https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ukrajina-bude-chtit-na-rusku-kompenzace-za-ekologicke-skody-zpusobene-invazi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ukrajina bude chtít na Rusku kompenzace za ekologické škody způsobené invazí

20.5.2022 01:41 | KYJEV (ČTK)
Zničené a vyhořelé ruské vojenské vozidlo v Borodjance.
Zničené a vyhořelé ruské vojenské vozidlo v Borodjance.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ruská invaze na Ukrajinu způsobila obrovské ekologické škody, za něž bude Kyjev prostřednictvím mezinárodních soudů žádat na Moskvě kompenzace. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec.
 
"Během uplynulých dvaceti let je toto první vojenský konflikt na světě, při němž byly způsobeny ekologické škody takových rozměrů," prohlásil ministr. Válka zahájená ruským agresorem zničila celé ekosystémy, připravila divokou přírodu o její přirozené prostředí a kontaminovala půdu v zemi, která patří k hlavním světovým producentům obilí, dodal.

Ukrajinské úřady podle něj zaznamenaly 1500 případů zničení ekosystémů nebo kontaminace půdy.

"Ruské rakety zasáhly naše ropné sklady, tepelné elektrárny, chemické závody – to má rozhodně dopad na životní prostředí. Hoří lesy, jsou ničeny cenné chráněné oblasti,“ zdůraznil Strilec. Poukázal také na to, že boje v okolí odstavené černobylské jaderné elektrárny, kde se v roce 1986 odehrálo největší jaderné neštěstí na světě, vyvolaly požáry na prostoru přesahujícím 12 000 hektarů a zničily flóru a faunu v jedinečném prostředí.

Finanční ztráty, které Ukrajina utrpěla v takzvané výlučné zóně kolem Černobylu, podle ministra dosahují 2,5 miliardy hřiven (dvě miliardy korun). Jaký je odhad celkových škod na životním prostředí způsobených válkou, ale neuvedl.

"Jsou oblasti, jako například mokřady, které ničí přejezdy techniky okupantů. Jsou to ekosystémy, které se utvářely stovky let a my o ně přicházíme," řekl Strilec.

"Chceme dosáhnout co největší kompenzace ztrát, které Rusko Ukrajině způsobilo... Veškeré škody půjdou k mezinárodním soudům," uvedl ministr.

U jakých mezinárodních soudů se Kyjev odškodnění bude domáhat, podle Reuters neupřesnil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kamil Krabice

Kamil Krabice

20.5.2022 06:25
Byl jsem kdysi na dovolené v Zakarpatí a zjistil jsem že Ukrajinci se chovají k přírodě přibližně stejně jako slovenští Romové. Prostě katastrofa.
Ve vesnicích se neorganizoval žádný sběr odpadků, všechno se prostě naházelo do řeky. U těch říček byly u vesnic jamy jde se plastové odpadky nejdřív zapálili. Břehy řek byli poseté plasty, a odpadem všeho druhu. Prostě děs jak v Indii.
Dokonce jsem v nekde ve vyšších oblastech to jejich pohoří , u turistické stezky, viděl místního jak umývá auto v potoku.
Další kapitolou systematického ničení ukrajinské přírody byly plošné holoseče lesů v CHKO, kde předběhli naše experty o desetiletí. To začlo když se dostal k moci prozápadní politik Juščenko, a domluvil vývoz ukr dřeva do Německa. Vím o jednom podnikateli zo žiliny, co na tom tehdy vydělal 55 mil Kč.
Ale už předtím si správa NP Poloniny stěžovala, že Ukr vyvraždili na na ukr straně parku Užanskij všechny zvířata.
No ale všechno zlé je k nečemu dobré. Když jsem byl v chorvatském NP Plitvická jezera tak Chorvati říkali jak válka jejich parku pomohla, že bez turistů se ta příroda "pročistila".
Tak a závěrem mě nezbývá doufat, že tento příspěvek nepůjdu vysvětlovat nekam na BIS, jak už je v naší zemi oplývající svobodou slova, zvykem.
Odpovědět
DA

DAG

20.5.2022 08:23 Reaguje na Kamil Krabice

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DA

DAG

20.5.2022 08:46 Reaguje na DAG
Jen aby si tady lidé nemysleli, že jsem nějaký sprosťák, tak jsem ve smazaném příspěvku napsal, že pana Krabiceho budou mít někteří lidé za idiota.
Ale zjevně útlocitný cenzor chápe jen některá slova a tudíž daleko větší blujance nechává bez povšimnutí ;)
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.5.2022 08:35 Reaguje na Kamil Krabice
1+
Odpovědět
AZ

A Z

20.5.2022 08:40 Reaguje na Kamil Krabice
Trolls gonna troll. ;)
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

20.5.2022 09:12 Reaguje na Kamil Krabice
To nic nemění na podstatě článku a tou je to, že Rusové způsobili Ukrajině obrovské ekologické škody a požadavek na jejich uhrazení je naprosto legitimní.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

20.5.2022 15:22 Reaguje na Marcela Jezberová
Balt je prý znečištěný od 2.sv.v, k nápravě se nemá nikdo. Tedy nemají se ti co tu válku vyhráli. Asi proto aby se svět nedozvěděl kdo to znečištění způsobil.
Odpovědět
VM

Vladimiír Masák

20.5.2022 07:58
Tanky by mly mít katalyzátory!
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.5.2022 08:35 Reaguje na Vladimiír Masák
1+
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.5.2022 08:36
Bohužel požadavky na odškodnění si diktují vítězové a ani oni se ho často nedočkají. Od 2.sv.války uplynulo 77 let a mnohé země už tomu ani nevěří.
Takže požadovat mohou, ale jestli něco dostanou je otázka. Dostal třeba
něco Vietnam, Irák, Sýrie, Libye atd.?
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.5.2022 08:57 Reaguje na Břetislav Machaček
1+
Odpovědět
AZ

A Z

20.5.2022 10:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Za co by měl Irák dostat reparace? Za napadení Kuvajtu? To nemá absolutně žádnou logiku....
Odpovědět
AZ

A Z

20.5.2022 08:41
To tu bude zase nazvracíno od ruských onucí. :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.5.2022 08:54
Kompenzaci chtít můžou.
Ale za prvé by Rusko muselo oficiálně uznat svou porážku, aby vyplácelo kompenzace. A to bude dost těžké, zvláště když Evropa začíná tlačit Ukrajinu k uzavření smíru s Ruskem, viz návrh Itálie.
Za druhé před kompenzacemi za ekologickou zátěž budou kompenzace za zničenou infrastrukturu a za ukradený majetek. Ať už se jedná namátkou o ten zlatý skytský poklad ukradený tuším z nějakého muzea z Melitopolu nebo Chersonu nebo třeba ty traktory Joh Deere z prodejny, které byly z velké části expedovány do Čecenska.
Odpovědět
DA

DAG

20.5.2022 08:57 Reaguje na Radim Polášek
Rusko nemusí uznat porážku. Stačí když je odsoudí mezinárodní soud. Aź puňťu vycpou jako veverku a položí ho vedle lenina, tak se budou chtít vrátit do světa a pak to zacálujou.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.5.2022 09:44 Reaguje na DAG
Jo jo a ty budeš preparator
Odpovědět
DA

DAG

20.5.2022 10:17 Reaguje na karel krasensky
Dotkl jsem se snad nějak vašeho geniálního stratéga? TO bych neměl dělat, že? Všichni rusům tak ubližují a puťkovi křivdí. Je to od nás ošklivé uznávám.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.5.2022 15:53 Reaguje na DAG
Punťa vedle Lenina nikdy ležet nebude. Lenin je podle russáků otec světové revoluce a pro spoustu z nich je hrdina. Adolf Iljič Putin se zatím profiluje jako otec největšího ruského průseru. A losery ruský národ nemiluje, takže ho někde potichu utratí a skončí zřejmě někde zahrabaný v bažině.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.5.2022 10:20
Západ zmrazil cca 350 mld $ ruských rezerv uložených ve světě. Když se k tomu připočte doposud ruský majetek ,jehož vlastníkem je RF, tak brát je z čeho.

Chce to jedno - rozhodnutí mezinárodních soudů,které UA přiklepnou nárok na odškodnění a jeho vykonatelnost i zcizením majetku RF.
Pokud je mi známo první žaloby UA proti RF už padly a asi neexistuje nikdo ,kdo by popíral že agresorem není Rusko .
Předběžně jsou již škody vyčísleny.

Odpovědět
MD

Milan Dostál

20.5.2022 11:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je, ale důležité aby ty prostředky byly prokazatelně použity na obnovu země. Ukrajina je jedna nejzkorupovanějších zemí, tak je docela dost možné, že skončí v kapsách několika oligarchů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist