https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hnizde-srsni-asijskych-objevenem-v-plzni-bylo-asi-100-trubcu-a-pet-kraloven
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V hnízdě sršní asijských, objeveném v Plzni, bylo asi 100 trubců a pět královen

11.10.2023 17:05 | PLZEŇ (ČTK)
Celkově mohlo v hnízdě být minimálně 6000 sršní v různých vývojových stadiích.
Celkově mohlo v hnízdě být minimálně 6000 sršní v různých vývojových stadiích.
V hnízdě sršní asijských, objeveném v neděli večer v Plzni, bylo asi 100 trubců a pět královen, které ještě nebyly schopné vyletět z hnízda a zazimovat. Je velmi pravděpodobné, že žádné královny nevylétly,řekl Zdeněk Myslík z plzeňské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) na základě zjištění Západočeského muzea. Jiné hnízdo se nenašlo. Jde podle něj o dobrou zprávu. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel.
 

Zhruba osmikilogramové hnízdo, větší než lidská hlava, vytrasovali přírodovědci s pomocí občanů v 15 metrech na akátu v Předních Skvrňanech. Hasiči pak ze žebříku hmyz otrávili speciálním plynem. Šlo o první potvrzený nález tohoto hmyzu v ČR. Podle přírodovědců se sršeň asijská do ČR dostala zřejmě kamionem s ovocem ze Španělska.

V hnízdě mohlo být podle Myslíka minimálně 6000 sršní v různých vývojových stadiích, nejvíce larev byly dělnice. "Biolog Jan Walter ze Západočeského muzea v Plzni hnízdo prozkoumal. Zjistil, že v něm bylo zhruba 100 samců a pět královen, které ještě nebyly uzpůsobené vylétnout," řekl. Hnízdo nejprve vytváří trubce, kteří vylétávají, a až po nich královny. "V současné době přecházeli ze stadia trubců na královny, ale je opravdu velká pravděpodobnost, že nevylétly žádné královny, takže by to mělo být dobré," uvedl.

Přírodovědci čekali víc než pět královen. Dospělá královna po páření vyletí a snaží se co nejrychleji zazimovat, aby ztratila co nejméně energie, kterou potřebuje na zimu a jaro. Pokud přežije, tak na jaře po prohřátí půdy vylétá a založí základní hnízdo. Vychová desítky dělnic, které pak poblíž založí jiné sekundární hnízdo, takové se našlo v Plzni. To rychle roste a královna tam snáší vajíčka.

"Máme naději, že v místě už sršně asijské příští rok nebudou, ale samozřejmě to budeme sledovat," uvedl Myslík. Přírodovědci budou ještě v okolí prohlížet kvetoucí břečťany, jestli tam neobjeví nějaké jedince, kteří by lovili včely a odnášeli je pro larvy do jiného hnízda. Odborníci doufají, že v ČR je krátká vegetační sezona na to, aby hnízdo začalo produkovat královny, na rozdíl třeba od Francie a Španělska.

Ochránci přírody stále sbírají stovky podnětů od lidí, ty závažné ověřují. "Ale nakonec se ukáže, že to bylo něco jiného, nebo že to byla naše sršeň," uvedl Myslík. Podle něj je třeba zabránit panice, aby lidé ve volné přírodě nelikvidovali hnízda sršní obecných, kteří mají nezastupitelnou úlohu, protože loví vosy a škůdce. "Aby nebyla zbytečná hysterie," řekl.

Přírodovědci z muzea teď hnízdo vypreparují a budou ho ukazovat. "Chtěli ho jednak kvůli vědě, napíší o tom článek. A dále bude takové první hnízdo u nás atraktivní také na nějaké výstavy," dodal Myslík.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2023 18:28
Co jsem viděl naše sršně při lovu včel, tak sedávaly před česnem, dovnitř nešly. U asijské jsou první dělnice údajně jen 15 mm dlouhé, skoro jako včela, takže i úzkým česnem projdou. Musíme doufat, že jako teplomilný druh je budou limitovat naše mrazivé zimy a členitý reliéf, proto asi vysoko do hor by se šířit neměla.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.10.2023 15:46 Reaguje na Karel Zvářal
Oni nejdřív mají včelstvo zeslabit odchytem létavek ve vzduchu před česnem a teprve když už je létavek pro sršně málo, mají vnikat do úlu. a likvidovat včely tam.
Sršni dovnitř úlu normálně nejdou, protože včely je sevřou do chumáče včel strážkyň a zabijí zvýšenou teplotou. Ale naše včely jsou v tom málo dokonalé, na málo sršňů to asi funguje, ale hodně sršňů je porazí. Asijské včely to údajně umí lépe a lépe se tak ubrání.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist