https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ugande-sloni-drancovali-pole-dokud-jim-do-cesty-nepostavili-vceli-plot
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ugandě sloni drancovali pole. Dokud jim do cesty nepostavili včelí plot

11.6.2012 02:00 | PRAHA (Ecomonitor)
Plot vylepšený o včelí úly pomáhá chránit pole před slony. Na snímku instalace z Keni.
Plot vylepšený o včelí úly pomáhá chránit pole před slony. Na snímku instalace z Keni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dr. Lucy King / Save the Elephants
Farmáři v sousedství ugandského Národního parku královny Elizabety mají těžký život. Místní divocí sloni si totiž oblíbili drancování jejich políček. Neodradily je ani příkopy vyhloubené podél políček. Přírodovědci farmářům nakonec pomohli tím, čeho se sloni děsí. Včelami.
 

„Sloni z parku vzali mé pole s fazolemi, kukuřicí a matooke útokem,“ líčí své zážitky farmář Mohamood Mwapiri, žijící ve vesnici Kibodi na kraji parku. „Zničili úplně všechno. Neměli jsme pak co jíst nebo co prodat. Sloni snědli nebo zničili všechno, co jsme měli.“

Nejde jen o jednoho farmáře. Ugandský úřad, který má na starosti péči o národní parky, označil celý region jako místo, kde je soužití lidí a divokých zvířat, zejména slonů, opravdu těžké. Důvodem je, že pole nabízejí slonům snadno dostupnou a výživnou potravu. Pole ale mají hlavně zajistit obživu místním farmářům.

Ukázalo se, že není vůbec snadné slony od drancování polí odradit. Vyhloubené hluboké příkopy podél polí nepomohly. Sloni jsou chytrá zvířata a příkopy zahrnuly a na pole se stejně dostali. Farmáři proto v noci drželi u svých polí hlídky a slony se snažili zahnat křikem a rámusem, případně přivolali pracovníky parku, aby slony zahnali střelbou do vzduchu.

Jenže držet noční hlídky a pak ještě přes den pracovat na poli nejde vydržet dlouho. Nástrahy s petardami se ukázaly jako nepoužitelné, protože kvůli nim hrozil zničující požár. Střílet slony je nelegální a také neuvěřitelně nebezpečné: zraněný slon je velmi agresivní tvor.

Farmářům však přeci jen svitla naděje, že se podaří slony od políček odradit. Přírodovědkyně Lucy Kingová z organizace Save the Elephants se kdesi dočetla, že sloni se vyhýbají akáciím, protože tyto stromy jsou častým úkrytem včel. Kingová začala proto zkoumat, jak sloni reagují na včely. „Stačilo slonům pustit zvuk rozlobených včel a už uháněli pryč,“ popisuje jejich reakci Kingová.

Spolu s farmáři připravila jednoduché opatření. U plotů podél polí nainstalovali včelí úly, které vzájemně propojili dráty. V okamžiku, kdy sloni do drátů drknou, vyruší včely v úlech. Jejich bzučení pak slony zažene pryč.

„Za víc jak dva roky jsem u třech různých komunit v Keni zaznamenala 90 nájezdů slonů na úrodu,“ říká Kingová. „A za celou tu dobu se jen v šesti případech jednotlivým slonům podařilo překonat plot vybavený včelími úly.“

V Kibodi zatím nainstalovali pět demonstračních úlů na místě, kterým sloni přicházeli do vesnice. Instalace dalších úlů se připravuje, stejně jako školení farmářů, jak si zřídit a udržovat vlastní úly.

Pro farmáře mají včely ještě další přínosy, kromě toho, že je ochrání před slony. Včely jim budou opylovat jejich pole a prodej medu může být pro farmáře příjemný přivýdělek.

Včelí plot zatím funguje. Po dobu dvou měsíců se na místním poli neobjevil žádný slon. Místní ale upozorňují na to, že demonstrační plot s pěti úly nestačí. Cest, kterými mohou sloni z parku přijít, je víc. Bude proto potřeba instalovat ploty na více místech.


reklama

 
Další informace |
Podle zprávy Western Uganda: crop-raiding elephants call for plan bee zveřejněné na serveru Guardian 6.6.2012.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist