V Íránu žije podle vlády posledních 12 gepardů
Gepard indický je poddruhem geparda štíhlého, považovaného za nejrychlejší šelmu světa. Dokáže běžet rychlostí až 120 kilometrů v hodině a žije hlavně v Africe. Gepard indický byl popsán na začátku 19. století.
"Nyní je zde devět samců a tři samice, zatímco v roce 2010 u nás žilo 100 jedinců. Jejich situace je mimořádně kritická. Opatření, která jsme k jejich ochraně zavedli a k nimž patří zvýšená ochrana, upozornění rozmístěná u silnic a snaha o reprodukci, nebyla dostatečná," řekl Akbarí, kterého citovala íránská agentura Tasním.
Gepardi kdysi žili na území od východní Indie po africké atlantické pobřeží. Ve větším počtu jsou stále na jihu Afriky, ale z jejího severu a také z Asie mizí, připomíná agentura AFP.
Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) řadí asijské gepardy ke kriticky ohroženým druhům. Írán patří k posledním zemím, kde tato zvířata žijí ve volné přírodě. Program na jejich ochranu země s podporou OSN zahájila v roce 2001.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Zbyněk Šeděnka
11.1.2022 20:23 Reaguje na Karel ZvářalVáclav John
14.1.2022 01:30 Reaguje na Karel ZvářalIndové chtějí gepardy vracet, ale to jsou zvířata původem z Afriky. Aspoň ale, že tak.
https://www.thenationalnews.com/world/asia/2021/09/17/cheetahs-to-return-to-india-70-years-after-being-hunted-to-extinction/