Valašské Klobouky vybudovaly soustavu tůní k zadržování vody
"Tůně pod Svatým Hubertem jsou prvním zrealizovaným opatřením z devíti možných záměrů k zadržování vody ve valašskokloboucké krajině. Vytvoření biotopu s vodní a mokřadní plochou má být prospěšné k zamezení úbytku vody, který je na celém našem území evidentní. Při déletrvajících deštích pak budou tůně plnit funkci zpomalování odtoku, čímž budou preventivně působit proti povodním. Podobná opatření bych si uměl představit v každém údolí, stejně jako je tomu například v Rakousku," uvedl místostarosta Martin Janík.
Vodní plochy by se mohly stát také turistickým cílem či plochou pro rekreaci. "Tuto zajímavou lokalitu, která se nachází v blízkosti cesty na Královec a také nedaleko trasy plánované cyklostezky směrem na Brumov, bychom v budoucnu rádi rozvinuli. Uvažujeme nad vytvořením atraktivního prvku nebo areálu, například stezky pro bosé nohy," uvedla starostka Eliška Olšáková.
Město zvažovalo také další opatření k udržení vody, například poldr na Hladném Pustém či malé vodní nádrže v Záhumení, nad rybníky, na Trhovisku nebo v remízku za kotelnou. "Těmto a dalším záměrům jsme se věnovali, někde je třeba řešit vlastnické vztahy, jinde jsou vedeny technické sítě. Jejich přeložky jsou finančně nákladné, a tak se snažíme hledat další vhodné varianty," uvedl Janík.
Ve Zlínském kraji také budují nové či obnovují staré tůně ochránci přírody na Valašsku. Nejen kvůli zadržení vody v krajině, ale také kvůli zlepšení podmínek pro různé živočichy.
reklama