Hasiči odvezli z Hustopečí další tři havarované vagony, které převážely benzen

"Likvidační práce jsme zajistili preventivně protipožárním opatřením. Místo jsme předem zapěnili, abychom snížili nebezpečí pro zasahující hasiče," uvedla Balážová. Hasiči při otevírání cisteren a následném přečerpávaní benzenu pracují v přetlakových oblecích a dýchacích přístrojích. "Tento úsek je rozdělen na nebezpečnou a dekontaminační zónu. Hasiči procházejí speciální očistou. Obleky následně dočišťujeme na stanici v Přerově," dodala Balážová.
Hasiči v okolí Hustopečí pravidelně měří koncentraci benzenu v ovzduší, přístroje zatím neznamenaly překročení povolených limitů. "Přesto v obcích v okolí do pěti kilometrů platí do odvolání preventivní opatření nevětrat z důvodu probíhajícího zásahu a odčerpávání nebezpečné látky," upozornila Balážová. Podle ní je vedení obcí o aktuálním dění na místě zásahu pravidelně informováno.
Na všech okolních vodních plochách u Hustopečích nad Bečvou zaznamenali inspektoři České inspekce životního prostředí zatím jen nepatrný nárůst koncentrace benzenu. Pravděpodobně jde o projev spadu kouře, 15 ze 17 vykolejených cisteren zachvátil mohutný požár. Odborníci nadále v okolí havárie odebírají vzorky povrchové vody, zatím nevykazují nadlimitní hodnoty benzenu. Nebyl zaznamenán ani úhyn ryb.
Drážní inspekce se při vyšetřování páteční havárie cisteren zabývá možnou technickou závadou na trati a na vlaku, ale i možností selhání člověka. Nehodu v Hustopečích nad Bečvou policie prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti,
Škoda na životním prostředí v souvislosti s páteční havárií cisteren s toxickým benzenem činí odhadem 100 milionů korun. Dalších přibližně 75 milionů korun je škoda na infrastruktuře, 50 milionů korun na vlakové soupravě. Celková škoda bez započtení zničeného nákladu benzenu tak činí 225 milionů korun. Chemička DEZA, ze které benzen cisternový vlak vezl k odběratelům, odhadla škodu na několik desítek milionů korun.
reklama