https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-pujde-do-zlutych-popelnic-vyhodit-i-napojove-kartony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze půjde do žlutých popelnic vyhodit i nápojové kartony

16.10.2023 18:34 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražané budou moci do veřejných žlutých kontejnerů na tříděný odpad vyhazovat kromě plastu i nápojové kartony. ČTK o tom informoval mluvčí městské firmy Pražské služby (PSAS) Alexandr Komarnický. Firma podle něj již se zaváděním takzvaného multikomoditního sběru začala, aktuálně nově označené nádoby tvoří zhruba třetinu ze 7800 žlutých popelnic v metropoli. Změna má být hotova do konce roku. V řadě měst v ČR podobný systém už několik let funguje.
 

Do domovních popelnic, které si platí jednotlivé domácnosti či společenství vlastníků, mohou lidé již od letošního dubna vyhazovat kromě plastů i nápojové kartony a kovové obaly. "Této variantě říkáme šetřivec, protože skutečně výrazně zjednodušuje a zefektivňuje třídění odpadu," uvedl mluvčí.

V případě veřejných stanovišť s velkými kontejnery, které využívá většina Pražanů, mohou lidé na popelnicích označených samolepkou "multikomoditní sběr" vyhazovat kromě plastu i nápojové kartony, kov však nikoliv.

Do konce roku kvůli změně z ulic zmizí asi 3000 černých popelnic s oranžovým víkem, které jsou nyní určené na nápojové kartony. Šedé nádoby na kov zůstanou, případně se jejich počet zvýší, dodal Komarnický. Nový systém bude podle mluvčího znamenat úsporu asi 22 milionů ročně, které nyní stojí samostatný sběr kartonů.

Třídit odpad na jednotlivé složky umožňuje podle dřívějších informací třídící linka za zhruba 100 milionů korun, kterou PSAS postavily v Chrášťanech u Prahy. Ta také umožní lépe třídit plasty tak, aby bylo možné je lépe prodávat výrobcům stavebních prvků, venkovního nábytku, PET lahví či textilu z PET vláken.

V Praze je podle dřívějších informací 3482 venkovních stanovišť na tříděný odpad s barevnými kontejnery a 3067 domovních stanovišť. Celkově je po Praze rozmístěno zhruba 26 500 nádob na tříděný odpad. Loni Pražané do žlutých kontejnerů vyhodili 16.625 tun plastů, nápojových kartonů vytřídili 1126 tun a kovových obalů 831 tun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.10.2023 20:20
No a v Brně je to jinak. Do žlutých patří i kovy zejména hliník. Co však se udělá s nápojovými krabicemi kde je smíchaný plast, papír a kov je záhadou. Vytřídit je ten nejjednodušší krok.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

17.10.2023 07:03
"Pražané budou moci do veřejných žlutých kontejnerů na tříděný odpad vyhazovat kromě plastu i nápojové kartony."

To je ale ve většině obcí naprosto běžný stav!

Záleží na možnostech dotřiďovací linky, ale běžně se to dělá už řadu let.

Že by v Praze zase někdo objevil Ameriku?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist