Uhelný lom Vršany je znovu terčem protestu. Protiuhlení aktivisté obsadili i rypadlo, těžba musela být zastavena Aktualizováno
"Několik desítek aktivistů neoprávněné a přes všechna upozornění vstoupilo dnes dopoledne do dobývacího prostoru lomu Vršany," uvedla Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která lom vlastní. Vydali se k zakládacímu bagru, který pracuje na rekultivaci lomu. Protestní akce se podle mluvčí stávají pro mladé aktivisty formou adrenalinové zábavy. "Až tyto nezodpovědné akce skončí, vyčíslíme způsobené škody," doplnila Maříková.
Aktivisté vyšli po ránu z kempu u obce Okořín, který od čtvrtka organizuje hnutí Limity jsme my. Pochod kolem lomu Vršany byl nahlášený, asi stovka jeho účastníků se pak rozhodla k "aktu nenásilné občanské neposlušnosti".
"Vybrali jsme si ho z toho důvodu, že tento důl plánuje ukončit těžbu teprve v roce 2052, což je pro nás extrémně pozdě," vysvětlil dnes novinářům mluvčí klimakepmu Pavel Solanský, proč si aktivisté vybrali právě lom Vršany.
Aktivisté požadují co nejrychlejší "konec fosilního byznysu a bezodkladné uzavření nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren, jako jsou například Počerady a Chvaletice," uvedli v dnešní tiskové zprávě krátce po vpádu do lomu. Dále požadují spravedlivou transformaci uhelných regionů a přechod na demokraticky vlastněné obnovitelné zdroje energie.
Už brzy ráno obsadily rypadlo v lomu čtyři aktivistky. Skrývkový stroj byl v chodu. Těžební společnost Sev.en Energy musela zastavit těžbu a škodu bude vymáhat, řekla mluvčí firmy.
Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.
O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jan Šimůnek
6.9.2020 08:53Jaroslav Studnička
6.9.2020 11:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
6.9.2020 15:07 Reaguje na Jaroslav StudničkaMilan G
7.9.2020 14:21 Reaguje na Jaroslav StudničkaDaleko efektivnější jak se zbavit těchle lumpů je finančně je zruinovat, vězení, výhružky to nepomůže.
Kamil Krabice
6.9.2020 11:46Chápu aktivisty že jim vadí doly. Mě zase vadí že se na školách šíří dvě ekologické studie , které upozorňují na co2 z uhlí. Zároveň ale zcela ignorují co2 z nákladní mezistátní dopravy, které má rostoucí tendenci a zamořuje nás mnohem víc než nejaké uhlí.
To ale děti nevidí. Otázka je proč Eu ty děti manipuluje.