V Českém Švýcarsku dosejí druhově méně pestré louky sesbíranými semeny
Botanici nejprve vytipovali druhově pestré louky. "Jedná se o louky, které jsou dlouhodobě obhospodařovány přiměřenou pastvou nebo sečí ve vhodných intervalech a obdobích," uvedl Salov. Odborná firma se speciálním strojem pak sesbírala například u Srbské Kamenice na Děčínsku semena. Pracovníci firmy je usuší, vytřídí a zabalí. Správa parku pak s nimi bude dál pracovat.
Správa parku semena využije k zakládání takzvaných mateřských ploch. "To jsou plochy, kde budou byliny a traviny dále pěstovány za účelem další produkce semen. Získávaná semena budou v příštích letech využívána k obohacování druhově chudších luk," řekl mluvčí. Pokud bude mít nějaké přebytky, nabídne je správa parku místním zemědělcům.
Českosaské Švýcarsko je známé především svými skalními městy a věžemi z pískovce, které jsou obklopené rozmanitou přírodou. Oblast má jak na české, tak na německé straně status národního parku, tedy nejpřísnější možnou ochranu. V Německu je národním parkem o rozloze 93 kilometrů čtverečních od roku 1990, národní park České Švýcarsko o rozloze 80 kilometrů čtverečních byl vyhlášen v roce 2000. Do podoby parku zasáhla v minulosti kůrovcová kalamita a před dvěma lety rozsáhlý požár v okolí Hřenska.
Požářiště v národním parku České Švýcarsko prošlo od obřího požáru intenzivním vývojem. Po odjezdu hasičů zůstala na řadě míst planina s ohořelými torzy stromů, na zemi byl jen popel a písek. Les se začal obnovovat takřka ihned. Nejprve se začaly objevovat houby a drobné výhonky. Dnes je v porostu podle mluvčího parku dominantní bříza, zastoupené jsou ale i další druhy, které budou les postupně formovat.
reklama