V Praze se během jara vytřídilo rekordní množství kovových odpadů
"Překvapilo nás rekordní množství kovových obalů vyhozených během dubna, května, června. Svou roli patrně sehrála vládní nařízení, zvýšený zájem o trvanlivé potraviny a omezení otevírací doby restaurací," uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana s tím, že v uvedených měsících skončila na třídící lince téměř polovina z odpadu, který Pražané vytřídili za sedm měsíců tohoto roku.
Podle Many lze očekávat, že množství svezeného kovového odpadu za celý rok 2020 bude nejvyšší i v meziročním srovnání. Rostoucí tendence a zvyšující se zájem Pražanů o třídění plechovek potvrzují statistiky Pražských služeb. Ty uvádí, že v roce 2017 se v Praze svezlo 143,5 tuny kovového odpadu, v roce 2018 to bylo 261,8 tuny a loni činil objem svezených nápojových plechovek, kovových tub, konzerv a víček 421 tun.
Zvyšuje se i množství šedých nádob ve městě. Nyní jejich v ulicích rozmístěno 1412. V roce 2016, kdy se šedé nádoby na separovaný odpad v metropoli nastálo objevily poprvé, jich bylo 53, doplnil mluvčí Pražských služeb, na jejichž třídicí lince končí obsah šedých kontejnerů z celé metropole.
Náměstek primátora Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu), v jehož kompetenci je oblast životního prostředí, připomněl klimatické závazky hlavního města, které v loňském roce schválili pražští zastupitelé. Vedení města se mimo jiné zavázalo, že do roku 2030 sníží množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent. "Důkladnější separace je nutná jednak kvůli rostoucímu množství vyprodukovaného odpadu na území hlavního města, jednak kvůli našim klimatickým závazkům. To znamená zacházet s odpadem jako se zdrojem, který lze efektivně využít," uvedl.
Hlavní město se podle ekologických organizací dlouhodobě potýká například s překračováním emisních limitů. Ty by by měla mírnit Prahou plánovaná výsadba zeleně, nákup energií z obnovitelných zdrojů, omezení topení pevnými palivy nebo podpora dopravních prostředků s jinými než spalovacími motory.
reklama