https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uhynulych-divocaku-nakazenych-africkym-morem-na-frydlatsku-dal-pribyva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Uhynulých divočáků nakažených africkým morem na Frýdlantsku dál přibývá

5.6.2023 21:01 | PERTOLTICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Uhynulých divočáků nakažených africkým morem prasat na Frýdlantsku dál přibývá. Laboratoř potvrdila nákazu u dalších dvou zvířat, která našli v minulých dnech v katastru Horních a Dolních Pertoltic na Liberecku. Od začátku loňského prosince byla nákaza potvrzena u 21 uhynulých či ulovených divočáků na Frýdlantsku, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jeden případ moru potvrdila laboratoř počátkem května také u divočáka uloveného v 50 kilometrů vzdáleném Ralsku na Českolipsku.
 

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divočáků, proto je myslivci vyhledávají. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale přenašeči nákazy. "Nové nálezy nemají žádný vliv na platnost již dříve vydaných mimořádných veterinární opatření na Frýdlantsku," doplnil Vorlíček.

V Libereckém kraji jsou v souvislosti s africkým morem, dvě vymezená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat - jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku a dohromady mají zhruba 430 kilometrů čtverečních. Nárazníkové pásmo - takzvané uzavřené pásmo I, které je obklopuje, zahrnuje 168 katastrálních území o rozloze přes 1200 kilometrů čtverečních a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou.

Veterinární správa minulý čtvrtek zmírnila opatření, která platí v oblasti Ralska, v oblasti je znovu možné lovit a také turisté se už nemusí striktně držet vyznačených cest. "Pokud se však jedná o lov divokých prasat, platí pro něj poměrně přísná pravidla. Lovit divočáky mohou jen předem proškolení lovci. Každý ulovený kus musí být povinně vyšetřen na africký mor a musí být bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření," doplnil mluvčí SVS.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist