V jezeře v Polsku uhynulo 20 jelenů, možná kvůli sběračům paroží

Ve středu na pomoc několika desítkám jelenů vyrazili místní hasiči a 15 zvířat se jim podařilo zachránit. Dnes se na místo vrátili, aby z vody vyprostili uhynulá zvířata, uvedl portál televize TVN24. Jeleni mají podle lesníků silný pud sebezáchovy a na led by se sami nevydali, museli tam vběhnout, když je něco vyplašilo.
Zástupce místního mysliveckého svazu uvedl, že chce kvůli tomuto případu podat trestní oznámení pro podezření z týrání zvířat. Tvrdí, že dostal věrohodné informace o lidech, kteří petardami plašili jeleny.
Lesníci a myslivci v Polsku se už roky potýkají s naháněči sbírajícími paroží, které jeleni shazují na sklonku zimy. Sběrači líčí na jeleny pasti, uvádí portál Gazeta.pl. Nasypou například na zem červenou řepu, nad ni nastraží větve, aby o ně jeleni parožím zavadili a spadlo jim. Někdy mezi stromy dokonce natahují síťky a lanka.
Poptávka po jelením paroží je vysoká, a tak je podle Gazety.pl na přelomu zimy a jara v lesích mnoho sběračů, podobně jako na podzim houbařů. V Evropě paroží slouží jako dekorace, vyrábí se z něho nábytek. V Asii se používá v tradiční medicíně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
DAG
5.2.2021 07:49Jiří Daneš
5.2.2021 15:59 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
5.2.2021 17:27 Reaguje na Jiří DanešBřetislav Machaček
8.2.2021 17:57 Reaguje na Slovanzvěře.

Pája Žížala
14.2.2021 16:06 Reaguje naPřipomínám, že cena paroží enormně vzrostla po zákazu chovu jelenovitých za účelem výroby "paintů" (rozuměj paroží používaného v Asii v tradiční medicíně - viz uvedeno výše) z důvodu "týrání zvířat". Tedy trh s tímto je odkázán POUZE na přírodní zdroje = extrémní nárůst cen parohoviny = pytláctví se opět začalo vyplácet, jen v jiné formě. Inu, opět dopad iniciativy Bruselu. Osobně si myslím (a o věci něco vím) že tady je vinen vlk, magor se čtyřkolkou nebo turista