https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/centrum-prahy-potemni-aby-pripomnelo-hodinu-zeme-a-ochranu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Centrum Prahy potemní, aby připomnělo Hodinu země a ochranu klimatu

27.3.2020 15:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
V sobotu v Praze postupně zhasne 10 staveb: Strahovský klášter, Staronová synagoga, Karlův most, Staroměstská radnice, Malostranská mostecká věž, Klementinum, Stavovské divadlo, Rudolfinum, Čechův most a Památník obětem komunismu.
V sobotu v Praze postupně zhasne 10 staveb: Strahovský klášter, Staronová synagoga, Karlův most, Staroměstská radnice, Malostranská mostecká věž, Klementinum, Stavovské divadlo, Rudolfinum, Čechův most a Památník obětem komunismu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zítra centrum Prahy potemní. Mezi večerní půl devátou a půl desátou hodinou si lidé zhasnutím světel připomenou význam, jaký pro nás má příznivé životní prostředí. Smyslem akce Hodina Země je poukázat na skutečnost, že klimatické změny nemají zůstat bez pozornosti ani dnes. K lidem míří výzva, aby si stanovili osobní a konkrétní závazek pro snížení svého dopadu na klima.
 

Letošní ročník Hodiny Země je zaměřený především na jednotlivce. Jeho velká část se bude odehrávat online, s respektem ke zdravotní krizi způsobené pandemií nového typu koronaviru.

„Zatímco v jiných letech po celém světě zhasínaly obce, města a jejich dominanty, lidé vycházeli do ulic a pořádali společné akce, letos se Hodina Země bude konat jen z bezpečí domovů,” komentuje omezení ekoporadce Petr Ledvina.

Organizátoři chtějí, aby si každý uvědomil možné negativní dopady svých každodenních činností na klima a zavázal se je snižovat. „Mohou se třeba jednou týdně stát veganem, omezit jízdy autem, začít využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů nebo netopit víc, než je potřeba,” vyjmenovává možné závazky Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, který akci v ČR organizuje.

Zhasněte si aspoň doma.
Zhasněte si aspoň doma.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondrej Vavrick / WWF Slovensko

Hlavní město Praha se k akci připojí zhasnutím světel i letos. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) začne postupně zhasínat památky podle doby jejich vzniku. Od dvanáctého století až po jednadvacáté, každé bude reprezentovat jedna stavba.

„Symbolickým zhasnutím městských dominant chceme nejen dát najevo, že o klimatických změnách víme a na jejich řešení se chceme aktivně podílet, ale také lidem připomenout, že i přes nelehkou situaci v době pandemie jde život dál a měli bychom pokračovat ve věcech, které považujeme za důležité,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Chabr.

Úderem půl deváté jako první zhasne Strahovský klášter a jako poslední o devět minut později Památník obětem komunismu. „Stranou nezůstane ani Karlův most, Rudolfinum, Staroměstská radnice nebo Klementinum. Jednotlivé stavby se budou zhasínat postupně od nejstarší z nich, a to vždy s rozestupem jedné minuty, zhasnuty pak zůstanou až do půl desáté,“ popsal Tomáš Novotný z THMP.

Hodina Země (Earth Hour) je každoroční mezinárodní klimatická akce pořádaná vždy poslední sobotu v březnu. Domácnosti, podniky i veřejné instituce a významné kulturní památky při ní po dobu jedné hodiny vypínají své osvětlení s cílem upozornit na změny klimatu.

V České republice se v roce 2019 zapojilo rekordních 165 obcí, včetně 13 statutárních měst, a tisíce jednotlivců.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

28.3.2020 10:14
1. V centru Prahy už skoro nikdo nebydlí, bylo úspěšně zekologizováno na hybrid divadelních kulis a skansenu.
2. Pochopitelně v té době rozsvítím vše, co mám k dispozici. A pustím "na plný gaz" elektrickou troubu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2020 21:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy jste jasný bot programovaný v Petrohradské farmě trollů. Takovou blbost člověk nevypotí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.3.2020 10:31
Hlavně, že budou funkční nabíječky elektromobilů. Ty velmi prospějí ekologii centra Prahy, jeden kus má příkon "jen" 22 - 50 kW (to je jako 2 200 - 5 000 ks úsporných žárovek), navíc mají elektroauta výfuk až v uhelných elektrárnách v severních a v severozápadních Čechách, což je dost daleko od centra Prahy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2020 20:21 Reaguje na Jiří Daneš
Ty výfuky už měly postupně zhasínat, jako ve všech normálních zemí Evropy (i USA). Proč nezhasínají? Proč dostávají další a další vyjímky na vypouštění jedů???
To je bohužel naší ropáckouv vládou, ne elektrombily.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.3.2020 09:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Nezhasínají ani v Německu. Prostě proto, že ekologické žvásty se míjejí s realitou. Naopak, v Německu roste těžba uhlí a otevírají se další povrchové doly.
A pokud nemá stát energetický mix jako Francie, kdy naprostá většina elektřiny je z jaderných elektráren, tak elektromobil "čoudí" víc než klasické auto na benzín nebo naftu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.3.2020 13:46
Řekl bych, že je to pouhý nesmyslný "ekoodpustek". Prázdné gesto. Může mi někdo říci o kolik se sníží, díky této hodince, produkce CO2 ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2020 20:22 Reaguje na Jarek Schindler
Je to čistě symbolické gesto, jen pro to, aby i nejhloupější tutani o tom věděli.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist