V Itálii a Španělsku čelí mimořádnému suchu, v Alpách je o 70 procent méně sněhu
Podle španělské meteorologické služby Aemet bylo období od října do konce ledna jedním z nejsušších od začátku jeho měření. Ve srovnání s dlouhodobým průměrem za léta 1981 až 2010 spadlo o 36 procent srážek méně. Vodní nádrže tak mají o zhruba čtvrtinu méně vody, než je v tomto období zvykem. Podle mluvčího Aemetu Rubéna del Campa nejsou výhledy příznivé. Podle meteorologických modelů je padesátiprocentní pravděpodobnost, že srážky budou podprůměrné i v příštích třech měsících.
Španělsko, které již v uplynulých letech muselo čelit nedostatku vody, se tak obává rozsáhlého sucha. Až 75 procent ročních srážek připadá v zemi na období od října do dubna. "Pokud většina srážek nespadne během těchto sedmi měsíců, tak je pak těžké dohnat deficit," řekl deníku El País mluvčí meteorologické služby.
S výrazným suchem se potýká také sever Itálie, kde nezaznamenali silnější srážky od poloviny prosince. Nejdelší italská řeka Pád má podle stanice RAI průtok srovnatelný s polovinou srpnu, uvedla dnes státní televize RAI. Podle správy povodí se jedná o meziroční pokles o zhruba 30 procent.
Odborníky ale ještě více znepokojují velmi nízké zásoby vody, které se dosud vytvořily. Podle odhadů jsou zásoby v přehradách, nádržích a sněhové pokrývce o 55 až 80 procent nižší, než je dlouhodobý průměr. Kvůli suchému a relativně teplému počasí chybí především sníh v horách. Podle meteorologické agentury regionu Lombardie je přírodní sněhová pokrývka v tamních Alpách o zhruba 70 procent nižší, než kolik činí průměr za léta 2006 až 2020.
Přečtěte si také |
Umělý sníh nás utvrzuje v představě, že s klimatem je všechno v pořádkuNedostatku vody se obávají zemědělci. "Nevíme, zda se nám podaří zasadit na jaře kukuřici," řekl deníku El País Joan Planas, který spolu s bratrem vede v katalánské obci Peralada rodinný zemědělský podnik. Sucho ohrožuje i zemědělce v povodí Pádu, kde se soustředí až třetina italské zemědělské a potravinářské výroby, uvedl italský svaz Coldiretti. V některý španělských a italských obcí již radnice vyzvaly obyvatele, aby vodou šetřili a neplýtvali jí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Jaroslav Řezáč
8.2.2022 07:08Pavel Hanzl
8.2.2022 07:35 Reaguje na Jaroslav ŘezáčA HDP šlo od komára na asi čtyřnásobek.
Jaroslav Řezáč
8.2.2022 07:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2022 10:54 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
8.2.2022 16:07 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
8.2.2022 08:32Osadí sjezdovky solárními panely a vrcholky hor osadí větrníky, nebo
si koupí elektřinu z našich jaderek, jak činí doposud?
Pavel Hanzl
8.2.2022 10:58 Reaguje na Břetislav MachačekSamotného by mě zajímalo, jestli jim to vyjde, na nás už spolíhat moc nemůžou...
Že by se vrátili k jádru, třeba jen v provedení SMR?
Pavel Hanzl
8.2.2022 11:00 Reaguje na vaberHlavně, že ropáčci jsou v klidečku a fedrují a fedrují......lidstvo zahyne na fatální blbost.