U obydlených ostrovů žije jen desetina žraloků, než kolik by moře uživilo

Mezinárodní tým vědců zveřejnil zprávu v časopise Conservation Biology. Studie zkoumala 46 ostrovů a atolů v amerických vodách Tichého oceánu jako součást projektu NOAA. Vědci porovnávali data z málo navštěvovaných oblastí s těmi, kde je silný dopad lidské činnosti.
"Odhadujeme, že populace žraloků, kteří žijí v blízkosti útesů, poklesla o více než 90 % v silně zasažených oblastech, oproti těm nejméně dotčeným," říká Marc Nadon z Ústavu pro výzkum moře a atmosféry (JIMAR). "Krátce řečeno, lidé a žraloci nejdou dohromady," dodává Jerry Ault z univerzity v Miami.
K získání dat použili vědci novou metodu, kterou nazvali výzkum vlečnými potápěči. Dva potápěči vybaveni záznamovým zařízením byli taženi za malou lodí, aby získali informace o velmi pohyblivých rybách, jako jsou právě žraloci. Právě data od potápěčů se stala základem pro výpočet hojnosti žraloků. Běžný způsob podvodního sčítání se totiž nedá využít při snaze odhadnout, kolik žije velkých a rychle se pohybujících ryb na relativně rozsáhlé ploše útesů.

Vědci shromáždili údaje z téměř 1600 záznamů potápěčů a porovnávali je s informacemi o rozlehlosti areálu, teplotě moře a biologické bohatosti území. A také s množstvím lidí, kteří žijí v blízkosti nebo útesy navštěvují. Největší dopad měla podle modelů právě lidská činnost.
V okolí silně obydlených oblastí, jako jsou hlavní Havajské ostrovy, Mariánské ostrovy a Americká Samoa, byla populace žraloků pod silným tlakem, na rozdíl od míst ve stejné oblasti, které jsou, jednoduše řečeno, pro lidi moc daleko. "Odhadujeme, že v obydlených místech žije méně než deset procent populace ve srovnání se stejnými, ale neobydlenými, areály," dodává Marc Nadon.
Stejně jako všechny ryby i žraloci jsou na svém prostředí závislí. Potřebují teplou vodu a bohatství potravy, což potvrdil i výzkum, podle kterého žije v oblasti s teplejší vodu a větší produktivitou i více žraloků. Vliv člověka tak jednoznačně převažuje nad přírodními podmínkami.
"Vzorec výskytu žraloků v blízkosti obydlených ostrovů se potvrdil na všech zkoumaných místech a nerespektuje životní podmínky, které v daném místě poskytuje oceán," říká Ivor Williams, šéf výzkumné týmu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Vliv člověka tak jednoznačně převažuje - 2. 5. 2012 - ŠafaříkTeď zrovna jsem povečeřel. Zkuste uhodnout, co jsem měl...Co proti tomu masu máte? Vždyť to jím vždy s nějakou přílohou, minimálně s kouskem chleba nebo jiného pečiva. Samozřejmě nejlepší je dobrá bramborová kaše nebo bramborový salát a moje paňmáma dobře ví, co mám rád. Co všichni máte proti masu? Vždyť je tam plno energie - v mase je síla, ve zvěřině je navíc plno minerálů a vitamínů. To věděli už dávno naši předkové. Jenom dneska je moc moderní si hrát na něco, co člověk vůbec není. My jsme prostě všežravci, ať se to různým vegetariánům líbí nebo nelíbí - stejně někde tajně bouchají do hlav maso, až se jim bubliny za ušima dělají. Já osobně na oběd a k večeři prostě musím mít maso vždycky - to je prostě základ. Ale pořád jsem se nedověděl, jak takto ohrožuji žraloky. |