V Sydney opět zhasla opera, po celém světě proběhla globální Hodina Země
Akce se konala poprvé v Sydney v roce 2007. I letos se mezi prvními do tmy ponořila ikonická budova opery v australském velkoměstě. Pohasla i vyhlídková věž Sky Tower v Aucklandu, s 328 metry označovaná za nejvyšší stavbu na jižní polokouli.
Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Do akce se postupně zapojili lidé z více než 180 zemí světa, zhasnulo přes 3000 významných památek a připojily se miliony lidí. Hodina Země se odehrávala postupně podle časových pásem.
Dermot O'Gorman, který vede australskou pobočku WWF, podle agentury DPA řekl, že za nynější koronavirové krize bylo důležitější než kdy jindy zůstat ve spojení jako komunita a hledat způsoby, jak přispět ke zlepšení na Zemi. Všechny veřejné akce v rámci kampaně byly z bezpečnostních důvodů zrušeny, aby se zabránilo šíření viru.
V Německu se zúčastnilo nejméně 360 měst. Do tmy se ponořila mimo jiné katedrála v Kolíně nad Rýnem či Braniborská brána v Berlíně. Loni při stejné příležitosti zhasla Eiffelova věž v Paříži, mrakodrapy v Hongkongu či londýnský Buckinghamský palác. Až po půlnoci SEČ se vzhledem k časovému posunu k akci připojily například i některé stavby ve Spojených státech a Latinské Americe.
Česko se zapojilo pojedenácté. Podle organizátorů se do tmy ponořilo na 150 obcí, desítky firem a tisícovky bytů. Praha postupně vypínala nasvícení svých pamětihodností podle doby jejich vzniku, od 12. po 21. století, přičemž každé z nich reprezentovala jedna stavba.
Přečtěte si také |
Centrum Prahy potemní, aby připomnělo Hodinu země a ochranu klimatureklama