https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-janove-na-svitavsku-lide-v-referendu-odmitli-vystavbu-mensi-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Janově na Svitavsku lidé v referendu odmítli výstavbu menší zoo

25.9.2022 01:08 | JANOV (ČTK)
Zoo chtěl stavět chovatel papoušků Marcel Kohout. Žije v Janově, na Bali vlastní ptačí farmu, která se specializuje na chov loriů, ale i dalších druhů. Ilustrační foto
Zoo chtěl stavět chovatel papoušků Marcel Kohout. Žije v Janově, na Bali vlastní ptačí farmu, která se specializuje na chov loriů, ale i dalších druhů. Ilustrační foto
Obyvatelé Janova na Svitavsku odmítli v referendu stavbu menší zoo. Měla mít rozlohu 4,5 hektaru, místní chovatel ji chtěl stavět na okraji obce. ČTK to dnes řekl starosta Luboš Jiskra (SNK Za rozvoj obce Janov).
 

Plebiscitu se zúčastnilo 64,21 procenta voličů, z toho 55,94 procenta zoo nechtělo. Naopak 40,36 procenta hlasujících si zoo přálo. Zbylé lidé se buď zdrželi, nebo jejich hlasy byly neplatné.

"Výsledek referenda je pro zastupitelstvo závazný a mělo by se jím řídit. Lidé si sami řekli, co chtějí a co nechtějí. Už před dvěma lety, kdy jsme se o tom začali bavit, říkal jsem, nechme to na rozhodnutí lidí," řekl Jiskra.

Zoo chtěl stavět Marcel Kohout, chovatel papoušků. Žije v Janově, na Bali vlastní ptačí farmu, která se specializuje na chov loriů, ale i dalších druhů.

Janovský úřad o změnu územního plánu požádal v roce 2020. Na pozemcích za obcí, je tam zatím povolená jen zemědělská půda. Obec mu podnikatelský záměr schválila, následně Kohout koupil pozemky.

Zástupci obce pak změnili názor a zastupitelé hlasovali nedávno o konání referenda. Chovatel už dříve ČTK řekl, že pokud projekt lidé z Janova nepodpoří, bude hledat chovatel místo jinde, ale co nejblíž Janovu, například v Litomyšli.

"V podstatě jsme to čekali. Máme připravený záložní plán, zoo vybudujeme ve vedlejším městě," napsal v SMS chovatel.

Do zoo s celoročním provozem hodlal chovatel přestěhovat papoušky ze svého chovu a pořídit tam i další menší druhy zvířat. Měl by tam být dětský koutek s kuřičkami nebo oslíci, rybník s vodním ptactvem, tropický pavilon s motýly nebo pavilon s papoušky. Zoologická zahrada by měla být v provozu celoročně a nabízet i ubytování.

Podle starosty se lidé obávali velké návštěvnosti zoo. Obec není velká, má tisícovku obyvatel. Podle očekávání by stovky lidí denně přijížděly do zoo, dodal Jiskra.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.9.2022 10:19
opravdu ten strach z nárustu návštěvníků byl jediný důvod pro zamítnutí výstavby ZOO ? tak asi z ní bude profitovat jiná obec...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist