https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brne-na-kravi-hore-vznikl-park-v-miste-vyhorele-vojenske-jidelny?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně na Kraví hoře vznikl park v místě vyhořelé vojenské jídelny

4.12.2021 00:04 | BRNO (ČTK)
Fotografie parku těsně před dokončením.
Fotografie parku těsně před dokončením.
Foto | M. Schmerková / Brno.cz
Park Kadetka namísto vyhořelé bývalé vojenské jídelny vznikl na Kraví hoře v Brně. Budova byla téměř 30 let nevyužívaná, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Vybudování parku, který je na ploše více než 3000 metrů čtverečních, stálo přes devět milionů.
 

K vytvoření parku a odstranění polorozbořené budovy jídelny stačilo 63 dní. "Až na jednu výjimku, kdy silné deště zkomplikovaly odvoz sutin, běžela výstavba podle plánu. Začalo se tedy likvidací náletových dřevin a důkladným ošetřením těch, které zůstaly zachovány. Následovala demolice téměř 30 let nevyužívané budovy bývalé jídelny, poté proběhly terénní úpravy, vytvoření přístupů a vybudování schodiště," uvedla Vaňková.

V parku jsou téměř čtyři desítky nových stromů, konkrétně javory babyka a mléč, plnokvěté ptačí třešně či habry, a 139 vzrostlých, více než dvoumetrových habrových keřů. "Byly také založeny trávníky a květinové louky a vysazeny na tři stovky narcisů," popsala úpravy primátorka.

V závěru přišel na řadu mobiliář. "Veřejnosti tak budou sloužit trámové lavice, lavičky, stojany na kola, dva venkovní posilovací prvky, stejný počet grilů a samozřejmě odpadkové koše," řekl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS). Staveniště se předávalo 10. května. Veřejnosti se park otevřel v druhé polovině října. "A přestože byly veškeré práce dokončeny již začátkem července, rozhodli jsme se areál ponechat ještě nějakou dobu oplocený a nepřístupný. Chtěli jsme totiž, aby se ujaly nově založené travnaté plochy," dodal Mencl. Revitalizace brownfieldu na Kraví hoře stála 9,2 milionu, což zahrnuje i péči o dřeviny následující tři roky. Polovinu nákladů pokryla dotace ministerstva pro místní rozvoj, město se podílelo necelými třemi miliony stejně jako městská část.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist