https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-botanicke-zahrade-v-praze-vyklicila-semena-vzacne-lackovky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V botanické zahradě v Praze vyklíčila semena vzácné láčkovky

13.2.2021 01:52 | PRAHA (ČTK)
Láčkovky uťaté jsou dvoudomé rostliny, proto je k jejich rozmnožení zapotřebí mít kvetoucí samčí i samičí rostlinu. Zahrada jimi disponuje od roku 2003. Květenství však vytvořily současně až loni.
Láčkovky uťaté jsou dvoudomé rostliny, proto je k jejich rozmnožení zapotřebí mít kvetoucí samčí i samičí rostlinu. Zahrada jimi disponuje od roku 2003. Květenství však vytvořily současně až loni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | botanicka.cz
V trojské botanické zahradě v Praze vyklíčila semena masožravé rostliny láčkovky uťaté. Tamním botanikům se jako prvním v Evropě podařilo vypěstovat semena tohoto druhu pomocí ručního opylování, uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý. Zahrada je nyní kvůli vládním opatřením vůči covidu-19 pro návštěvníky uzavřena.
 

Láčkovky uťaté jsou dvoudomé rostliny, proto je k jejich rozmnožení zapotřebí mít kvetoucí samčí i samičí rostlinu. Zahrada jimi disponuje od roku 2003. Květenství však vytvořily současně až loni. Zahradníci semena vyseli a ta poté vyklíčila. Přebytky plánuje zahrada v Troji v budoucnu poskytnout dalším botanickým zahradám.

Tento druh masožravky přirozeně roste na filipínském ostrově Mindanao. Ve volné přírodě se však podle náměstka pro odbornou činnost Botanické zahrady Prahy Vlastika Rybky vyskytuje vzácně. Nyní je chráněn mezinárodní úmluvou CITES.

Rostlina se vyznačuje obzvlášť velkými pastmi. Mezi masožravými rostlinami patří k největším, pasti mohou měřit i více než 40 centimetrů. "Snadno se od jiných druhů rozpozná podle svých rozšířených řapíků, které vypadají jako uťaté. Právě díky nim dostala své vědecké a české jméno," uvedl Rybka.

Trojská botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit pouze ve dnech otevřených dveří. Celoročně přístupná je od srpna 1992. Jedná se o příspěvkovou organizaci hlavního města. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry. Před více než 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana.

Zahrada je nařízením vlády od 18. prosince pro veřejnost uzavřena. Loni byla kvůli možnému šíření nákazy covidem-19 uzavřena několikrát. Na pokrytí ztrát získala loni finance od hlavního města, které je jejím zřizovatelem.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist