https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unikatni-moravsky-kras-je-druhou-nejstarsi-chko-v-cesku-uz-65-let?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unikátní Moravský kras je druhou nejstarší CHKO v Česku, už 65 let

4.7.2021 01:00 | BLANSKO (ČTK)
HKO Moravský kras má rozlohu 92 km2. Nejcennější části území jsou chráněny v jedenácti přírodních rezervacích (PR), čtyřech národních přírodních rezervacích (NPR) a dvou národních přírodních památkách (NPP).
HKO Moravský kras má rozlohu 92 km2. Nejcennější části území jsou chráněny v jedenácti přírodních rezervacích (PR), čtyřech národních přírodních rezervacích (NPR) a dvou národních přírodních památkách (NPP).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Moravský kras, od jejíhož vyhlášení uplyne 4. července 65 let, je druhou nejstarší CHKO v ČR. Moravský kras, který leží v Jihomoravském kraji severně od Brna, patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, pět z nich jsou přístupné veřejnosti. Jedná se o Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinskou jeskyni, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyni Balcarka s krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a jeskyni Výpustek s bohatou vojenskou historií, v níž byl mimo jiné protiatomový kryt velení komunistické československé armády.
 

Záznamy doložená historie průzkumů jeskyní v Moravském krase začala v roce 1723 sestupem Lazara Schoppera do nejhlubší propasti v ČR Macochy (je hluboká 138,4 metru). Velkou zásluhou na prozkoumání a zpřístupnění jeskyní má profesor Karel Absolon. V roce 1909 se podařilo jeho týmu proniknout nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti Macocha z Pustého žlebu. Absolon, kterého nejvíce proslavil nález Věstonické venuše, vytvořil i současnou podzemní trasu lodní plavby.

CHKO Moravský kras má rozlohu 92 km2. Nejcennější části území jsou chráněny v jedenácti přírodních rezervacích (PR), čtyřech národních přírodních rezervacích (NPR) a dvou národních přírodních památkách (NPP). Největší je systém Amatérské jeskyně o délce více než 40 kilometrů, který je ale přístupný pouze odborníkům.

Oblast je také významnou archeologickou lokalitou - v řadě jeskyní jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti (například v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení člověkem neandertálským z doby před 120.000 lety, v jeskyni Pekárna byly nalezeny rytiny koní a bizonů na koňských žebrech staré 11.000 až 13.000 let).

Letos v květnu našli jeskyňáři v Moravském krasu poblíže blanenských Lažánek další menší jeskyni. Vchod do ní objevili v rýze pro nový vodovod. V prostoře je drobná krápníková výzdoba. Jinak jsou objevy větších jeskyní už výjimečné, kras je značně probádaný.

V loňském roce kvůli pandemii nového typu koronaviru návštěvnost pětice otevřených jeskyní v CHKO meziročně klesla o více než třetinu, zavítalo do nich zhruba 223.000 lidí. V ČR je 14 jeskyní zpřístupněných veřejnosti. Pětice jeskyní Moravského krasu se podílí na celkové návštěvnosti asi polovinou.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist