https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-indii-se-narodila-ctyri-mladata-geparda-stalo-se-tak-po-70-letech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Indii se narodila čtyři mláďata geparda, stalo se tak po 70 letech

1.4.2023 01:42 | DILLÍ (ČTK)
V Indii se narodila čtyři mláďata geparda, informovalo tamní ministerstvo pro životní prostředí. Stalo se tak více než 70 let poté, co byli gepardi v zemi prohlášeni za vyhynulé. Jak uvedla americká CNN, mláďata se narodila rodičům Siyaye a Freddiemu, dvěma gepardům, kteří byli do indického Národního parku Kuno převezeni loni v září z Namibie ve snaze vrátit šelmy do volné přírody.
 

Indický ministr pro životní prostředí Bhupender Jádav označil narození gepardů za "velmi významnou událost v historii ochrany naší přírody". Za "skvělou zprávu" to považuje i indický premiér Naréndra Módí.

Oznámení o narození mláďat přišlo jen pár dní poté, co v Indii uhynul jeden z gepardů, kteří byli dovezeni z Namibie, samice jménem Sasha. Celkem bylo loni v září do Indie převezeno pět samic a tři samci. V únoru letošního roku pak do Indie přiletělo také 12 gepardů z Jihoafrické republiky.

Gepard indický se kdysi pohyboval po celém Blízkém východě, Střední Asii a Indii. Nyní se ale vyskytuje pouze v Íránu a je považován za kriticky ohroženou šelmu. Podle odhadu íránských úřadů z roku 2022 v zemi žije 12 jedinců.

Afričtí gepardi se liší od těch, kteří žili v Indii a jejichž poslední jedinec byl zabit v roce 1952. Populace gepardů v Africe je relativně stabilní, proto byl spuštěn "Projekt gepard", který je prvním pokusem přesídlit velké masožravé šelmy z jednoho kontinentu na druhý. Část odborníků ale projekt kritizuje. Podle nich se afričtí gepardi mohou těžko přizpůsobovat svému novému domovu v Indii a mohli by se střetnout s levharty, kteří tu žijí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.4.2023 03:15
Tak, první vlaštovky jsou tu a další na sebe nenechají dlouho čekat. Gepard štíhlý.
Odpovědět
Sl

Slovan

1.4.2023 15:49
Je to podobné, jako kdyby se u nás vypustil místo rysa ostrovida jiný poddruh rysa (kanadský např.).
Tento projekt má pouze nalákat turisty do dané oblasti, nic víc. Gepard indický, který by tam správně měl žít, je totiž v mnoha ohledech jiný. Chraňme africké gepardy v Africe a udělejme vše pro záchranu těch asijských! Ostatně proto je tento projekt celkem silně kritizován…
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist