https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-norilsku-firma-vylevala-odpadni-vodu-do-tundry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Norilsku firma vylévala odpadní vodu do tundry

29.6.2020 04:42 | MOSKVA (ČTK)
Tundra poblíž ruského Norilsku. Ilustrační obrázek
Tundra poblíž ruského Norilsku. Ilustrační obrázek
Foto | Ninara / Flickr.com
Ruští vyšetřovatelé chtějí prověřit zprávy o vypouštění jedovatého odpadu z podniku patřícího společnosti Norilsk Nickel do tundry a odtud dále do polárních řek a jezera Pjasino. Když na místo dorazila skupina vyšetřovatelů a prokurátorů, pásový traktor z firmy ve snaze zamaskovat vypouštění odpadu rozdrtil jejich automobil, tvrdí opoziční list Novaja gazeta.
 

Svetlana Radionovová, šéfka úřadu Rosprirodnadzor, který má na starosti ochranu přírody, v sociálních sítích vysvětlovala, že vylévání odpadních vod do tundry bylo nezbytné, aby se předešlo "mimořádné situaci", když po prudkých lijácích prudce stoupla hladina v odpadní nádrži. Mluvčí společnosti Norilsk Nickel tvrdí, že nehrozí znečištění přírody odpady a že firma vede interní vyšetřování.

Klíčový podnik v Norilsku už na konci května proslul obřím únikem ropného paliva z místní elektrárny a teplárny do arktických vod. Zpozdilost místních úřadů tak rozčílila prezidenta Vladimira Putina, že hodnostářům vynadal v přímém televizním přenosu. Šéf podniku, miliardář Vladimir Potanin slíbil, že zaplatí deset miliard rublů (asi 3,4 miliardy Kč) za očistu přírody.

Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým producentem niklu, platiny a palladia.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

29.6.2020 13:53
Jakou zemi mi to jenom připomíná.... jó vlastně.... Českou republiku!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.6.2020 14:29
Nic nového pod Sluncem.

Evropa se zbavovala radioaktivního odpadu takto :
Radioaktivní odpad byl převážen v ocelových sudech zalitých do betonu nebo živice a jednotlivé vlaky jely napříč Evropou až do Nizozemska. Tam byly naloženy na nákladní lodě a následně převezeny na místo likvidace, vzdálené přibližně 700 až 800 kilometrů od pobřeží Francie a Španělska. V letech 1969 až 1982 se Švýcarsko takto zbavilo 5321 tun radioaktivního odpadu.
Evropské státy pak k tomuto účelu využívaly mimo jiné místa v Atlantiku u Kanárských ostrovů, v Irském moři a stejně tak i v Lamanšském průlivu. Odhaduje se proto, že na dně Atlantského oceánu se nachází přes 100 tisíc tun radioaktivního odpadu, obsaženého ve více než 222 tisících sudech.

Rusové, aby ušetřili k tomu využívali Severní ledový nebo Tichý oceán, kam vyhazovali radioaktivní sudy i Japonci, Jihokorejci, Američané či Novozélanďané.


Možná by bylo lépe používat slova "odpadní společnost" nežli "fosilní společnost".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2020 14:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dobře. A zrovna vy jste velmi silným zastáncem jaderné energetiky.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

29.6.2020 15:24 Reaguje na Pavel Hanzl
A kdo říká, že jde o vyhořelé palivo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2020 16:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Nikdo. Pan Vinkler píše o radioaktivním odpadu.
Odpovědět
ig

29.6.2020 15:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ty sudy se budou jednou vyzvedávat :-) Možná o ně bude i rvačka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2020 15:14 Reaguje na
To těžko. Dnes jedou na světě snad stovky JE a všechny produkují vyhořelé palivo. Spíš to bude problém čím dál větší.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.6.2020 17:37 Reaguje na
A nebo až dojde k nějakému narušení těch sudů a radioaktivní odpad se vyhrne do oceánu, tak tam vznikne mořský Černobyl - velké území bez lidí a ráj pro mořské živočichy. Nejdřív tam ale po nějakou dobu bude asi život zparchantělý (dvouhlavé ryby?, breberky s dvojnásobným počtem noh atd.). Pro některé vědce to bude jistě zajímavé.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.6.2020 16:53
Marně se snažím v řadě příspěvků diskutujícím vysvětlit jednu věc.

Vývoj člověka je také označován jako doba kamenná , doba bronzová, železná atd.
V učebnicích se novověk potom také označuje jako antická doba,raný až pozdní feudalismus , zlom tvoří Magna charta libertatum a Velká průmyslová revoluce.
Tyto etapy jsou čím dál více charakterizovány množstvím odpadů, které společnost vytváří. Historii plastů registrujeme v 19. století. I když existují důkazy, že už neandrtálci uměli pracovat s materiály, které měly lepící vlastnosti. A ve středověku tamní obyvatelé používali plasty přírodního původu. Rohovinu býka nechali při 125 °C změknout a hmotu poté vyváleli. Materiál pak používali jako sklíčko do luceren nebo do oken.
Guma komerčně vznikla 1835, celofán 1960 a PET láhve 1977.
Dnes si bez plastů naší společnost nedovedeme představit.

Proklínaný CO2 , stejně tak jako radiokativní odpad jsou pouhými vedlejšími produkty při výrobě energie.

Jak z výše uvedeného vyplývá měla by se společnost věnovat základní otázce - efektivní a účinné metodě likvidace odpadů, tak aby neohrožovaly nejen lidstvo, ale i další formy života na Zemi.
Vytrhnout z celé hromady odpadů emise CO2 a spojovat s nimi naději,že jakmile se jich zbavíme ,bude všechno zase v pořádku je zcela naivní a falešná představa.
Společnost musí vyřešit problém odpadů komplexně - jinak jde o pouhé slovíčkaření a pokrytectví, které nás zavede již k problému existenčnímu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2020 18:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě jsou odpady komplexní problém a taky se jako komplexní přece řeší. Ale CO2 má razanci zničit celou planetu, proto ten tlak na zablokování emisí.
Odpovědět
ml

5.7.2020 19:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dobrý den, pane Vinklere a díky Vám, jak zcela v klidu a bez emocí a invektiv umíte objasnit problémy. Jsem za to opravdu moc ráda. M.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

29.6.2020 20:15
Jenom abychom si to ujasnili: Norilsk Nickel je pjcs tedy akciová společnost obchodovaná na burze v Londýně. Takže Rusům teda rozhodně nepatří...

https://www.londonstockexchange.com/stock/MNOD/pjsc-mmc-norilsk-nickel/company-page
Odpovědět
sv

29.6.2020 23:06 Reaguje na Kamil Krabice
A to sis vycucal z kterýho prstu? To, že je nějaká společnost obchodována na burze, opravdu ale opravdu neznamená, že se tam neustále točí 100 % všech akcií vydaných danou společností. Gazprom se taky obchoduje na londýnské burze, přestože je to rusácká státní společnost. Realita je taková, že Norilsk Nickel vlastní rusácký oligarcha Potanin.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 13:26 Reaguje na
Pán má svých způsobem pravdu. Jen je třeba se podívat kdo jsou skuteční majitelé. U nás má také spousta firem původ v takovém Holandsku či Kypru, ale ve své podstatě se jedná o ryze české společnosti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist