Jaké jsou environmentální hrozby ruské agrese?
Vojenské akce narušují úrodnost půdy, čistotu vody a vzduchu, opylování, fungování systému podpory klimatu, zkrátka všechny přírodní služby. Rozměr důsledků války není jenom lokální, ale má i globální dopad, protože se narušuje integrita biosféry.
Největší obavy z dopadů války na životní prostředí jsou spojené s ovzduším a systémy podpory klimatu, protože vojenské akce jsou doprovázeny vysokou mírou emisí škodlivých látek do atmosféry. Používání vojenské techniky způsobuje obecně technogenní znečištění. Cílem útoků jsou často průmyslové areály, jejichž zničení vede k zamoření oblasti. Zvláště nebezpečné je poškození jaderných zařízení. Ničení vegetace je na denním pořádku.
Za zmínku stojí, že rozvoj moderního environmentálního hnutí se časově shoduje se zesílením protiválečných protestů a aktivizací hnutí za lidská práva v letech 1960–1970. Zřetelně to bylo vidět během války ve Vietnamu (1961–1971), v níž byly použity nejen tradiční zbraně, ale také toxický herbicid Agent Orange, který způsobil vážné zdravotní problémy Vietnamcům i americkým vojákům a jejich potomkům. V důsledku masivního používání Agent Orange utrpěly značné ztráty lesy a biologická rozmanitost.
Proti dopadům války
S cílem zabránit negativním dopadům válek nebo je zmírnit byla v roce 1976 přijata Convention on the Prohibition of Military or Any Other Hostile Use of Environmental Modification Techniques (Úmluva o zákazu vojenského nebo jiného nepřátelského používání technik úpravy životního prostředí). Úmluva zakazuje používání metod modifikace životního prostředí jako nástroje válečných akcí. Stojí za pozornost, že signatáři této úmluvy jsou Ukrajina i Ruská federace.V roce 1977 byl přijat protokol (I) Ženevské úmluvy s cílem zabránit dlouhodobým následkům válečných akcí. V tomto dokumentu se uvádí zákaz "používat metod nebo prostředků vedení války, které mají nebo mohou mít za následek rozsáhlé, dlouhodobé a vážné poškození přírodního prostředí" (čl. 35) a potřeba "chránit přírodní prostředí před rozsáhlým, dlouhodobým a vážným poškozením". Tato ochrana zahrnuje zákaz používání metod nebo prostředků vedení války, u nichž lze očekávat, že způsobí škody na přírodním prostředí, a tím poškodí zdraví nebo přežití obyvatelstva" (čl. 55).
V roce 2001 vyhlásilo Valné shromáždění OSN 6. listopad Mezinárodním dnem prevence zneužívání životního prostředí ve válce a ozbrojených konfliktech, protože válkou způsobené škody na životním prostředí vedou k dlouhodobé degradaci ekosystémů a přírodních zdrojů a dalece přesahují rámec válečných akcí.
Dopady války a nepřátelských akcí na životní prostředí se mohou projevovat nejrůznějšími způsoby: přímými a nepřímými, krátkodobými a dlouhodobými.
Patří mezi ně např:
-
- ničení krajiny, ekosystémů, stanovišť a populací druhů;
-
- rizika technogenních katastrof;
-
- zničení, znečištění a vyřazení zemědělské půdy z užívání, narušení přirozených systémů podpory života a přírodních služeb, což ohrožuje potravinovou bezpečnost mnoha lidí;
-
- ohrožení lidského života a zdraví v důsledku degradace ekosystémů a technogenních katastrof; omezení přístupu k přírodním zdrojům, znečištění půdy, vody a ovzduší, rizika vypuknutí epidemií.
Toto v žádném případě není úplný výčet skutečných a potenciálních hrozeb a rizik.
Válka porušuje základní zásady environmentální spravedlnosti a prohlubuje nespravedlnost ve všech jejích formách a projevech.
Ukrajina se potýká se všemi výše uvedenými problémy od doby okupace Krymu a bojů v části Doněcké a Luhanské oblasti. Na tyto problémy upozorňovaly jak státní orgány, tak aktivisté. Je však třeba uznat, že obavy z dopadů ruské agrese na životní prostředí v letech 2014-2022 nebyly dostatečné.
Současná ruská invaze (od 24. února 2022) má rozsáhlé a bezprecedentní dopady na přírodu, životní prostředí a kvalitu lidského života. Agresoři brutálně porušují všechna pravidla války, mezinárodní úmluvy a smlouvy. Uchylují se k teroru a ohrožují globální bezpečnost. Ruské síly záměrně a bezprecedentně obsazují jaderná energetická a výzkumná zařízení (včetně Černobylské a Záporožské jaderné elektrárny a Charkovského fyzikálně-technologického institutu), čímž se uchylují k jadernému vydírání a ohrožují lidské životy a bezpečnost životního prostředí. Záporožská jaderná elektrárna je největší v Evropě (15 energetických bloků) a havárie nebo špatné řízení mohou vyústit v celoevropskou nebo celosvětovou katastrofu.
Podle zprávy programu UNEP o omezení používání výbušných zbraní v obydlených oblastech (EWIPA) se Ukrajina zařadila na seznam zemí (jako Afghánistán, Irák, Sýrie), kde obyvatelstvo a městské a přírodní prostředí utrpělo obrovské ztráty a zkázu v důsledku použití výbušných zbraní v obydlených oblastech.
Ruskou agresí také silně trpí chráněné oblasti Ukrajiny. Podle odhadu zmocněnkyně ukrajinského parlamentu pro lidská práva Ljudmily Denisovové je asi třetina chráněných přírodních území Ukrajiny ohrožena zničením. Jedná se o Luhanskou přírodní rezervaci, Černomořskou biosférickou rezervaci, biosférickou rezervaci Askania-Nova, národní přírodní parky "Azov-Sivasky" a "Džarilgatsky", arboretum "Trostjanec" a další. Chersonská hydrobiologická stanice byla vážně poškozena.
Klíčovým úkolem ukrajinské společnosti je v současné době snižování škod a rizik na životním prostředí způsobených současnou válkou, dokumentování všech zločinů proti životnímu prostředí spáchaných Ruskou federací a informování mezinárodního společenství. Informace o vojenských zločinech proti lidem a životnímu prostředí jsou například pravidelně umisťovány na stránky speciálního projektu "Naturalliance" Evropské skupiny pro udržitelné využívání zdrojů (ESUG), aby se pravda o ruské agresi na Ukrajině dostala k lidem v zahraničí. Tento internetový zdroj je přeložen do mnoha jazyků, včetně ruštiny.
Důležité je také připravit žalobu, aby bylo možné požadovat od útočící země odpovídající náhradu za ekologickou újmu. Ukrajinská nevládní ekologická organizace "Všeruská ekologická liga" (Всеукраїнська екологічна ліга, neboli ВЕЛ) iniciovala národní videokonferenci "Environmentální hrozby a rizika pro životní prostředí, životy a zdraví v důsledku ruské vojenské agrese" (28. února 2022) s cílem projednat environmentální problémy války a vypracovat a zorganizovat postup dokumentace environmentálních zločinů Ruské federace pro přípravu nóty Mezinárodnímu trestnímu soudu.
Je také nesmírně důležité využít všech mezinárodních zdrojů, platforem a fór k předávání informací z ohrožených míst na Ukrajině a informovat o ekologických škodách způsobených ruskou agresí, protože příroda a životní prostředí nemají státní hranice.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (52)
Pavel Hanzl
13.5.2022 10:15Bažina je přece velmi cenný biotop s obrovskou biodiverzitou a dnes tam teče nafta i vyjeté oleje, spálená místa i rozbagrovaná zem. A kdo to bude uklízet? Vytahat vše ven bude znamenat zase milión litrů nafty a další úniky a díry do země.
Může někdo uvést JEDINOU věc z Rusa, která bynebyla čistě negativní nebo přímo zločinem? A nejen na lidech.
Miroslav Vinkler
13.5.2022 12:00 Reaguje na Pavel HanzlKdyby vám to bylo málo tak matematik Čebyšev, fyzik Kapica nebo Nikolaj Basov , držitel Nobelovy ceny za fyziku.
Rusko nerovná se Putinův režim, stejně jako Ku-klux-klan nerovná se USA nebo Hitler nerovná se Německo.
Pavel Hanzl
13.5.2022 12:26 Reaguje na Miroslav VinklerZan K.
15.5.2022 21:40 Reaguje na Pavel HanzlAPP. A ono velmi talentovaných lidi využívat jen k tomu, aby škodili nečiní jenom Rus, to víme všichni. Jen je třeba sundat ony klapky z očí a umčet ony propagandy ovšem s pravdou podle Vysockého..
Pavel Hanzl
17.5.2022 07:51 Reaguje na Zan K.Znáte jiný stát, který organizuje hackerské útoky na kohokoliv na světě, včetně nemocnic??
Znáte jiný stát, který vede hybridní - tj. dezinformační válku proti někomu na světě?
Zan K.
22.5.2022 21:16 Reaguje na Pavel HanzlAPP. ono to není jen o nějaké dezinformační válce.
Pavel Hanzl
23.5.2022 07:46 Reaguje na Zan K.Že Amíci odposlouchávají celý svět atd. atd.
Pavel Hanzl
13.5.2022 17:09 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
13.5.2022 12:04Ještě zbývá vědecký výzkum o exkrementech ruských vojáků a jejich negativních vlivech na ukrajinské biotopy.
Pavel Hanzl
13.5.2022 12:42 Reaguje na Miroslav VinklerHlavně ale musíte určit toho hlavního viníka, Amíci tam dělali vždy jen policajty.
Miroslav Vinkler
13.5.2022 15:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.5.2022 17:03 Reaguje na Miroslav VinklerKdyž jim řeknete Srebrenica nebo Kosovo, tak se podělají.
Víte vůbec, co to uranium je a na co se používá? A na co se používají grafitové bomby, kterí házeli na srbské trafačky?
Miroslav Vinkler
14.5.2022 17:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.5.2022 21:10 Reaguje na Miroslav VinklerTo je to samé.
Ale zkuste mi vysvětlit co je to uranium a jaké má následky, i ta grafitová bomba by se hodila.
Radim Polášek
18.5.2022 10:20 Reaguje na Miroslav VinklerNebezpečnost ochuzeného uranu skrz radioaktivitu je nesmysl.
Pavel Hanzl
19.5.2022 00:11 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.5.2022 17:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.5.2022 07:47 Reaguje na Radim PolášekJarka O.
23.5.2022 06:59 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
23.5.2022 07:55 Reaguje na Jarka O.Je velmi tvrdý a těžký, proto se používá do průrazných střel. Nebezpečný je jen při výbuchu, kdy se dostane část do vzduchu (ovšem zlomkově proti jiným jedům z exploze) a střepiny jsou zcela inertní a nic jedovatého na nich není, protože se do okolí z nich nic neuvolňuje.
Ale vezměte si třeba olovo, která je silně toxické a ještě měkké a tím se uvolňuje i otěrem, přitom se používá zcela běžně.
Jarka O.
23.5.2022 08:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.5.2022 07:06 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
27.5.2022 13:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.6.2022 13:34 Reaguje na Jarka O.Ptačí žaludek olovo rozloží, u savců nikoliv.
"31. října 2007 první výbor OSN schválil většinou hlasů návrh rezoluce požadující přezkoumání zdravotních rizik zbraní používajících ochuzený uran".
Považuji to za zcela nesrovnatelné.
Petr Eliáš
15.5.2022 07:27 Reaguje na Miroslav VinklerJarka O.
23.5.2022 06:59 Reaguje naJarka O.
27.5.2022 13:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.6.2022 13:39 Reaguje na Jarka O.Ta mediální hyenizace vznikla po válce v Zálivu a bylo prokázáno kulový.
Marcela Jezberová
13.5.2022 12:23Není za každou cenu nutné psát a publikovat nadbytečné články. Někdy je lepší čas, nutný na plození takového výtvoru, věnovat užitečnější činnosti.
JH
13.5.2022 15:31 Reaguje na Marcela JezberováRadim Polášek
13.5.2022 14:19Na Ukrajině vidím velké nebezpečí hlavně v obydlených civilních oblastech rozbitých ruskou palbou v požárech. Zhořelo tam značné množství plastických hmot, hodně z nich určitě bude obsahovat halogeny a tak nejspíš tam bude velká produkce různých dioxinů. Možná srovnatelná právě s tím Vietnamem, kde příměs dioxinu jakožto jedovatá tehdy nedefinovaná výrobní příměs v jinak relativně neškodném a netoxickém herbicidu je odpovědná za asi polovnu dioxinů, kterými byl Vietnam zamořem. Druhá polovina je z hořícího napalmu. Pro informaci, ve Vietnamu bylo Agentem Orange a napalmem zničeno území asi o rozloze naší Moravy a celkové množství dioxinů, kterými bylo toto území zamořeno, se odhaduje na asi 120 až 160 kilogramů. Množství mrtvě narozených a zmurtovaných dětí a onemocnění rakovinou a kardiovaskulárními chorobami krátce po ukončení vietnamské války dosahovalo podobné úrovně jako v té době u nás v našich průmyslových oblastech na Ostravsku a v Severních Čechách.
Vzhledm k tomu, jak velká je plocha zničených měst na Ukrajině, bude ta produkce dioxinů podobná.
Radim Polášek
13.5.2022 14:31 Reaguje na Radim PolášekOtázka je, jak to je na Ukrajině z azbestem. pokud je tam ještě v některých budovách ve velkém množství, může při m jejich destrukci dojít k podobnému efektu, jaký pozorovali třeba na New Yorských hasičích, kteří v roce 2001 přežili zásah ve Dvojčatech, silný výskyt agresívních rakovin v dalších letech. Zřejmě jako kombinace nebezpečného prachu a psychické zátěže.
Pavel Hanzl
16.5.2022 11:42 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
18.5.2022 10:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2022 00:14 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.5.2022 17:32 Reaguje na Pavel HanzlKamil Krabice
13.5.2022 15:46Tyto podniky měly brutální emise, ale modernizace se nekonala, protože pak by si rodiny privatizérů nemohly kupovat byty za stamiliony USD v Tel Avivu a Londýně.
Zan K.
15.5.2022 21:23 Reaguje na Kamil Krabices v
19.5.2022 22:28 Reaguje na Zan K.Zan K.
22.5.2022 21:12 Reaguje na s vs v
19.5.2022 22:27 Reaguje na Kamil KrabiceZan K.
15.5.2022 21:21Pavel Hanzl
16.5.2022 11:40 Reaguje na Zan K.Gorbačoval se pokoušel zreformoval SSSR, což je zcela čurinovní představa. Jako reformovat Hitlerovo Německo.