V bezzásahových zónách NP Šumava poničila srpnová bouře tisíce stromů
"První přesné údaje o počtu polámaných a vyvrácených stromů v bezzásahových zónách budeme mít po snímkování až v listopadu," uvedl. Dodal, že les v těchto lokalitách park ponechá přirozenému vývoji. Znamená to, že člověk nebude do procesu nijak zasahovat. Popadané stromy postupně zetlí a les se přirozenou cestou sám obnoví tím, že nové stromy vyrostou z náletů.
V zásahových zónách bude park postupovat jinak. "Zpracujeme tam veškeré poničené dřevo, to znamená oněch zhruba 120.000 kubíků. Místo toho vysázíme nové stromky," uvedl Dvořák. Šumavský park počítá s tím, že polomové dřevo prodá za nižší cenu než doposud. Ovlivňuje ji nadbytek dřeva na trhu. Většina majitelů lesů totiž těží mnoho stromů napadených kůrovcem. "V průměru jsme zatím prodávali smrkové dřevo za 1570 korun za kubický metr. Otázkou zůstává, o kolik se cena nyní sníží," uvedl Martin Kříž z šumavského národního parku, který jedná s odběrateli.
Ministerstvo zemědělství ve čtvrtek oznámilo, že do konce roku zakázalo všem vlastníkům lesů v zemi těžbu zdravého smrkového a borového dřeva. Nejdřív se podle úřadu musí zpracovat dřevo napadené kůrovcem a dříví z větrných kalamit. Nařízení začne platit na přelomu října a listopadu. Zákaz se nevztahuje na mimořádné těžby, prováděné na základě povolení nebo rozhodnutí orgánu státní správy lesů a na těžbu vánočních stromků.
reklama