https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-safari-parku-dvur-kralove-se-vylihla-dve-mladata-supu-poprve-v-jeho-historii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Safari Parku Dvůr Králové se vylíhla dvě mláďata supů, poprvé v jeho historii

16.6.2024 00:37 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Sup bělohlavý, který může mít rozpětí křídel až 2,7 metru a vážit i přes 11 kilogramů, je nejpočetnější evropský sup. Na řadě míst byl ale v minulosti vyhuben.
Sup bělohlavý, který může mít rozpětí křídel až 2,7 metru a vážit i přes 11 kilogramů, je nejpočetnější evropský sup. Na řadě míst byl ale v minulosti vyhuben.
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se v květnu vylíhla dvě mláďata supů bělohlavých, kteří jsou v přírodě ohrožení. Stalo se tak poprvé v historii zoo. Jedno z mláďat zoologové převezli k náhradním rodičům do liberecké zoo, která má s chovem a navracením dravých ptáků do divočiny velké zkušenosti.
 

V minulosti dvorská zoo chovala supy hnědé, mrchožravé nebo africké, nikdy se ale nemnožili. K chovu supů se safari park vrátil v roce 2017 zhruba po patnáctileté přestávce, a to v souvislosti s jejich zhoršující se situací v divočině. Postupně do zahrady přišlo šest dospělých ptáků, kteří dostali možnost se přirozeně spárovat.

K odchovu vedla složitá cesta. Vejce v letošní sezoně snášely dvě samice. Jedna v páru se samcem, druhá trvalého partnera neměla a odchov se u ní jevil jako nepravděpodobný. "Nezapárovaná samice je nepříbuzná zbytku evropské populace, a je tedy velmi cenná. Nakrátko se spojila se samcem z jiného páru, který ji napářil," uvedl zoolog Michal Podhrázský.

Když se v líhni začalo mládě od samice bez partnera klubat, dali ho zoologové pod fungující pár, který sám snášel. Samice bez pomoci partnera by totiž péči o mládě zřejmě nezvládla. Když se líhlo i druhé mládě, nebylo již možné jej dát pod rodičovský pár, protože v hnízdě by nepřežilo v konkurenci druhého ptáčete. Proto mládě zamířilo do Liberce, kde se jej jako pěstouni ujali supi hnědí. Zoologové s tím předem počítali a v Liberci s předstihem nechali sedět na hnízdě s neoplozeným vejcem pár zkušených supů hnědých.

"V Liberci se mládě v pořádku vylíhlo, liberečtí odborníci ho rozkrmili a následně během několika dnů podložili pěstounům. Ti o něj začali okamžitě pečovat," uvedl Podhrázský. Prospívá i mládě ve dvorské zoo. "Za odchované ho ale můžeme považovat až zhruba ve čtyřech měsících života. K tomu ještě bude dlouhá cesta," uvedl zoolog.

Dvorské hejno supů je zahrnuto v evropském záchranném programu. O budoucnosti ptáčat, pokud se je povede odchovat, rozhodne koordinátor chovu a jeho poradní tým. "Možností je, že se zařadí do pojistných hejn v jiné partnerské zoo, případně zůstanou ve Dvoře Králové. Existuje i možnost, že budou vypuštěna do volnosti," uvedla zoo.

Sup bělohlavý, který může mít rozpětí křídel až 2,7 metru a vážit i přes 11 kilogramů, je nejpočetnější evropský sup. Na řadě míst byl ale v minulosti vyhuben. Díky odchovu v lidské péči však mohl být znovu navrácen do přírody. Kromě jižní Evropy se tento mrchožrout vyskytuje v subtropickém pásmu Asie a Afriky.

Ve volné přírodě supům coby mrchožroutům s proměnou zemědělství a chovu zvířat silně ubylo potravy. Ohrožuje je i trávení. Když pytláci v Africe zabijí slona či nosorožce, tak je posypou prudkými jedy, aby se zbavili kroužících supů a tím i pozornosti ochranářů. Ti pak kolem zabitého zvířete najdou stovky otrávených ptáků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist