https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-pokrtili-mlade-ohrozeneho-tapira
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoo pokřtili mládě ohroženého tapíra

31.1.2016 19:46 | PRAHA (ČTK)
V Malajsii, Barmě, Thajsku a na Sumatře žije posledních asi 5000 tapírů čabrakových, jinde již byli vyhubeni
V Malajsii, Barmě, Thajsku a na Sumatře žije posledních asi 5000 tapírů čabrakových, jinde již byli vyhubeni
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Šilha / Zoo Praha
V pražské zoo bylo v neděli pokřtěno tříměsíční mládě ohroženého tapíra čabrakového. V přírodě se populace tapírů čabrakových v poslední době snížila na polovinu. Podle mluvčí zahrady Jany Myslivečkové je tak malý Puntja jedním z nejvzácnějších mláďat zoo z roku 2015.
 

Malý tapír se narodil loni 15. října. Kvůli tmavé srsti se světlými skvrnami mu chovatelé pracovně začali říkat Puňťa, a jméno mu nakonec, i když v mírně pozměněné podobě, zůstalo.

"Od kurátora Pavla Brandla jsem se dozvěděla, že až malý tapír dospěje, odejde do jiné, zřejmě zahraniční zoo. Jméno Puňťa se naší rodině moc líbí, ale má pro cizince složitější výslovnost. Tak jsme se nakonec rozhodli pokřtít mládě jménem Budak Puntja, což se dá přeložit jako kluk Puňťa," vysvětlovala kmotra mláděte, herečka Lenka Krobotová.

Slovo "budak" pochází z malajštiny. Právě v Malajsii, Barmě, Thajsku a na Sumatře žije posledních asi 5000 tapírů čabrakových, jinde již byli vyhubeni. "Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na méně než polovinu. Na vině je především těžba exotického dřeva tropických stromů a velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na člověkem využívanou půdu, například plantáže palmy olejné," sdělila mluvčí zoo.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek doplnil, že restaurace v areálu zoo nesmějí podle smlouvy k přípravě jídel používat palmový olej. Zahrada také jedná s dodavateli, aby do zoo dováželi výrobky bez palmového oleje. "Neuvěřitelně rychlé šíření plantáží palmy olejné nejenom v jihovýchodní Asii, ale také v Africe a Jižní Americe vede k ničení přírody, a stalo se bezprostřední příčinou ohrožení řady druhů zvířat i rostlin," doplnil.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist