https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jezere-v-polsku-uhynulo-20-jelenu-mozna-kvuli-sberacum-parozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V jezeře v Polsku uhynulo 20 jelenů, možná kvůli sběračům paroží

5.2.2021 19:05 | VARŠAVA (ČTK)
Lesníci a myslivci v Polsku se už roky potýkají s naháněči sbírajícími paroží, které jeleni shazují na sklonku zimy.
Lesníci a myslivci v Polsku se už roky potýkají s naháněči sbírajícími paroží, které jeleni shazují na sklonku zimy.
Skoro 20 jelenů ve středu uhynulo v jezeře u obce Ścienne na severozápadě Polska, když vběhli na led a ten se pod nimi prolomil. Informují o tom polská média. Není vyloučeno, že stádo vyplašili sběrači paroží, kteří za jeden kilogram mohou dostat až 150 zlotých (přes 860 korun).
 

Ve středu na pomoc několika desítkám jelenů vyrazili místní hasiči a 15 zvířat se jim podařilo zachránit. Dnes se na místo vrátili, aby z vody vyprostili uhynulá zvířata, uvedl portál televize TVN24. Jeleni mají podle lesníků silný pud sebezáchovy a na led by se sami nevydali, museli tam vběhnout, když je něco vyplašilo.

Zástupce místního mysliveckého svazu uvedl, že chce kvůli tomuto případu podat trestní oznámení pro podezření z týrání zvířat. Tvrdí, že dostal věrohodné informace o lidech, kteří petardami plašili jeleny.

Lesníci a myslivci v Polsku se už roky potýkají s naháněči sbírajícími paroží, které jeleni shazují na sklonku zimy. Sběrači líčí na jeleny pasti, uvádí portál Gazeta.pl. Nasypou například na zem červenou řepu, nad ni nastraží větve, aby o ně jeleni parožím zavadili a spadlo jim. Někdy mezi stromy dokonce natahují síťky a lanka.

Poptávka po jelením paroží je vysoká, a tak je podle Gazety.pl na přelomu zimy a jara v lesích mnoho sběračů, podobně jako na podzim houbařů. V Evropě paroží slouží jako dekorace, vyrábí se z něho nábytek. V Asii se používá v tradiční medicíně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

5.2.2021 07:49
Když jsem si přečetl nadpis, tak jsem si pomyslel. Určitě vypili broky a EK měla pravdu :))))
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.2.2021 10:18
A nenahnali je na led vlci?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.2.2021 15:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Spolehlivě je tam nahnali vlci, ale tose nesmí veřejně říkat. A s těmi broky a dopodručením ECHA (kde není ani jeden chemik), to má také něco do, jeleni žerou broky velmi náruživě, tak jako kachny, den bez broku, je ztracený den.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.2.2021 17:27 Reaguje na Jiří Daneš
Ty broky prý žerou i koně! Kdysi žrali OBROK, u některých "chovatelů" dnes žerou OB ROK a s údivem i Ó BROK !
Odpovědět
Sl

Slovan

6.2.2021 15:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Achjo... :D
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2021 17:57 Reaguje na Slovan
A oni to vlci být nemohli? Vždyť jsou přece určeni k lovu
zvěře.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

6.2.2021 10:13
Možná to byli správci parku jedoucí na kontrolu na skůtru.
Odpovědět
ji

7.2.2021 23:20
Jelen evropský má na shazování měsíc času. U nás na Vysočině nevím o nikom, kdo by jelení "kost" nalezl před MDŽ. Spíš bych za tím viděl vlky nebo turisty.
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

14.2.2021 16:06 Reaguje na
Naprostý souhlas!
Připomínám, že cena paroží enormně vzrostla po zákazu chovu jelenovitých za účelem výroby "paintů" (rozuměj paroží používaného v Asii v tradiční medicíně - viz uvedeno výše) z důvodu "týrání zvířat". Tedy trh s tímto je odkázán POUZE na přírodní zdroje = extrémní nárůst cen parohoviny = pytláctví se opět začalo vyplácet, jen v jiné formě. Inu, opět dopad iniciativy Bruselu. Osobně si myslím (a o věci něco vím) že tady je vinen vlk, magor se čtyřkolkou nebo turista
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist