Umělý sníh nás utvrzuje v představě, že s klimatem je všechno v pořádku
Majitelé ski-resortů, provozovatelé sjezdovek a lanovek, kteří jsou na sněhu ekonomicky závislí, si teď musí všemožně vypomáhat. Typicky umělým zasněžováním.
Přečtěte si také |
Pravá sněhová vločka a umělý sníh se od sebe zásadně liší. A to má vliv i na tání sněhu a odtok vody, říká Michal JeníčekSvé o tom ví například ve Švýcarsku. Lyžařský resort Zermatt Bergbahnen je pro místní obyvatele i větší část Evropy synonymem pohodové zimní dovolené. Báječného lyžování, sáňkování a bobování, dovádění v závějích sněhu. První bílá nadílka se tu obvykle přihlásila v polovině listopadu a do začátku prosince tu měli sněhu víc než dost. Posledních 20 let se už na to ale nedá úplně spoléhat, počasí tu umí být dost nepředvídatelné. Turisté a milovníci lyžování, kteří tu v sezóně umí utratit v přepočtu 1,6 miliardy českých korun za měsíc, se ale nechtějí dívat na blátivé stráně. Těžko jim vysvětlit, že celkový úhrn sněhu ve švýcarských Alpách je nyní o 40 % nižší než v minulém století. A proto se tu uměle zasněžuje. Zermatt má od roku 2002 jeden z nejobsáhlejších arzenálů umělých zasněžovačů v celé Evropě.
Pořádně žíznivá zábava
O zachování iluze věčně bílé zimy se tu stará 1200 sněžných děl pořízených za víc než 100 milionů dolarů. Mají tu i unikátní Snowmaker, třicetitunovou velkokapacitní mašinu, která vyrobí 1900 tun sněhu každý den sezóny. Háček je v tom, že abyste na jednom hektaru sjezdovky vytvořili čerstvý třiceticentimetrový prašan, budete mimo jiné potřebovat 2 223 900 litrů vody, jen k nakrmení tohoto super-stroje. Je tu pochopitelně oněch 1200 menších děl, které ale nejsou o nic méně žíznivé a v sezóně jedou každý den.
Voda je přitom v zimě překvapivě nedostatkovým zbožím, které musí být k zasněžování svahů čerpáno ze stabilního povrchového zdroje. V horské krajině se tak vytváří nebezpečný sezónní deficit vláhy, byť účet za něj splácí příroda až v horkém létě, když už jsou lyžaři dávno pryč. Problémy se suchem ale mohou nastat už na jaře, protože umělý sníh taje o 2-3 týdny později. Pravděpodobně kvůli své ledovitější konzistenci.
S tím se pojí i jeho nepříjemná funkční vlastnost. Umělý sníh má nižší tření, víc to po něm klouže. Můžete si tedy užít pekelnou jízdu divokým šusem, ale pozor na brždění. Umělý sníh se chová jinak, a po pádu je tvrdý jako beton. Že jízda po umělém sněhu v ničem nepřipomíná klasiku nasněženou z nebe, ostatně zmiňují i sami vrcholoví sportovci. Kteří opatrně připouští, že nynější časové rekordy ve sjezdu a slalomu mají nejspíš jen pramálo společného s k dokonalosti vypilovanou dovedností, jako spíše s odlišnými vlastnostmi sněhového podkladu, na němž to prostě letí rychleji. Určitou komplikaci vidí i v tom, že většina sjezdovek světa je designována svým profilem, zatáčkami a průběhem tratě na obyčejný sníh, a ten uměle dotovaný neúměrně zvyšuje rizika sjezdu. Vypadá to jako obyčejný sníh, ale není to pravý sníh. Je to jen jeho imitace.
Přečtěte si také |
Technický sníh: čistá voda, nebo chemický koktejl?Napodobenina, která je dnes vlastní z 60 % všech sjezdovek světa. Ve Státech se z 88 % lyžuje jen na umělém sněhu, v Itálii z 87 %, v Rakousku ze 70 %, ve Španělsku z 60 % a ve Švýcarsku ze 49 %.
Trvalý hluk i proměnlivá efektivita provozu
Čerpaná povrchová voda pro sněhová děla je bohatá na minerály, po roztátí sněhu funguje trochu jako hnojivo. A nejrůznější přípravky a aditiva, usnadňující dělům sněhotvorbu, pak silně degradují půdu nejen kolem sjezdovek. Voda se ale musí k dělům nějak dostat, a tak ve skrytu podél sjezdovek vznikají v průsecích potrubní systémy. Roury s padesáticentimetrovým průměrem, lemující v diskrétním odstupu lanové dráhy, rozhodně nevypadají jako dílo přírody. V zimě jsou sice k přehlédnutí, ale až sejde sníh, jsou jako pěst na oko. Je tu samozřejmě i provozní hluk, ne nadarmo se strojům na sníh říká děla. Kravál o síle 60-80 decibelů tak vytrvale rozbíjí tichou kulisu zimní divočiny. Že takové procesně umělé zasněžování musí být také dost náročné na energii?
Přečtěte si také |
Ta zima je taková – divná…Průměrná spotřeba energie na výrobu jednoho kubíku sněhu může být 0,6 kWh, ale také klidně 2,5 kWh. A v extrému třeba 14 kWh. Záleží na počasí. Když jsou teploty pod nulou a současně je nižší vzdušná vlhkost, dá se provoz sněhových děl považovat za vcelku efektivní. S narůstající teplotou a zvyšující se vzdušnou vlhkostí to je ale horší. Sněhová děla se ale používají právě proto, že podmínky podnebí příhodné nejsou. Tedy na hranicí 2,5 °C v plusu, kdy už je ekonomika provozu sněhotvorby hodná zpochybnění. A často až do limitu 6 °C, kdy už nedává smysl vůbec.
Zhoubná spirála závislosti
Ekonomika provozu sněhových děl je ale celkově dost zapeklitou oblastí. Majitelé ski-resortů, provozovatelé sjezdovek a lanovek totiž investovali do pořízení sněžných děl a navázané infrastruktury miliony. Přesněji, ve francouzských Alpách investovali do této technologie 60 milionů dolarů, v celém Švýcarsku 451 milionů a v Rakousku miliardu dolarů. A pochopitelně chtějí, aby se jejich investice zaplatila a vrátila se ziskem nazpět. Provoz a údržba zasněžování není zadarmo. Jenže čím jsou zimy slabší a příchod sněhu nevyzpytatelnější, tím smysluplněji se pořízení dalších sněhových děl z provozního hlediska jeví. Jenže právě tím se utužuje nebezpečný kruh závislosti. Nesněží přirozeně, a proto zasněžujete uměle. A čím méně sněží, tím více děl k umělému zasněžování potřebujete, a tím více umělý sníh potřebujete, aby se vám ta bílá nádhera zaplatila.
Přečtěte si také |
Před olympijskými hrámi v Pekingu rostou obavy z ekologických dopadů umělého sněhuNení v tom ani náznak udržitelnosti, jen známka setrvalé spotřeby hnané hladovou ekonomikou. Provozovatelé zimních středisek ve Švýcarsku se sice pyšní tím, že 60 % jejich spotřeby energií k zasněžování dotují ze solárních farem, Norové zasněžují díky vodním elektrárnám 100 % čistou elektřinou a Italové kompenzují svou bilanci výsadbou nových stromů. Ale ta energie (a voda) by nejspíš mohly být využity naprosto jinak. Ne k vytváření nákladné iluze zimní pohody a uměle klouzavého sněhu. Klimatické změny jsou nejspíš tím důvodem, proč ze sjezdovek mizí sníh. Ale tuhle souvislost si těžko můžeme uvědomit, když zůstanou sjezdovky stále bílé, byť uměle zasněžené. Lyžování se sice zrodilo z nezbytnosti transportu silně zasněženým terénem, ale princip umělé sněhotvorby vychází jen z nutnosti udržení sezónní lidské zábavy. A tahle zábava prostě nikoho nevyjde lacino.
Hry, na které svět nezapomene
Zimní Olympijské hry v Číně jsou na spadnutí, v únoru ta velká sportovní sláva započne. Od skoků na lyžích po biatlon nám pořadatelé i sami sportovci naservírují tu nejlepší podívanou. Háček je v tom, že zima se letos v Číně zrovna nevyvedla, a tak si regiony Yanqing a Zhangjiakou, ústřední místa konání olympiády, musí vypomoci umělou sněhotvorbou. Komplikovanější o to, že oba regiony sice mají potřebnou nadmořskou výšku, ale klimatem se blíží spíše tropům na dohled pouště. To vše ne extrémně daleko od Pekingu, který s nedostatek vody a vodních zdrojů dlouhodobě zápolí. Odhad spotřeby energií na umělé zasněžení oblastí činí 14 milionů kWh a provoz zázemí dalších 7 milionů kWh. Je sice fajn, že energie pro konání téhle mezinárodní akce zajišťují solární a větrné elektrárny, ale k udržitelnosti to má hodně daleko.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (57)
Jaroslav Řezáč
25.1.2022 06:50Jaroslav Řezáč
25.1.2022 06:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčFRANTIŠEK PTÁČNÍK
27.1.2022 16:17 Reaguje na Jaroslav ŘezáčRadomír Dohnal
25.1.2022 08:19 Reaguje na Jaroslav ŘezáčLukas B.
25.1.2022 12:39 Reaguje na Radomír Dohnalmimochodem, Josef Lada byl městské dítě, a u babičky v Hrusicích strávil jen pár týdnů.
chce to číst kníhy. třeba Metelkovy zápisky (nikoli ten klimatolog, ale ten zapadlý vlastenec), jak si tu a tam pěkně hořekuje, jak tuhle vykvetly kytky v půli prosince, tuhle celou zimu nenasněžilo...
Pavel Jeřábek
25.1.2022 19:00 Reaguje na Lukas B.Miloš Zahradník
25.1.2022 21:37 Reaguje na Lukas B.Je fakt, ze rada zim poslednich 15 let byla katastrofalnich z hlediska hodnoceni, ktgere bychom udelali jeste nekdy roku 1989 (roku 1990 uz ne, zima 1989/90 byla extremne spatna, skoro tak jako nektere nedavne zimy posledniho desetileti)
Pavel Hanzl
25.1.2022 10:57 Reaguje na Jaroslav Řezáčpavel peregrin
25.1.2022 13:46 Reaguje na Pavel Hanzlsmějící se bestie
25.1.2022 15:13 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
25.1.2022 16:03 Reaguje na pavel peregrinFRANTIŠEK PTÁČNÍK
27.1.2022 08:13 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
25.1.2022 07:01FRANTIŠEK PTÁČNÍK
27.1.2022 08:15 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTomáš Pilař
25.1.2022 09:44Pavel Hanzl
25.1.2022 11:02Ideální by bylo, kdyby tál až v srpnu.
Břetislav Machaček
25.1.2022 12:11 Reaguje na Pavel Hanzla vodní živočichy. Když jim vodu uberete a nebo zcela vezmete, tak
zemřou na suchu a nebo voda s nízkým průtokem zamrzne až do dna.
Pstruzi se na podzim vytírají v právě takových potocích, tam žije
až do příštího podzimu i jejich plůdek a pokud nemá vodu, tak
nežije a nemůže pokračovat přirozené rozmnožování těchto pokladů
naší přírody. Taktéž mník, střevle a ve vyschlém potoce nepřežijí
ani raci. Zábava, která hubí vymírající faunu je zločin, který
tu veřejně obhajujete. A umělý sníh s většími krystaly udusaný
rolbami a lyžaři nedává šanci chráněným bylinám vyrašit a kvést
tehdy, kdy je jejich čas a jejich opylovači připraveni opylovat.
Výsledkem jsou nenáročné traviny bez valné hodnoty pro krajinu
a přírodu. Sledujte, kdy taje sníh v okolí sjezdovky a kdy na ní
a kolik potřebují rostliny dnů k vegetaci a kolik jich pak zbývá.
Přemýšlejte prosím, protože stáří bývávalo o rozvaze, moudrosti
a nikoliv o zbrkle vyslovených hloupostech.
Tomáš Pilař
25.1.2022 12:50 Reaguje na Břetislav MachačekLukas B.
25.1.2022 13:09 Reaguje na Tomáš Pilařa obecně, je-li sníh zhutněný, odtává mnohem pomaleji než nezhutněný. tedy standardně na jaře všude už lezou podběly, a na strojně upravovaných běžkařských trasách a sjezdovkách na přírodním sněhu (a nejen tam, i na ušlapaných pěšinách) ještě leží sníh.
lyžařské areály zpravidla postupně a pomalu sbírají vodu do retenček, ponechávajíce ve zdrojových vodotečích dostatečný průtok (a je to sakra kontrolováno), a pak je na jaře tání pozvolnější a roztažené do delšího času.
Břetislav Machaček
25.1.2022 18:37 Reaguje na Tomáš Pilařdobře, když v potoce neteče v zimě voda .Obhajoba
zasněžování z retenčních nádrží o obsahu pár desítek
kubíků je o tom, že v noci se průtok do vodoteče
zastaví a ráno pustí, aby se nádrž doplnila. Jak
jinak lze při odběru vody doplnit nádrž a mít stabilní průtok? To se tam voda namnoží? Zasněžuje se při absenci přírodního sněhu a tudíž i průtoku
v potocích, protože neprší a ani netaje(zasněžuje
se v mrazech). Nebýt ty nádrže průběžně doplňovány na úkor potoků pod nimi, tak je místy vycucnou
za pár hodin. Nefandím tak tomuto nešvaru, který koncentruje nejen vodu, ale i lidi s jejich tělesnými potřebami produkujícími kvanta
odpadních vod, které ač vyčištěné podle normy ten
zbytek vody v potocích kontaminuje na stav mrtvé
vody už v horách, kde by člověk čekal vodu k pití
rovnou z potoka. Zamyslete se nad tím vším, pokud
ale nejste vlastník takového areálu, který to bude
samozřejmě hájit před kýmkoliv a nebo ekolog, který
omlouvá svůj koníček lyžovat hájením zasněžování.
Břetislav Machaček
25.1.2022 19:00 Reaguje na Břetislav Machačekv srpnu. To je moudré? To přece nemůže vyplodit
někdo vzdělaný v přírodních vědách. Ta tráva tam
bude růst kdy, když už často v září zase mrzne?
Miloš Zahradník
26.1.2022 10:28 Reaguje na Břetislav MachačekMiloš Zahradník
26.1.2022 10:32 Reaguje na Miloš ZahradníkPavel Hanzl
25.1.2022 13:18 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
25.1.2022 18:55 Reaguje na Pavel Hanzla plůdek se před predátory schovává do těch malých
vodotečí, kde ho nesežere větší ryba. Potoky jsou tabu i pro rybáře a nazývají se chovné, ale při
vysušení jsou nakonec pastí pro plůdek, který tam
zahyne. Pročpak se asi nesmí uměle zasněžovat
sjezdovka na Pradědu a má pevné datum ukončení
provozu, ač bývá ještě plná sněhu? No protože
na cenné louky nepatří technický sníh a musí
se mu umožnit i roztát a uvolnit místo trávě.
Koukněte se na porost intenzivně využívaných
sjezdovek často místy vydřených na hlínu a po
sezóně osévaných, aby je nespláchly deště.
Před mrazem chrání louky sníh kyprý a nikoliv udusaná a zledovatělá nahrážka přírodního sněhu.
smějící se bestie
25.1.2022 13:15 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
25.1.2022 19:04 Reaguje na smějící se bestienoc, jen v potoce pod nádrží je už mrtvo.
Václav Kain
25.1.2022 12:00Pavel Hanzl
25.1.2022 12:05 Reaguje na Václav KainFRANTIŠEK PTÁČNÍK
27.1.2022 15:59 Reaguje na Pavel HanzlFRANTIŠEK PTÁČNÍK
27.1.2022 16:01 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKPetr Eliáš
25.1.2022 12:39 Reaguje na Václav Kainhttps://csve.cz/novinky/510
Václav Kain
25.1.2022 22:46 Reaguje na Petr EliášMimochodem které to jsou práce?Protože je mě jasné,že pokud jsou nějaké studie,tak je museli napsat skuteční odborníci co na přání a za těžkou škváru napíší cokoliv si budete přát.
Petr Eliáš
26.1.2022 07:16 Reaguje na Václav KainPavel Hanzl
26.1.2022 09:07 Reaguje na Petr EliášTenhle názor vytváří filtr a tímhle postižený jedinec propouští do hlavy pouze informace (i když jsou evidentně vylhané) které to podporují a ostaní vyhazuje.
Tím se vytváří realita naopak, kdy svět stojí hlavou dolů.
Rusko má stotisícovou armádu u ukrajinských hranic a chce ji napadnout, protože Ukrajina je agresor a ono se musí bránit.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
27.1.2022 16:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Jeřábek
25.1.2022 19:06 Reaguje na Václav KainPavel Hanzl
26.1.2022 09:00 Reaguje na Pavel JeřábekAnežka M
25.1.2022 13:32No to jste pane redaktore zase objevil Ameriku. Co bychom si bez vás počali.
Lidí je na Zemi 8 nebo kolik miliard. Nějak se zabavit musí. Furt je to ekologičtější, než kdyby se místo toho zabavovali vyráběním dalších a dalších lidí, nu ni ? ;)
Radomír Dohnal
25.1.2022 14:19 Reaguje na Anežka MVladimir Mertan
25.1.2022 15:37https://www.lidovky.cz/nazory/karel-capek-zima-jez-neni-v-poradku.A120113_115920_ln_nazory_glu
https://www.youtube.com/watch?v=MM0h9DmbD4o
Vladimir Mertan
25.1.2022 15:58pozrite sa na graf 2. za tridať rokov nie je vidieť zásadné zmeny v zimných teplotách na Šumave.
Pavel Hanzl
25.1.2022 16:09 Reaguje na Vladimir MertanMiroslav Vinkler
25.1.2022 18:37Jednoznačná devastace krajiny bez ohledu jestli je to CHKO, NP nebo malá přírodní rezervace. Není to problém jenom ČR, overturismus je jako jed po celém světě.
V malých dávkách prospívá, ve velkých zabíjí.
Břetislav Machaček
25.1.2022 19:26 Reaguje na Miroslav Vinklerto budováni nových a nových atrakcí i s umělým zasněžováním, musí
odsoudit. Obhajují to náruživí "ekologové" jezdící do hor lyžovat
na sjezdovky, třikrát denně se sprchovat v horských hotelech,
které pak zasviní "vyčištěnou" odpadní vodou horské potoky a
parkující svá autíčka na parkovištích vyrvaných přírodě. Jsou
to titíž ekologisté, co kritizují zemědělce, lesáky a vesničany
za to, že tu ještě nějaká příroda zbyla. Až to uchopí do svých
rukou další developeři, tak postaví další atrakce, další hotely,
sjezdovky a apartmány využívané majiteli pár dnů v roce. Je mi
z toho všeho šoufl, když vidí to znásilňování přírody za účelem zábavy a zisku pochybných vykuků a bohužel vše se souhlasem těch
správ CHKO, NP , AOPK atd. které trempům zakážou po 7O. letech
tábořit ve starém lomu, kde s námi těch 70. let přežili i ti
chránění brouci, motýli, ještěrky a zmije. Z nás nic nekápne
a tak tam už nesmíme a na ty tvory upozorňuje tabulka o tom,
že je to chráněno díky financím z EU. Jakými? Za tu tabulku
a lavičku s odpadkovým košem? Nic jiného tam nedělají a lom
naopak zarůstá travou a křovím.
Miloš Zahradník
25.1.2022 21:20 Reaguje na Břetislav Machačekci druhe ci treti zony Sunapu. K tomu zasnezovani a jeho vlivu na vodni toky- vezmu za priklad treba areal Lyse hory v Krkonosich. Jak presne vypada rybi osazenstvo potoka u Dvoracek nevim, ale pamatuji si velmi dobre jak majitele "malych" vodnich elektraren na Jizere si stezovali, ze jim umely snih "bere vodu" a ochranari je v tom tusim i podporovali. Vadilo dokonce i planovane cerpani vody z Jizery - ma prutok rekneme kolem 5 kubiku/sec (to by chtelo hodne vykonna dela, aby tohle v podstatne mire vcucly)
zatimco to, ze tihle majitele ekologickych elektraren "lomcuji" neustale urovni vody v Jizere na nekolikakilometrovych usecich - to nikomu z ekologu
nejak nevadilo a nevadi. (Pozn. Mame tam na rece webkameru a tak to uz pres 15 let pozorne sleduji) V minulych mizernych zimach se stavalo, ze sjezdovky nahore na Lyse a na Miseckach svitily do jara belobou dele, nez zaveje nahore na Zlatem navrsi - drive zcela nepredstavitelna vec, je to vsak tak spatne? Vzdyt vsude slysime narky jak globalni oteplovani nici unikatni arkto alpinska spolecenstva, na nichz snih odtava prilis brzo nebot je ho prilis malo. Umely snih by tuhle zkazu dokazal prece zpomalit :) Shrnuji muj nazor: Provozovatele "malych" vodnich elektraren zpusobuji osazenstvu vodnich toku na horach nepomerne vetsi skody, nez provozovatele lyzarskych arealu - kteri jsou pritom ochranari hlidani daleko prisneji, nez "zeleni" vodni baroni provozujici dotovane vodni "male" ekejtrarny
Břetislav Machaček
26.1.2022 09:31 Reaguje na Miloš Zahradníki provoz MVE, které regulují průtok ve dne a v noci
jinak, protože v noci je už nikdo nekontroluje.
Je tu pláč o suchu a malých průtocích v tocích,
ale i čerpání z větších toků má na vodní živočichy
vliv náhlou změnou průtoku. Při postupném poklesu
hladiny se ryby stahují na hlubší místa, ale při
náhlém zapnutí čerpadel to nestihnou. Vy si ani
toho nevšimnete, protože ryby "uklidí" predátoři,
ale pro ty ryby, raky a mlže to je konečná. Čím
menší tok, tím tragičtější výsledek a ve výsledku
tu je to, že vše pomalu vymírá. Zkuste udělat
důkladné rozbory vody pod sjezdovkami a hotely
a zjistíte, že to už není pramenitá voda, ale
na pohled průzračný hnus, který k životu není.
Kam se ztrácejí mikroplasty ze skluznic lyží,
kam maziva lanovek, kampak maziva a zplodiny
z rolb a jiných dopravních prostředků? On je
někdo někde zachycuje a likviduje? Nikoliv, o vše
se musí postarat příroda a hlavně potoky a řeky.
Ano jsem přísný na zbytnou zábavu a to ve všem,
co evidentně škodí jiným, protože je to ZBYTNÉ !
Miloš Zahradník
26.1.2022 10:15 Reaguje na Břetislav Machačektam nasazovanych sivenu americkych, v posledni dobe
pry uz opet i pstruzi. Strevlata, vranky, mrenky - tech byvalo v rece spousty ale zda tyhle ryby ve vetsim mnozstvi osidluji i ruzne potoky, nevim. Raci v me pameti nebyli v Krkonosich nikdy temer zadni a to, co driv proudilo do tech rek z tovaren mi prislo na pohled horsi. Rolb na sjezdovkach je mnohem mene nez traktoru a jine zemedelske a lesni techniky. Jak skodi treba posypova sul neumim posoudit
Břetislav Machaček
26.1.2022 18:53 Reaguje na Miloš Zahradníka navíc sůl a jiné posypy silnic, splachy
z ostřikovačů aut, otěry pneumatik a výluhy
z asfaltu. Toto vše stále narůstá a ten
nárůst je příčinou. Ono sto aut nelze asi
srovnávat s tisícem a jeden hotel s deseti
co do spotřeby vody a produkce na pohled
čisté vody z čističky. Nezávadnost takové
"vyčištěné" vody lze lehce zjistit, když
do takového vzorku dáte třeba blešivce,
nebo jiný vodní hmyz. Pokud přežije, budiž,
ale pokud ne, tak co budou ryby asi žrát?
Ona ta "špína" a špína je rozdíl a taky
její koncentrace. Co lze v malém tolerovat,
to může při navýšení být jedem. Vypouštět
"v normě" totéž při normálním stavu a při
sníženém průtoku je rozdíl v koncentraci
a tak i škodlivosti. Při nižším průtoku
ale neklesá přítok z čistíren a stoupá tak
koncentrace jedů při normálu neškodných.
O tom je dnes většina otrav a to i těch
nepozorovaných, protože při malé obsádce
ryb v toku uniknou pozornosti veřejnosti.
Pavel Hanzl
26.1.2022 09:14 Reaguje na Miroslav VinklerKdyž se podívám na totálně vybargovanou krajinu po těžbě hnědého uhlí, dýmající elektrárny, příšerná ropná pole a zamořené moře po havárii tankerů, závěje plastového odpadu atd., tak mám fakt pocit, že zase pláčete na nesprávném hrobě.
Miloš Zahradník
25.1.2022 21:29Miloš Zahradník
25.1.2022 22:16 Reaguje na Miloš ZahradníkPavel Hanzl
26.1.2022 09:16Břetislav Machaček
27.1.2022 08:47 Reaguje na Pavel Hanzlrolby, auta turistů, zásobování, úklid odpadů, čistírny odpadních
vod atd.? Soláry v zimě a větrníky, když nefouká? Uvažujte trochu,
že i ta ocel na stožáry lanovek a veškerou technologii sjezdovek
a hotelů se vyrábí pomocí koksovatelného uhlí. Snad i zeměměřič
se to musel učit minimálně orientačně na ZDŠ, pokud neabsolvoval
pouze nějakou "praktickou" školu. Tím vašim vodíkem se to pouze
zkouší a tavit železo z rudy byť elektřinou z OZE se zatím taky
pouze technologicky neúspěšně a hlavně neekonomicky zkouší. Až to
bude běžnou praxí, tak tu pak pište podobné ekosvazácké zdravice.