https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turecky-prezident-navrhl-obnovit-trest-smrti-chce-s-nim-zastrasit-lesni-zhare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turecký prezident navrhl obnovit trest smrti, chce s ním zastrašit lesní žháře

27.6.2022 01:39 | ANKARA (ČTK)
Nynější lesní požáry vyvolaly vzpomínky na loňské události z přelomu července a srpna, kdy na jihozápadě země oheň zničil na 100 000 hektarů lesa a způsobil smrt osmi lidem. Šlo o nejhorší lesní požáry v novodobé historii Turecka.
Nynější lesní požáry vyvolaly vzpomínky na loňské události z přelomu července a srpna, kdy na jihozápadě země oheň zničil na 100 000 hektarů lesa a způsobil smrt osmi lidem. Šlo o nejhorší lesní požáry v novodobé historii Turecka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl znovuobnovit ve své zemi trest smrti, který by podle něj mohl odstrašit žháře zapalující lesy. Erdogan to podle opozičního serveru Duvar řekl v pátek, když z letadla viděl lesy, které už několik dní hoří nedaleko letoviska Marmaris na jihozápadě Turecka.
 

"Člověk zodpovědný za tento požár byl zatčen. Kvůli němu byl zničen les a trpí i zvířata. Je potřeba zavést odstrašující prostředek..Trest smrti? Ano, měl by to být trest smrti," řekl Erdogan. "Co říkal sultán Fatih? Useknul bych hlavu každému, kdo porazí strom v mém lese," dodal turecký prezident s odkazem na osmanského vládce z 15. století. Řekl také, že o této otázce je třeba diskutovat.

Server Duvar upozornil, že obnovení trestu smrti by musel schválit parlament.

Turecký prezident uvedl, že kvůli lesním požárům u středomořského letoviska Marmaris bylo hospitalizováno asi 20 lidí. V pátek poslal soud do vazby muže, který se přiznal k založení požáru, s nímž bojují hasiči od úterý. Jako důvod uvedl podle místních médií pomstu rodině.

Nynější lesní požáry vyvolaly vzpomínky na loňské události z přelomu července a srpna, kdy na jihozápadě země oheň zničil na 100 000 hektarů lesa a způsobil smrt osmi lidem. Šlo o nejhorší lesní požáry v novodobé historii Turecka. Zasaženy byly i přímořské oblasti, které vyhledávají turisté v provinciích Mugla či Antalya.

Trest smrti Turecko zrušilo v roce 2002 pro činy v době míru a dva roky na to i pro činy v době války. Ankara se tehdy snažila plnit podmínky pro členství v Evropské unii, o které požádala v roce 1987. Od roku 1999 má status kandidáta, ale vstupní rozhovory, které začaly v roce 2005, dlouhodobě stagnují, zejména kvůli porušování principů demokracie a právního státu Erdoganovým režimem.

O obnovení trestu smrti rozvířil Erdogan debatu před několika lety po neúspěšném pokusu části armády o puč z července 2016. EU tehdy dala jasně najevo, že obnovení tohoto trestu by znamenalo konec jednání o vstupu Turecka do EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.6.2022 07:17
Zrovna pro trest smrti bych nebyl, ale doživotí a propadnutí veškerého majetku ano.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist