https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-byvale-sopky-komorni-hurka-u-frantiskovych-lazni-vznikne-nove-zazemi-pro-turisty?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U bývalé sopky Komorní hůrka u Františkových Lázní vznikne nové zázemí pro turisty

26.12.2022 01:13 | FRANTIŠKOVY LÁZNĚ (ČTK)
Sloužit bude nový objekt návštěvníkům před nedávnem odkryté Goethovy štoly, kteří si v ní budou moci prohlédnout zbytky jedné z nejmladších sopek na českém území.
Sloužit bude nový objekt návštěvníkům před nedávnem odkryté Goethovy štoly, kteří si v ní budou moci prohlédnout zbytky jedné z nejmladších sopek na českém území.
Foto | Falk2 / Wikipedia
Františkovy Lázně připravují stavbu zázemí a parkoviště u bývalé sopky Komorní hůrka na Chebsku. Sloužit budou návštěvníkům před nedávnem odkryté Goethovy štoly, kteří si v ní budou moci prohlédnout zbytky jedné z nejmladších sopek na českém území. Současně správci připravují rezervační systém, kdy si zájemci budou moci zarezervovat komentovanou prohlídku, sdělil Zdeněk Soukup z Národní přírodní rezervace Soos, která se stará také o Komorní Hůrku.
reklama

 

V návštěvnickém centru vzniknou pokladny, kanceláře, zázemí pro návštěvníky a toalety. Stavba menšího objektu vyjde asi na jeden milion korun. Současně u Komorní Hůrky připravují správci společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR obnovu naučné stezky. Zastaralé informativní tabule obnoví a obohatí o zajímavosti z biologie, geologie či historie. Vzniknout by tam měly například popisky chráněných druhů rostlin, které se v blízkosti místa vyskytují, jako třeba orchideje.

"V současné době je připravená projektová dokumentace a prochází schvalovacím kolečkem. Centrum by mělo být velmi rychle hotové, takže si myslím, že na hlavní letní sezonu už návštěvnické centrum bude realizováno, včetně naučné stezky," řekl Soukup. Poté podle něj začne oficiální návštěvnický provoz v oblasti Komorní hůrky.

Komorní hůrka vznikla na rozhraní třetihor a čtvrtohor, její aktivita doznívala ještě zhruba před 10 000 lety. Goethovu štolu v ní před 180 lety nechal vyhloubit hrabě Kašpar Maria Šternberk na popud spisovatele a badatele Johanna Wolfganga Goetha. Šlo zřejmě o první důlní dílo vytvořené ne z důvodu těžby surovin, ale pouze pro vědecké účely. Štola tehdy měla rozhodnout geologický spor, zda je kopec sopečného původu nebo vznikl naplavením usazenin. Při hloubení štol narazili horníci na sopouch, potvrdilo se, že kopec je skutečně sopečného původu.

Odkrýt štolu se badatelům podařilo znovu asi před pěti lety. Vyhloubili zhruba třicetimetrovou trasu v hloubce asi 15 metrů. Podle iniciátora projektu Milana Brože z Geofyzikálního ústavu chtějí výzkumníci s rozšiřováním šachet pokračovat.

Obnova šachet i jejich zpřístupnění je součástí projektu Brána do nitra země, financovány jsou z přeshraničních česko-německých fondů. Projekt je zaměřený na geologii a vzdělávání, jehož cílem je obnovení kulturního a přírodního dědictví v konkrétních lokalitách, kromě Františkových Lázních také v Chebu a v německém Fichtelbergu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

26.12.2022 06:54
Lidé cestují někam do přírody, aby si tam přečetli tabuli s textem a pár kresbami.
Ještě by to mohlo po vhození dvacky a stisknutí tlačítka přehrát nějaký zvuk a vyfouknout lesní vůni.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.12.2022 07:41
1*
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist