V červnu bylo v Amazonii více požárů, než je v tuto dobu obvyklé
Letos v červnu zaznamenal brazilský institut INPE na území Amazonie 2248 požárů, zatímco loni v červnu jich bylo 1880. Požárů obvykle přibývá v červenci, srpnu a září. Loni dosáhly požáry maxima v srpnu, kdy jich bylo hlášeno 30 901, třikrát více než v předchozím roce.
"Nemůžeme dopustit, aby se opakovala situace z roku 2019," řekl listu Folha de Sao Paulo výkonný ředitel brazilského zastoupení Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Maurício Voivodic. Ten rovněž obvinil vládu, že proti požárům nedělá dost.
Loňské požáry vyvolaly protesty jak v Brazílii, tak i v zahraničí a vzbudily široký odpor k environmentální politice brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Prezident si vysloužil kritiku za to, že omezil prostředky ministerstva životního prostředí a že upřednostňuje zájmy podniků před ochranou přírody. Požárů podle BBC přibylo i ve stejné době, kdy Bolsonarova administrativa omezila pokuty za porušování právních předpisů týkajících se ochrany přírody.
Bolsonaro ale kritiku přicházející ze zahraničí rezolutně odmítá. "Místo toho, aby některé státy pomohly (...), tak jednají bez respektu a v kolonialistickém duchu," řekl Bolsonaro loni v září v projevu v OSN. Vymezil se také vůči příměru, že amazonské pralesy jsou plíce planety. To je podle něj mylné tvrzení.
Amazonie se rozkládá na území několika států, ze šedesáti procent je v Brazílii. Dokáže pohltit významné množství uhlíku, čímž přispívá ke zpomalení globálního oteplování. Je domovem několika milionů rostlinných a živočišných druhů, stejně jako milionu původních amerických obyvatel. BBC už dříve psala, že každou minutu v Amazonii ubude plocha lesů o velikosti srovnatelné s fotbalovým hřištěm.
reklama