https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-odre-uhynuly-stovky-ryb-jde-asi-o-dve-pct-populace-v-rece-vazily-celkem-tunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Odře uhynuly stovky ryb, jde asi o dvě procenta populace v řece, vážily celkem tunu Aktualizováno

27.7.2023 11:51 | BOHUMÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | PublicCo / Pixabay
V řece Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku uhynuly stovky ryb. Šlo asi o dvě procenta populace v řece. Hmotnost uhynulých ryb dosáhla dohromady zhruba jedné tuny, vychází se i z údajů polské strany. Příčinou úhynu bylo pravděpodobně počasí, teď už je situace na místě v pořádku. Odebrané vzorky se budou vyhodnocovat několik dní, řekli mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková a mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jiří Ovečka. Minulý týden podle Ovečky menší množství ryb uhynulo i jinde.
 

Odborníci se od počátku domnívají, že úhyn ryb mohl způsobit nedostatek kyslíku. Oba mluvčí řekli, že přesnou příčinu bude možné říci až po vyhodnocení vzorků. "Ale už dnes můžeme říci, že to s největší pravděpodobností bylo v důsledku počasí. V řece bylo málo vody a ta voda byla teplá. Pak přišel déšť, který přinesl do řeky i splašky, tím se voda kontaminovala a v důsledku toho tam došlo k úbytku kyslíku," řekl Ovečka.

Tuto domněnku podle něj potvrzuje i to, že ve dnech 21. a 22. července se podobné události, ale v daleko menším měřítku, staly i jinde. "K podobným, ale nesrovnatelně menším kalamitám došlo v Orlovské stružce a v Bernarticích nad Odrou," řekl Ovečka. Uvedl, že ryby v Odře uhynuly zhruba před dvěma nebo třemi dny.

Mezi uhynulými kusy byly podle Vlčkové všechny druhy ryb, ale ve větší míře i dravé ryby s horší reakcí na nedostatek kyslíku. "Na řece Odře byl zhruba na čtyřkilometrovém úseku od ústí Stružky po hraniční profil v Bohumíně zaznamenán úhyn ryb ve stovkách kusů. Odhadem mohlo dojít k úhynu zhruba dvou procent z celkové populace ryb na řece Odře. V současnosti situace doznívá a uklidňuje se. Bylo odebráno velké množství vzorků, které budou vyhodnocovány v laboratoři státního podniku Povodí Odry. Výsledky mohou být známy zhruba do dvou až tří dnů, některé až do týdne," uvedla dnes Vlčková.

Doplnila, že norná stěna na místě zůstane minimálně do pátku, kdy by odborníci měli rozhodnout o tom, zda může být odstraněna. "Aktuálně místem protéká 27 metrů krychlových vody za sekundu vody, což je více než průměrné množství, takže situace s průtokem je tam dobrá," uvedla okolo 14:00 Vlčková.

Ovečka řekl, že okamžitě je možné udělat rozbory pH (míra kyselosti nebo zásaditosti vody) i podobných základních parametrů, ale hlavní rozbor bude trvat pět dní. "Musí to projít určitým procesem," řekl mluvčí. Teprve pak bude možné určit přesnou příčinu úhynu ryb.

O tom, že v Odře na české straně hynou ryby, informovala ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Úhynem se začala zabývat ČIŽP i Státní podnik Povodí Odry, který vypouštěl vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka, aby naředil vodu v řece. Případem se zabývá i policie.

Podle předběžného vyhodnocení situace ze středy byl příčinou úhynu ryb nejspíš nedostatek kyslíku v řece. Podle mluvčí městského úřadu v Bohumíně Jany Končítkové pracovníci povodí ani inspekce nepředpokládají, že by šlo o otravu. Nedostatek kyslíku v řekách může být podle odborníků i důsledkem vlny veder v posledních třech týdnech. Kyslík se ve vodě rozpouští tím hůře, čím vyšší je teplota vody. S rostoucí teplotou vody se zvyšuje i aktivita ryb, důsledkem toho i jejich spotřeba kyslíku. V Moravskoslezském kraji bylo ještě o víkendu teplé počasí, v pondělí odpoledne se regionem přehnaly bouřky s krupobitím.

Největší úhyn ryb v českých vodách za posledních 20 let postihl v srpnu 2018 rybník Nesyt na Břeclavsku, kvůli nedostatku kyslíku ve vodě tam uhynulo přes 100 tun ryb. Loni kvůli nedostatku kyslíku uhynulo 42 tun ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku. V Bečvě v září 2020 uhynulo 40 tun ryb kvůli úniku kyanidu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

28.7.2023 09:08
Pan Ovečka:
K úhynu došlo v důsledku počasí.
Podobné vyjádření, jako že nikdo za nic nemůže, protože prostě to počasí.
TO JSOU ZAVÁDĚJÍCÍ A NEPRAVDIVÉ ŘEČI! Omlouvám se za kapitálky, ale tahle vyjádření mně vždycky nadzvednou. Je to totiž stále dokola omílaná lež.
Za úhyn ryb nemůže počasí, ale nečištěné odpadní vody, co za deště přetékají do řeky z kanalizace. A za tyhle přetoky může to, že města a obce nehorázně špatně hospodaří se srážkovou vodou.
Vždycky mě zaskočí ochota osočovat z průšvihů počasí a klimatické změny. Nemůžemne za to my, kdo nehospodaří dobře na polích ani v lesích, ale klimatická změna. atd.
Jestli si budeme pořád lhát, nic nezlepšíme.
Ostuda je to!
Howgh
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 16:43
Možná by to chtělo najít ohrožené úseky řek a pokud předpověď počasí ukazuje horka a málo vody v řekách, tak by se třeba mohlo nějaké procento populace nejohroženějších ryb vylovit předem a nějak využít.
Úhyn ryb může být totiž způsoben i nadměrným množstvím ryb v řece, pokud tam je kvůli nedostatku vody snížený průtok.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist