V Dubaji se ve stínu válek jedná o klimatu, šéf OSN chce konec fosilních paliv Shrnutí
"Jsme velmi daleko od klimatických cílů stanovených v Paříži, ale stále ještě není pozdě," řekl shromážděným politikům Guterres, podle něhož musí svět dramaticky snížit emise skleníkových plynů, kompletně zastavit využívání fosilních zdrojů energie a přesunout se k obnovitelným zdrojům. "Modlím se z celého srdce, aby COP28 byla dalším skutečným bodem obratu," řekl britský král Karel III., který připomněl jednání klimatické konference v Paříži. Před osmi lety si tam světoví lídři stanovili cíl udržet oteplování "výrazně pod dvěma stupni" oproti předindustriální éře, lidstvo ale zatím podle expertů nepřijalo opatření dostatečná na to, aby tuto ambici naplnilo.
Na propastný rozdíl mezi rétorickými proklamacemi a skutečnými opatřeními pak podle komentátorů upozornilo například vystoupení britského premiéra Rishiho Sunaka. Ten sice v projevu řekl, že je ohledně výsledků jednání v Dubaji optimistický, zároveň ale na tiskové konferenci obhajoval rozhodnutí své vlády zmírnit opatření na snižování emisí. Konzervativní kabinet mimo jiné odložil plánovaný zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory.
Úspěchu jednání příliš nepomáhají aktuální válečné konflikty, které do určité míry zastiňují téma konference. Na okraj summitu se totiž odehrává řada dvoustranných schůzek, jejichž tématem klima není. Izraelský prezident Jicchak Herzog například hovořil s vůdcem SAE Muhammadem bin Zajd Nahajánem, přičemž přítomnost Herzoga nese nelibě Írán, jehož prezident kvůli tomu odmítl do Dubaje přijet. Ruská agrese vůči Ukrajině zase měla dopad na společnou úvodní fotografii. Kvůli přítomnosti běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který je blízkým spojencem Moskvy, se odmítli vyfotit představitelé Litvy, Lotyšska a Polska.
Palčivé téma globálního oteplování ale účastníkům připomíná úmorné vedro, které v Dubaji panuje. Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu ve čtvrtek připomněla, že letošní rok bude pravděpodobně nejteplejším v dějinách měření a že množství skleníkových plynů v atmosféře je na rekordní úrovni.
Na COP28 odletěl také český premiér Petr Fiala, který na plénu promluví v sobotu. Novinářům řekl, že ČR podpoří deklaraci na ztrojnásobení světových kapacit jaderných zařízení do roku 2050, za kterou stojí 21 zemí, mimo jiné Francie, Švédsko, Spojené státy či Jižní Korea a Británie. Klimatická konference skončí 12. prosince. Očekává se účast až 70.000 vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů.
reklama