Ukrajina bude chtít na Rusku kompenzace za ekologické škody způsobené invazí
Ukrajinské úřady podle něj zaznamenaly 1500 případů zničení ekosystémů nebo kontaminace půdy.
"Ruské rakety zasáhly naše ropné sklady, tepelné elektrárny, chemické závody – to má rozhodně dopad na životní prostředí. Hoří lesy, jsou ničeny cenné chráněné oblasti,“ zdůraznil Strilec. Poukázal také na to, že boje v okolí odstavené černobylské jaderné elektrárny, kde se v roce 1986 odehrálo největší jaderné neštěstí na světě, vyvolaly požáry na prostoru přesahujícím 12 000 hektarů a zničily flóru a faunu v jedinečném prostředí.
Finanční ztráty, které Ukrajina utrpěla v takzvané výlučné zóně kolem Černobylu, podle ministra dosahují 2,5 miliardy hřiven (dvě miliardy korun). Jaký je odhad celkových škod na životním prostředí způsobených válkou, ale neuvedl.
Přečtěte si také |
Jaké jsou environmentální hrozby ruské agrese?"Jsou oblasti, jako například mokřady, které ničí přejezdy techniky okupantů. Jsou to ekosystémy, které se utvářely stovky let a my o ně přicházíme," řekl Strilec.
"Chceme dosáhnout co největší kompenzace ztrát, které Rusko Ukrajině způsobilo... Veškeré škody půjdou k mezinárodním soudům," uvedl ministr.
U jakých mezinárodních soudů se Kyjev odškodnění bude domáhat, podle Reuters neupřesnil.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Kamil Krabice
20.5.2022 06:25Ve vesnicích se neorganizoval žádný sběr odpadků, všechno se prostě naházelo do řeky. U těch říček byly u vesnic jamy jde se plastové odpadky nejdřív zapálili. Břehy řek byli poseté plasty, a odpadem všeho druhu. Prostě děs jak v Indii.
Dokonce jsem v nekde ve vyšších oblastech to jejich pohoří , u turistické stezky, viděl místního jak umývá auto v potoku.
Další kapitolou systematického ničení ukrajinské přírody byly plošné holoseče lesů v CHKO, kde předběhli naše experty o desetiletí. To začlo když se dostal k moci prozápadní politik Juščenko, a domluvil vývoz ukr dřeva do Německa. Vím o jednom podnikateli zo žiliny, co na tom tehdy vydělal 55 mil Kč.
Ale už předtím si správa NP Poloniny stěžovala, že Ukr vyvraždili na na ukr straně parku Užanskij všechny zvířata.
No ale všechno zlé je k nečemu dobré. Když jsem byl v chorvatském NP Plitvická jezera tak Chorvati říkali jak válka jejich parku pomohla, že bez turistů se ta příroda "pročistila".
Tak a závěrem mě nezbývá doufat, že tento příspěvek nepůjdu vysvětlovat nekam na BIS, jak už je v naší zemi oplývající svobodou slova, zvykem.
DAG
20.5.2022 08:23 Reaguje na Kamil KrabicePříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
DAG
20.5.2022 08:46 Reaguje na DAGAle zjevně útlocitný cenzor chápe jen některá slova a tudíž daleko větší blujance nechává bez povšimnutí ;)
Marcela Jezberová
20.5.2022 09:12 Reaguje na Kamil KrabiceKamil Krabice
20.5.2022 15:22 Reaguje na Marcela JezberováBřetislav Machaček
20.5.2022 08:36Takže požadovat mohou, ale jestli něco dostanou je otázka. Dostal třeba
něco Vietnam, Irák, Sýrie, Libye atd.?
A Z
20.5.2022 10:18 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
20.5.2022 08:54Ale za prvé by Rusko muselo oficiálně uznat svou porážku, aby vyplácelo kompenzace. A to bude dost těžké, zvláště když Evropa začíná tlačit Ukrajinu k uzavření smíru s Ruskem, viz návrh Itálie.
Za druhé před kompenzacemi za ekologickou zátěž budou kompenzace za zničenou infrastrukturu a za ukradený majetek. Ať už se jedná namátkou o ten zlatý skytský poklad ukradený tuším z nějakého muzea z Melitopolu nebo Chersonu nebo třeba ty traktory Joh Deere z prodejny, které byly z velké části expedovány do Čecenska.
DAG
20.5.2022 08:57 Reaguje na Radim PolášekDAG
20.5.2022 10:17 Reaguje na karel krasenskyZbyněk Šeděnka
20.5.2022 15:53 Reaguje na DAGMiroslav Vinkler
20.5.2022 10:20Chce to jedno - rozhodnutí mezinárodních soudů,které UA přiklepnou nárok na odškodnění a jeho vykonatelnost i zcizením majetku RF.
Pokud je mi známo první žaloby UA proti RF už padly a asi neexistuje nikdo ,kdo by popíral že agresorem není Rusko .
Předběžně jsou již škody vyčísleny.