https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-sydney-opet-zhasla-opera-pocelem-svete-probehla-globalni-hodina-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Sydney opět zhasla opera, po celém světě proběhla globální Hodina Země

30.3.2020 00:18 | SYDNEY;BERLÍN;NEW YORK (ČTK)
Akce se konala poprvé v Sydney v roce 2007. I letos se mezi prvními do tmy ponořila ikonická budova opery v australském velkoměstě. / Ilustrační foto
Akce se konala poprvé v Sydney v roce 2007. I letos se mezi prvními do tmy ponořila ikonická budova opery v australském velkoměstě. / Ilustrační foto
Foto | saveourclimate / Wikimedia Commons
Navzdory omezením kvůli koronaviru začala v sobotu na Novém Zélandu, na Fidži a v Austrálii již tradiční celosvětová akce Hodina Země, při níž lidé od 20:30 místního času zhasínali na jednu hodinu světla, ať už ve známých budovách, anebo ve svých bytech. Hodinová tma měla upozornit na klimatické změny a potřebu šetřit energií. V Česku se zapojily desítky obcí, potemnila i Praha.
 

Akce se konala poprvé v Sydney v roce 2007. I letos se mezi prvními do tmy ponořila ikonická budova opery v australském velkoměstě. Pohasla i vyhlídková věž Sky Tower v Aucklandu, s 328 metry označovaná za nejvyšší stavbu na jižní polokouli.

Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Do akce se postupně zapojili lidé z více než 180 zemí světa, zhasnulo přes 3000 významných památek a připojily se miliony lidí. Hodina Země se odehrávala postupně podle časových pásem.

Dermot O'Gorman, který vede australskou pobočku WWF, podle agentury DPA řekl, že za nynější koronavirové krize bylo důležitější než kdy jindy zůstat ve spojení jako komunita a hledat způsoby, jak přispět ke zlepšení na Zemi. Všechny veřejné akce v rámci kampaně byly z bezpečnostních důvodů zrušeny, aby se zabránilo šíření viru.

V Německu se zúčastnilo nejméně 360 měst. Do tmy se ponořila mimo jiné katedrála v Kolíně nad Rýnem či Braniborská brána v Berlíně. Loni při stejné příležitosti zhasla Eiffelova věž v Paříži, mrakodrapy v Hongkongu či londýnský Buckinghamský palác. Až po půlnoci SEČ se vzhledem k časovému posunu k akci připojily například i některé stavby ve Spojených státech a Latinské Americe.

Česko se zapojilo pojedenácté. Podle organizátorů se do tmy ponořilo na 150 obcí, desítky firem a tisícovky bytů. Praha postupně vypínala nasvícení svých pamětihodností podle doby jejich vzniku, od 12. po 21. století, přičemž každé z nich reprezentovala jedna stavba.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist