https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-soutezi-projektu-na-zvladani-zmen-klimatu-je-zatim-24-prihlasek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V soutěži projektů na zvládání změn klimatu je zatím 24 přihlášek

27.3.2020 00:13 | BRNO (ČTK)
Loni jako nejsympatičtější projekt lidé zvolili Ptačí park Josefovské louky na Náchodsku. / Ilustrační foto
Loni jako nejsympatičtější projekt lidé zvolili Ptačí park Josefovské louky na Náchodsku. / Ilustrační foto
Foto | Vojtěch Herout / Adapterra Awards
V soutěži uskutečněných projektů pomáhajících přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu je zatím 24 přihlášek, přihlášený je například i takzvaný Plusový dům Chimney v Brně. Organizátoři kvůli koronavirové krizi prodloužili termín možnosti podání přihlášek projektů o měsíc. V tiskové zprávě to včera za pořadatelskou Nadaci Partnerství uvedl David Kopecký. Loni jako nejsympatičtější projekt lidé zvolili Ptačí park Josefovské louky na Náchodsku.
 

Druhý ročník soutěže Adapterra Awards začal v únoru. Původně byl čas na podání přihlášek uskutečněných projektů do konce března, nově do 27. dubna. "Prozatím je rozpracováno čtyřiadvacet přihlášek. Posunutím termínu chceme motivovat ty, které v posledních týdnech zavalily jiné starosti. Koronavirová krize totiž dříve nebo později pomine, s tou klimatickou se bude muset potýkat ještě i generace našich dětí," uvedl za nadaci Martin Ander.

V novém ročníku bude o titul bojovat například Plusový dům Chimney v Brně. "Základními myšlenkami při projektování domu byly ekologie, energie a mikroklima. Tedy použít při stavbě domu převážně ekologické materiály, zajistit, aby byl dům energeticky soběstačný a dosáhnout nejvyšší kvality zdravého vnitřního prostředí pro jeho obyvatele," uvedl projektant Rostislav Kubíček.

Jiný přihlášený projekt s názvem Dešťovka-nekopeme pomáhá využívat dešťovou vodu pro ty, kteří si z různých důvodů nemohou zakopat nádrž na vodu pod zem. Speciální čerpadlo s filtrací vodu vyčistí od nečistot splavených ze střechy a navíc ji vyžene třeba až na půdu. Systém nádrží má navíc automatický plnicí systém. Díky přečištění může být také voda skladována dlouhodoběji a lidé ji pak mohou využívat pro splachování nebo zalévání.

Technologická nebo přírodě blízká řešení mohou do soutěže hlásit vlastníci, investoři, projektanti nebo zhotovitelé na www.adapterraawards.cz. Tipy na příklady dobré praxe ze svého okolí však může prostřednictvím webu posílat kdokoli. "Všechny kvalitní projekty, které projdou hodnocením odbornou porotou, následně zveřejníme v internetové databázi, která slouží jako živá inspirace obcím, investorům, ale třeba i domácím kutilům," uvedl už dříve Ander.

V loňské soutěžní premiéře lidé přihlásili 24 projektů. Pro nejsympatičtější z nich, Josefovské ptačí louky, hlasovalo přes 4000 lidí. Ve veřejném on-line hlasování mohou lidé i letos znovu vybrat ten svůj nejsympatičtější, a to od začátku srpna do konce září.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist