https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ulicich-prahy-bude-letos-rozmisteno-21-rozprasovacu-mlhy-pro-ochlazeni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ulicích Prahy bude letos rozmístěno 21 rozprašovačů mlhy pro ochlazení

22.5.2022 00:08 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pražské vodovody a kanalizace
V pražských ulicích bude letos rozmístěno 21 takzvaných mlžítek, tedy rozprašovačů mlhy, které lidem v metropoli poslouží k osvěžení v horkých dnech. ČTK to sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Mlžítka mají tvar brčka, které je spolu s nástavcem umístěno na hydrantový poklop. Loni PVK rozmístily po městě 25 mlžítek.
reklama

 

"Od začátku května jsme nainstalovali 21 mlžítek nejen v centrální části města, ale také na Vítkově nebo na Novém náměstí v Uhříněvsi," řekl Mrázek. O mlžítka podle něj projevily zájem i další městské části. PVK proto nyní vybírá další vhodná místa, kam by je rozšířila. V úvahu podle Mrázka připadá dalších pět lokalit.

Mlžítka jsou umisťována na hydranty, které primárně neslouží hasičům při hašení požárů. PVK každý z nich posoudí z technického hlediska, kdy je třeba posuzován stav podzemní části hydrantu nebo tlakové poměry v konkrétním místě sítě.

Kromě osvěžení Pražanů přispívají zařízení k ochlazení města. Ve městě vznikají v létě takzvané tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky vody z mlžítka absorbují část tepla z blízkého okolí, čímž dochází k ochlazování vzduchu. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu.

V Praze funguje kromě zmíněných mlžítek také řada pítek. Ta jsou například na Klárově u stanice metra A Malostranská nebo na Palackého náměstí u výstupu ze stanice metra B Karlovo náměstí. O pítka se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK). Přes zimu jsou mimo provoz.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.5.2022 05:43
Pamatuji doby, kdy kdy jezdívaly městem kropící vozy, aby ochladily vzduch.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist