https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-moravskem-krasu-bylo-o-vikendu-zase-plno-strazci-udelili-uz-sest-pokut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Moravském krasu bylo o víkendu zase plno, strážci udělili už šest pokut

15.4.2020 00:11 | BLANSKO (ČTK)
Například lokalita Býčí skály ve střední části CHKO Moravský kras, kde hnízdí sokoli, je uzavřená./ Ilustrační foto
Například lokalita Býčí skály ve střední části CHKO Moravský kras, kde hnízdí sokoli, je uzavřená./ Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Lukáš Malý / Wikimedia Commons
Chráněná krajinná oblast Moravský kras byla o víkendu opět plná lidí, kteří si v době omezení volného pohybu kvůli koronaviru vyrazili do přírody. Problém je, že někteří z nich nerespektovali zákony a chodili tam, kam nemají. Strážci přírody jen za neděli kvůli tomu udělili už šest pokut, dva další lidé porušující zákon před nimi utekli. Řekl to strážce Filip Chalupka.
 

Moravský kras za slunných víkendových dnů v době omezujících vládních opatřeních zažívá nápor už skoro tradičně, do přírody se totiž chodit může. "Je to tady jako v létě. Jenže v létě lidé jezdí třeba k Macoše a podobně, teď jsou všude po přírodě," uvedl Chalupka. Strážci přírody proto zvýšili kontrolní činnost. Do přírody podle nich vyrazili i lidé, kteří do ní obvykle nechodívají a nevědí, jak se v ní a k ní mají chovat.

"Zaměřili jsme se dnes třeba na okolí Býčí skály, kde hnízdí sokoli a lokalita je uzavřená. Za rušení sokolů jsme dnes uložili dvě pokuty, lidé šli po modré stezce přes Kostelík, kam se nyní nesmí," uvedl v neděli Chalupka. Na místě mohou strážci uložit pokutu až 10.000 korun.

Další čtyři pokuty dostali lidé za vstup do národní přírodní rezervace, nešli po vyznačených trasách. "Dva lidé se nám pak nechtěli legitimovat a utekli před námi. Máme je ale natočené," uvedl Chalupka. Doplnil, že strážci se zaměřili i na rozdělávání ohňů v přírodě nebo na cyklisty, zda jezdí po vyhrazených cyklostezkách.

Loni strážci v Moravském krasu uložili 49 pokut za přestupky, oproti roku 2018 to byl dvojnásobek. Nejčastěji pokutovali nelegální vjezdy aut do míst mimo silnice, pokutu však uložili například i za vzlet horkovzdušného balonu.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známá zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je zpřístupněno pět z nich. Ročně je navštíví přes 350.000 turistů. Turisté se ale do nich nyní nedostanou, jsou také uzavřené.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Libor Popela
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist