https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ptacim-parku-u-dubnan-na-hodoninsku-pomahaji-se-spasanim-kone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ptačím parku u Dubňan na Hodonínsku pomáhají se spásáním koně

9.8.2023 19:57 | DUBŇANY (ČTK)
Přes rok pomáhají v lokalitě s pastvou čtyři krávy uherského stepního skotu, kterým se ještě loni narodila dvě telata. S pastvou pomáhají i kozy a ovce, dohromady jde asi o 40 kusů.
Přes rok pomáhají v lokalitě s pastvou čtyři krávy uherského stepního skotu, kterým se ještě loni narodila dvě telata. S pastvou pomáhají i kozy a ovce, dohromady jde asi o 40 kusů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondřej Ryška / ČSO
V ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se pase čtveřice koní. Lichokopytníci podle ornitologů spásáním pomohou k různorodosti prostředí, doplnili krávy, kozy a ovce, které se spásáním pomáhají už delší dobu. V lokalitě jsou koně zatím jen na několik týdnů či měsíců, teprve pak jejich přínos ornitologové vyhodnotí. ČTK to řekl ornitolog Ondřej Ryška.
 

Ptačí park vzniká v nivě říčky Kyjovky od roku 2020, kdy tu Česká společnost ornitologická zakoupila první pozemky. Se spásáním pomáhají nově tři dospělí koně a jedno hříbě. "Přínosem je, že koně spásají jinak než krávy. Zatímco krávy spasou vše, koně jsou vybíravější, třeba kvetoucí rostliny vynechávají," uvedl Ryška. Koně by tak měli být v tomto přínosem. Na jednotlivých pastvinách se všechny druhy střídají tak, aby to bylo co nejrozmanitější.

"Důležitá je podpora biodiverzity. Podstatné také je, že se pastvou zbavujeme i invazivních druhů rostlin, a větší šanci tak dostávají původní druhy," uvedl ornitolog. Spásáním se podle ornitologů také vytvářejí skvělé podmínky například pro dudky chocholaté, konipasy luční nebo bekasiny otavní.

Přes rok pomáhají v lokalitě s pastvou čtyři krávy uherského stepního skotu, kterým se ještě loni narodila dvě telata. S pastvou pomáhají i kozy a ovce, dohromady jde asi o 40 kusů. Všechny tyto druhy ale nejen spásáním, ale také rozdupáváním luk přispívají podle ornitologů k tomu, aby se v lokalitě lépe dařilo jak ptákům, tak i dalším živočichům a vzácným rostlinám.

Ze vzácných druhů lze na Kosteliskách pozorovat například jeřáby popelavé či orlovce říční, objevil se také kolpík bílý, zpívají tam skřivani lesní. Ornitologové v lokalitě pozorovali například i orlíka krátkoprstého, který na území České republiky zalétá jen vzácně a pouze výjimečně se zdrží delší dobu na jednom místě.

Ještě v roce 2019 bylo území v nivě říčky Kyjovky neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. V roce 2020 ornitologové začali kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. V ptačím parku ornitologové pozorovali kolem 200 druhů ptáků. Věří, že díky pastvě a dalším opatřením jejich počet ještě poroste.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.8.2023 20:52
Pastva koní výrazně pomohla slanisku u Sedlece.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

10.8.2023 09:08
tady patrně nepodlehli České krajině. nebo jaké koně tam vlastně mají ? autor článku zmínku o plemeni koní a ovcí asi takticky vynechal. uherský stepní skot se mi líbí a je vidět že "germánský pratur" a jako "divoký ponny" není středobod ekologických spásačů a údržby krajiny tak jako je pro permakulturníky třeba plemeno kachny indický běžec a všelijací ti x s ním co sedí na vejcích.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.8.2023 09:31
Pozemek spasený poníkem má výrazně vyšší biologickou rozmanitost, než ten spasený kozou a ovcí.
Chjoo a co králíci, antilopy atd. ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist