https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trussova-doporucila-kralovi-karlu-iii.aby-nejezdil-na-klimaticky-summit-cop27
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britský král nepojede po radě premiérky Trussové na klimatickou konferenci COP27 Aktualizováno

2.10.2022 16:00 (ČTK)
Britská premiérka Liz Truss.
Britská premiérka Liz Truss.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se od 6. do 18. listopadu koná klimatická konference COP27. Karel III., proslulý svým zájmem o klimatické otázky, chtěl na mezinárodním sjezdu pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové, napsal list The Times. Neúčast britského panovníka na klimatické konferenci potvrdil i Buckinghamský palác, uvedla BBC.
 

Setkání v Šarm aš-Šajchu se pravděpodobně nezúčastní ani Trussová. Zpráva přichází v době, kdy se mluví o tom, že současná vláda plánuje slevit, nebo zcela opustit svůj plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Podle prohlášení Buckinghamského paláce se král zeptal premiérky Trussové na radu ohledně své účasti na klimatické konferenci. "Se vzájemným přátelstvím a respektem se shodli, že se král nezúčastní," uvedl královský palác v prohlášení.

Rozhodnutí premiérky protestovat proti královým plánům pravděpodobně zvýší napětí mezi ní a panovníkem. Buckinghamský palác nicméně uvedl, že setkání Trussové a Karla III. minulý měsíc bylo "srdečné", píše britský deník.

"Není tajemstvím, že král dostal (na COP27) pozvání...rozhodnutí nejet bylo v souladu s tím, že král jedná na doporučení vlády," uvedl vysoce postavený zdroj z královské rodiny citovaný The Times. Dodal, že "to, že král nepojede, neznamená, že událost jinak nepodpoří".

Člen britské vlády Simon Clarke stanici Radio Times řekl, že dohoda byla dosažena v přátelském duchu. "Domněnky z dnešního rána, že mu (králi) bylo nařízeno, aby se držel dál, nejsou pravdivé," řekl.

Princ Charles, po nástupu na trůn Karel III., se vloni zúčastnil klimatické konference COP26, která se uskutečnila v Glasgow a Británie byla její hostitelskou zemí. V zahajovacím projevu vyzval účastníky k ráznějšímu přístupu ke klimatickým změnám. Skrze videopřenos promluvila na konferenci také tehdejší královna Alžběta II..


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

2.10.2022 19:24
No asi zelenému údělu se v Anglii nezelená.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2022 22:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
Že by na ostrovy dorazila aspoň špetka zdravého rozumu?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2022 21:56
Já taky rozhodoval u králíků o všem a nenechal jsem je do ničeho kafrat.
Měli svoji králíkárnu a i tam si nemohli dělat, co by chtěli. Občas jsem
je vystavoval a lidé se na ně chodili koukat i na dvůr! Aha, to není o
králících, ale o králi ! Takže opravuji, nevládne a je pouze k pokoukání obecenstvu. Vládne vláda a parlament a ta rozhoduje o tom o čem král hovořit má a o čem nemá.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2022 22:56
„Rychlá dekarbonizace globálního energetického systému je rozhodující pro řešení změny klimatu.“

Kdo má zájem seznámit se základními trhlinami této zelené lži , ať si přečte Corbettův report: „Zelená” energie je podvod. Nemá fungovat.
Hanzl ať to nečte , vůbec by nepochopil "voco go ".

Dostupné zde :
https://otevrisvoumysl.cz/corbettuv-report-zelena-energie-je-podvod-nema-fungovat/
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.10.2022 07:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Otevřisvoumysl. :D Už se ani nedivím, proč máš v hlavě takovou bramboračku. :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2022 21:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je klasický ropácký kdákalismus, nic jiného. Ta dikce je zcela normalizovaná, takhle kdáká i pitomio a středula a jiní ruští vohnouti. Asi je to určitý mainstream.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.10.2022 07:37
Škoda že tam nepojede. ;)
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.10.2022 22:03
Dobře, že tam nepojede, ztráta peněz a času.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist