přebalila a šup máme vejce od slepiček které běhají venku,ale je za 5Kč.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.6.2020 18:16
Já osobně si kupuji vajíčka šťastných slepiček od kamarádky z venkova za 5 Kč za kus. Tyhle slepičky nebaští žádné bio, ale normální trávu, normální zrní, suchý chleba, skořápky, kopřivy, roztlučené kosti, vědí, co je sluníčko, a když se jim podaří utéct z ohrady, tak si vyhrabou žížaly nebo sežerou zeleninu na záhonku. Musejí se jim sem tam přistřihávat letky na křídlech, aby neuletěly. Jenže ne každý má takovou protekci u známých na venkově.
Budějčáci a okolí mají ale štěstí, protože si mohou koupit vejce z Dynínské drůbežárny (bohužel se jedná o klecové chovy :-(). Jsou ve velikosti L (!), za dobrou cenu, a podle mého mínění se jedná o nejlepší vejce z klecových chovů v celé ČR.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.6.2020 18:50
Předpokládám, že nikdo z vás není takový padouch, aby nepřál slepičkám přirozenější způsob života. Jde ale o to, že stávající průmyslové velkochovy je nesnadné předělat na halové, vždyť ty klecové systémy stály tolik peněz, že. Pro velkochovatele by to znamenalo likvidační nové náklady, které si nemohou dovolit. Je nás moc (ne slepic, ale lidí), chceme jíst hodně vajíček a nemuset sahat hluboko do peněženek. A zemědělští velkochovatelé chtějí být konkurenceschopní a v tom se jim nelze divit. Slepice se nedokáží bránit ani utéct a v továrnách - klecích na produkci vajec - žijí namčkané na malém prostoru a po vyčerpání z velkého počtu snesených vajec jsou jako nepotřebná věc odstraněny. Ještě že mají zastání aspoň u Obránců zvířat. Ten výzkum veřejného mínění musel být drahý a pochybuji, že obránci mají příjmy z nějakého grantu. Pravděpodobně dělají svou práci napůl zadarmo a finance získávají z dobrovolných darů od svých příznivců. Držím jim palce a vážím si jejich snahy!
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.6.2020 20:09 Reaguje na Majka Kletečková
Ten výzkum byl jen sběrem lží. Výsledky nemají nic společného s realitou.
Odpovědět
Anyr

Anyr

2.6.2020 22:21 Reaguje na Viktor Šedivý
S tvojí realitou, Viki? :)
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.6.2020 00:36 Reaguje na Anyr
S reálnými prodeji, kde dlouhé roky jasně dominovaly prodeje klecových a vše ostatní bylo hluboko v pásmu bezvýznamnosti.

Protože je v posledních měsících omezována nabídka klecových vajec (lze si ověřit prostým okem ve většině obchodů), zákazníci z nouze kupují podestýlková.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 06:42 Reaguje na Viktor Šedivý
Ty nemáš nic společného s realitou ty hovado!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.6.2020 06:31 Reaguje na Majka Kletečková
Slepice v nepohodě nebude snášet vejce. A proto není ani žádné "vyčerpání po snesení velkého počtu vajec". Přirozené je, že první rok nese více menších vajec a druhý rok méně ale větších vajec. A pak už je lepší ji dát do polévky.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.6.2020 07:28 Reaguje na Majka Kletečková
Možná by to chtělo méně emocí zato více rozumu a vědomostí z biologie, zootechniky, etologie atd. Produkce vajec se v ČR pohybuje někde kolem 1,25 miliardy ks/rok. Naprostá většina nejde na přímou konzumaci, ale používá se jako surovina (vaječná hmota,bílek, žloutek) potravinářského (pekařství, cukrářství,trvanlivé pečivo, těstoviny, masné výrobky atd. i nepotravinářského průmyslu, v humánní i veterinární medicíně. Zdražení vajec jako jedné ze vstupních surovin pak znamená i následné zdražení těchto komodit. Od 2013 se v celé EU používají tzv. obohacené klece, které jsou z hlediska welfare vyhovující. Ostatně slepice, které se nevede dobře, zastaví produkci vajec, což se evidentně neděje. V klecových chovech mají slepice lepší přístup ke krmení, napájení, nedochází k permanentním bojům o hierarchii ve skupině. Podestýlkové chovy toto nemají, tam neustále bojuje a soupeří třeba 5 000 slepic, což je mnohem více stresující. Nehledě na to, že podestýlkové chovy mají větší potenciál k přenosu chorob, znečištění skořápky vajec patogennímy mikroorganismy atd. Kvalita vajec je z pohledu spotřebitele lepší v klecových chovech. Dražší vejce z podestýlkového chovu jsou jen vyhozené peníze, výživová hodnota těch vajec je stejná. Samozřejmě pokud chce někdo podpořit konkrétního farmáře a brát si od něj vejce, je to čistě jeho rozhodnutí, ale zákaz klecových chovů je jen další nesmysl prosazovaný partičkou fanatických dobroserů bez znalosti problematiky, kde víra a ideologie je tím jediným podkladem.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.6.2020 07:55 Reaguje na Hunter
Výstižný komentář.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.6.2020 09:16 Reaguje na pavel peregrin
Děkuji :-). Předpokládám, že redakce ekolistu můj příspěvek stejně vymaže, protože jsem použil výraz "partička zfanatizovaných dobroserů" ve vztahu ke spolku OBRAZ, což bude nejspíš vyhodnoceno jako závažné porušení pravidel diskuze :-), stejně jako můj příspěvek v diskuzi o náhradě škod pro chovatele kožešinových zvířat. Samozřejmě hrubé a vulgární výrazy případně vyhrožování fyzickým napadením používané ekoaktivisty redakce bez problémů přehlíží a toleruje.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.6.2020 10:23 Reaguje na Hunter
Nevidím ve vašem příspěvku nic závadného, protože je to prostě tak a co se výraziva týká, jsou zde občas daleko větší přeborníci.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 06:53 Reaguje na Hunter
Pro takového primitivního dementa co se ani neumí podepsat to možná stačí k vysvětlení... pro lidi co mají mozek to je ale jen DOBŘE ORGANIZOVANÁ LEŽ, a tak se v průzkumu lidé vyjádřili jasně a ani taková vypatlaná hlava jako ty s tím nic neudělá....
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 17:18 Reaguje na Majka Kletečková
Jenže ta klec je paradoxně bližší jejich přirozenému způsobu života než hala s podestýlkou (nebo něco jiného, co by mělo klecové chovy nahradit).
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.6.2020 21:51
Tohle je samozřejmě známý efekt a své cti dbalá agentura by něco takového neměla pustit.
Příčina je prostá, chceme se stavět ušlechtilými. No kdo by řekl té milé tazatelce, že zvířata jsou mu ukradená a zvlášť ty blbé slepice, ty ať klidně vychcípají. Atd.

Takže realita vyplývá spíš z čísel o prodejích.

90% lidí zajímá vejce, ne zdravý životní styl slepic.

10% jsou dílem lidé, kteří skočili na lži o kvalitě vajec od spokojených slepic, dílem milovníci zvířat - no a pak pár těch, kteří popadli prostě nějaká vejce.
Odpovědět
Anyr

Anyr

2.6.2020 22:23 Reaguje na Viktor Šedivý
Jojo, čeští důchodci jedou po cenách, srát na zvířata. To je pravda. Hlavně pár kaček v kešeni a plnej pupek.

Největší kapitalisti jsou z bývalých soudruhů, to je taky známý fakt. :)
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.6.2020 00:37 Reaguje na Anyr
Byl by hloupý ten, kdo by nekoupil srovnatelnou (ne-li vyšší) kvalitu, je-li nabízena za nižší cenu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.6.2020 06:35 Reaguje na Anyr
Tady vidíme totalitní snahu vnutit lidem pomocí zákona něco, co nechtějí. Prostě když se to ponechá na spotřebitelích, tak vybírají jinak, než milovníci totality požadují. No a proto se připraví zákon a lidé budou mít na výběr to, co totalitáři preferují.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.6.2020 11:44 Reaguje na Richard Vacek
Respekt k jiným formám života a udání jim aspoň základních rozumných podmínek když už je všechny využíváme/zneužíváme je totalitní?

Hmmm slušný....
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.6.2020 12:45 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Už vám tu jasně odpověděli, že slepice v kleci má podstatně vyšší úroveň pohody než v jiných typech velkochovů, ale i v některých malochovech.
Celé je to o lživé ideologii, prosazované fašizujícími spolky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 06:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Já jsem se na nic neptal...

Jo, slepice mají v klecích asi tolik pohody co měli židé a jiní v koncentračních táborech.... tomu se totiž podmínky pro slepice nejvíc blíží...

PROPAGUJETE VELKÉ ZLO, A TAK JEDINÝ KDO JE TU FAŠISTA JSTE VY A VÁM PODOBNÍ ZAKOMPLEXOVANÍ SRÁČI! TAKOVÝ JAKO VY BY MĚL NĚKDO ZAVŘÍT TAKY DO KLECÍ A NAVODIT STEJNÉ PODMÍNKY JAKO MAJÍ NAPŘÍKLAD SLEPICE, ABY JSI OCHUTNAL SVOU VLASTNÍ MEDICÍNU TY BEZCITNÝ HOVADO!
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 09:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdyby tu pohodu neměly, nebyly by s to snášet vejce, a dokonce vyšší kvality než z jiných typů chovů. To je rozdíl proti tem koncentrákům nebo gulagům, kde se ženám běžně zastavoval menstruační cyklus.

Etologové jasně říkají a píšou, že klecový chov je pro slepice méně stresující než jiní typy umělých chovů (proto se ostatně zaváděl), zločinní pachatelé "dobra" to ovšem ignorují.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 21:21 Reaguje na Jan Šimůnek
Napište mi prosím zdroj, ze kterého čerpáte info, že klecový chov je pro slepice méně stresující než jiné typy umělých chovů. Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 10:55 Reaguje na Jan Šimůnek
Podle vaší logiky musejí mít političtí vězni v pracovních táborech také vyšší úroveň pohody než ostatní, že? Nemusejí se strachovat, že přijdou o práci, nestresují se velkou nabídkou možností, jak trávit svůj volný čas, kam jet na dovolenou atd.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 17:19 Reaguje na Majka Kletečková
Slepice není člověk.
Odpovědět
KP

Karel Potoček

3.6.2020 06:35
Hezké obrázky, jen trochu manipulativní,že!!!? Cyklus přepeřování je normálním staven drůbeže. Ať "štastná" z výběhu, na podestýlce či "nešťastná" z klece, všechny po roce snášky vypadají stejně! ALE jen v klecích jsou zobrazeny. Kdy z ankety viděl slepici in natura???
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 06:49 Reaguje na Karel Potoček
Každý kdo má aspoň něco čemu se dá říct mozek ví, že být zavřený v kleci není přirozené pro žádného tvora a natožtak pro slepice.. s tebou do klece, ať okusíš to, co sám propaguješ!
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.6.2020 08:01
Bylo by třeba nasbírat obrázky "šťastných" slepic, uklovaných v rámci vnitrohejnových půtek o pozici (+- ekvivalentní ubičování k smrti nebo ukamenování, jak se to praktikuje třeba v Saúdské Arábii a dalších islámských zemích), a jakmile "ochránci zvířat" začnou s fotkami slepic v klecích, tak názorně ukázat, jaký osud vlastně těm slepicím připravují.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.6.2020 11:41
V komentářích pod tímto článkem je krásně vidět jakou nemorální špínou je ekolist zatěžován.... ještě že to není názor většiny.... ta má aspoň průměrnou morální hodnotu....
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.6.2020 12:47 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Obávám se, že morálka rozhodně není na straně tzv. ochránců zvířat. Tito lidé už zavinili spoustu lidského utrpení a úmrtí. Pro mě jsou asi stejně nepřijatelní, jako dozorci od plynových komor.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 06:46 Reaguje na Jan Šimůnek
Obávat se můžeš ty deprivante, ale spíš o svou duši.. tvoje ohýbání pravdy je trestuhodné a já věřím, že trest tě nemine....
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 09:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jen zavedení zákazu DDT, prosazeného ekologickými organizacemi, má na kontě už víc mrtvých než nacisté s holokaustem. A je to vcelku exaktně propočítatelné.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.6.2020 13:45 Reaguje na Lukáš Kašpárek
"ještě že to není názor většiny" Eh?
A těch cca 90% vajec z klecových chovů kupuje nemorální menšina, zatímco ušlechtilá většina se spokojí se zbylými 10%?

Vaše schopnost nevnímat ani fakta přímo pod nos strčená je opravdu mimořádná.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 06:45 Reaguje na Viktor Šedivý
Průzkum se vyjádřil jasně a ani takovej bezcitnej dement jako ty na tom nic nezmění... klecové chovy se budou rušit... je jen otázka kdy přesně...
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 09:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ten průzkum nemá cenu ani použitého toaletního papíru stejné gramáže, na níž byl vytištěn.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 11:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárku, dávám vám v tomto zcela za pravdu. Navíc si myslím, že dál na toto téma pokračovat v diskusi s takovými omezenci nemá cenu. Šetřme energií na další články.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.6.2020 17:20 Reaguje na Majka Kletečková
"Zlí ropáci" budou raději šetřit energií k volbám.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist