https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kazi-se-vam-destovka-v-akumulacni-nadrzi-poradime-co-s-tim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kazí se vám dešťovka v akumulační nádrži? Poradíme, co s tím

23.9.2022 10:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V současnosti je zadržování a využívání dešťové vody čím dál víc rozšířené. Jedním ze způsobů, jak dešťovou vodu zadržet, jsou akumulační nádrže. Často je s tímto způsobem spojený problém zhoršení kvality a vzniku zápachu vody. Jak tomu účinně předcházet?
 
Voda se v nádrži může začít kazit kvůli tomu, že došlo k zanesení nádrže různými materiály, které zapříčiní hnilobný proces a následný zápach. Proto je potřeba dešťovou vodu čistit ještě předtím, než se dostane do nádrže. A to pomoci filtračního zařízení, které je k tomu určené. Účinnou filtrací můžete předejít tomu, že se do nádrže dostanou nečistoty a voda se nezačne kazit, nebo dokonce nedojde k poškození čerpací techniky.

Jaké nečistoty se mohou do nádrže dostat?

Mezi ty jemné nečistoty patří například prach a pyl, který se do nádrže dostane přes filtrační systém, ale také listy, mech ze střechy, trus a tak podobně. Při neopatrné instalaci se může do nádrže dostat i zemina. U povrchové vody, která je do nádrže svedena, je také zásadní typ zpevněného povrchu a jeho vysypávka. Větší množství písku v dešťové vodě představuje vážný problém. Stejně tak může být problémem bláto a zbytky posekané trávy.

Zanesené nečistoty mohou zničit i čerpadlo. Málokdo má v této nádrži čerpadlo kalové, kterému nečistoty tolik nevadí. Jiná čerpadla jsou však nečistotami poškozována. Nejvíce těmto čerpadlům škodí právě kamínky, písek, úlomky keramiky apod. Tento materiál znehodnocuje oběžná kola čerpadla a může dojít k zničení čerpadla. Rostlinný odpad pak pro změnu snadno ucpe přívodní potrubí či filtr čerpadla.

Systém filtrace

Filtrace dešťové vody by měla začít hned pod svislým okapovým svodem. Zde se napojí lapač střešních splavenin, tzv. geiger, který zachytí první hrubší nečistoty. Voda dál teče kanalizačním potrubí do filtračního koše nebo filtrační šachty, kde se již zachytí většina drobných nečistot. Pokud dešťovou vodu využíváte k praní, pak by voda měla ještě projít přes jemný filtr, který bývá umístěný uvnitř nemovitosti.

Vnitřní jemné filtry jsou nejjemnějším stupněm přečištění. Zajišťují filtraci dešťové vody od nežádoucích nečistot a tím nám chrání vnitřní rozvody vody v domě. Vybírat je možné z nabídky jednostupňové, dvoustupňové a třístupňové filtrace dešťové vody. Nejúčinnější je třístupňová filtrace dešťové vody, která nabízí oproti jednostupňové filtraci možnost vícestupňového mechanického přečištění, například za pomoci nádoby s aktivním uhlím a nádoby s filtrační schopností 25 mikronů.

Čím kvalitnější a účinnější filtrace je, tím lépe. Důležitá je i údržba filtrů. Je nezbytné pravidelně čistit filtrační systém, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale do nádrže dostanou i přes tyto filtry.

Voda ze zelených střech

Zcela specifická je filtrace vody ze zelených střech, tu je třeba řešit již při jejich zakládání. Při zachytávání dešťové vody ze střech a jiných povrchů se do akumulačních nádrží kromě vody dostává i organický splach ze střech, který se následně začne rozkládat a nepříjemně zapáchá. Voda se dá ošetřit přípravky, které obsahují bakterie a enzymy, jež nastartují biodegradační proces ve vodě, při kterém se organický materiál velmi rychle rozloží a úplně eliminuje vznikající zápach. Voda ošetřená tímto přípravkem je vhodná pro zalévání rostlin (zelenina, ovocné stromy, keře atd..).

Čištění nádrže

Důležitá je i údržba nádrže, kterou doporučujeme čistit minimálně jednou ročně, případně podle potřeby. Správný čas na vyčištění nádrže na dešťovou vodu nastává tehdy, když voda začíná zapáchat.
      • Odpojte přívod elektrické energie do nádrže. Odejměte poklop nádrže a vyjměte filtrační koš (vypláchněte), pokud jej v nádrži máte. Umístěte žebřík do nádrže.
      • Vstupte dovnitř nádrže a pomocí čerpací techniky, odčerpejte zbytek vody, který v nádrži zbyl.
      • Nádrž vykartáčujte a vystříkejte vysokotlakým čističem, dokud není čistá a znečištěnou vodu vyčerpejte z nádrže pomocí čerpací techniky ven.
      • Vylezte z nádrže ven, vložte zpět filtrační koš, pokud ho máte a nádrž uzavřete pomocí poklopu.
      • Nezapomeňte zkontrolovat také geigery a veškeré nátokové filtry mimo nádrž. Je dobré je vyjmout a propláchnout vodou.

Využití dešťové vody v domácnosti

V případě, že chceme dešťovou vodu využívat v domácnosti, neměla by teplota skladované vody překročit 15 až 18 °C. U vyšších teplot hrozí množení bakterií a zhoršení jakosti vody. Je proto vhodné nádrže na dešťovou vodu umístit pod zemí, kdy nám půda zajistí požadovanou teplotu a zároveň zabráni přístupu světla (to podporuje množení různých mikroorganismů).

Pro zničení mikroorganismů ve vodě můžete využít i UV lampy. Jedná se však o nákladnější zařízení. UV lampy jsou určené k odstranění bakterií, cyst a virů z vody pomocí UV záření. Tuto metodu dezinfekce můžete uplatnit pro rodinné domy, chaty atd. Umísťuje se uvnitř nemovitosti.

Dešťové vody se obecně nedoporučuje skladovat příliš dlouho. Když necháte vodu v nádrži příliš dlouho, může i přesto, že budeme dbát na filtraci a čištění, začít hnít a zapáchat.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl díky projektu Počítáme s vodou.
foto - Drabinová Silvie
Silvie Drabinová
Autorka je odborná asistentka na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

23.9.2022 07:57
Není vhodnějším řešením takovou značně znečištěnou vodu používat jen na zalévání a pro domovní rozvody mít vlastní studnu? Dnes už existují technologie, které i u nevyhovující kvality studniční vody z ní udělají nezávadnou vodu na pití a vaření.
Odpovědět
va

vaber

23.9.2022 09:03
voda je stará miliardy let a ještě se nezkazila a ani nezkazí,
mně se na zahradě voda v kovovém sudu vyčistí a voda v plastovém zakalí ,ale řasy v ní rostou dobře,
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.9.2022 14:33 Reaguje na vaber
Jaký je ten zákal? Nejsou to plovoucí řasy? A je ta voda něčím cítit?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.9.2022 12:11 Reaguje na vaber
řasy naopak vodu čistí, protože z ní odebírají živiny z rozkládající se organiky. Ale pod zemí a beze světla a kyslíku se organika nerušeně rozkládá, případně tam bují organismy žijící z něčeho jiného než světla, které jsou pachově nekompatibilní s našimi smysly.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.9.2022 15:47 Reaguje na vaber
Na tom rozdílu mezi materiálem sudů něco je. Jinak je článek dalsí z výborných návodů: Udělej si z destovky soukromě pitnou vodu, ze slunce elektriku, pokračujme do starověku ...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.9.2022 09:37
Jako akvarista bych kazící se vodu vyřešil tím, že bych do nádrže zavedl jednoduché vzduchování jako v akváriu. Voda by se prokysličovala a zároveň by vířila, čímž by hnilobné bakterie dostaly na frak. A určitě by toto řešení bylo mnohem levnější než nějaké UV lampy, chemie a bůhvícoještě.
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.9.2022 12:46
existují poměrně logická a snad i funkční kutilská řešení; například předřadná zhruba kubíková nádrž a přečerpávání do akumulační nádrže s plovoucím sacím košem dostatečně vysoko nade dnem a dostatečně hluboko pod hladinou, nebo čištění akumulační nádrže bazénovým pískovým filtrem. co na to odborníci?
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.9.2022 20:50
A teď kalkulačku ... kolik bude stát kubík takové dešťovky zdarma?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.9.2022 12:08
Jednoduchá věc. Myšlenka, že stačí vzít nádrž a nechat za deště zaplnit dešťovou vodou a potom si lebedit je nesmysl a fejk.
Aby se ta voda dala používat na větší množství použití, je třeba relativně dost složité a drahé technologie. Tam buďto potřebujeme , abychom zachytili všechny okamžité srážky, buď velmi vysokou a tím drahou kapacitu. Nebo to bude levné, potom ale zachytíme jen dlouhodobější mírné srážky, ale voda ze silných nárazových srážek přijde nazmar.
Odpovědět
ZK

Zan K.

26.9.2022 12:17 Reaguje na Radim Polášek
Naše bábiny a dědové takhle nepindali, ale znali. K používání v domácnosti (praní a koupání) používali jen čerstvou vodu. Tu starší pouze k zalévání či stavařině. A bez kubíkových nádrýí. Fakt ovšem je, že stabilita počasí byla někde jinde než dnes. A zřejmě i ta kvalita dešťové vody.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.9.2022 19:55 Reaguje na Zan K.
Tak když se k praní a koupání musí voda kýbly nanosit z čistého potoka nebo studánky třeba hezky daleko, tak to potom lidi s vodou hospodaří úplně jinak než když otočí kohoutkem a mají plný kýbl vody.
Odpovědět
HP

Hana Procházková

28.9.2022 09:27
Máme plastovou podzemní nádrž na dešťovku o objemu téměř 10 m3 již 17 let a jímáme vodu ze střechy o ploše 100 m2. Je umístěná tak, aby byla chráněná před sluncem domem a vzrostlými keři. Zpočátku se voda v horkých letních dnech také kazila a zapáchala. Řešili jsme to Savem do bazénů, ale nebylo to ideální. Pak jsme pořídili solární provzdušňovač za 800 Kč a voda se už nekazí. Dešťovku používáme na praní, splachováni, úklid atd., ale na zalévání ne, na to máme přečištěnou odpadní vodu z domácí čističky. Na přítoku do nádrže na dešťovku je obyčejný geiger bez jakýchkoliv speciálních filtrů. Za celou dobu jsme nádrž už 2x kompletně vyčistili. Provoz je levný a relativně bezúdržbový. Jsme spokojení s tím, jak to funguje, můžeme doporučit.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

8.7.2023 17:39
Záleží na tom, k čemu tu dešťovku chceme používat a v jaké lokalitě tu dešťovku chceme jímat. Krom použitého materiálu střešní krytiny, bude asi rozdíl, mezi domkem někde ve vsi, nebo střechou domu nedaleko průmyslové aglomerace, s vysokou mírou automobilové, nebo dokonce i letecké dopravy. A netřeba zapomínat, že míra znečištění ovzduší se může v průběhu roku měnit.
Jistě, na praní, nebo i jen na splachování toalety v domácnosti, by ta voda měla mít nějakou minimální hygienickou kvalitu. Pak má nějaká úprava zachycené vody smysl. Jde jen o zvážení kvality jímané vody, návratnosti vložené investice k její úpravě, spotřeby energie, čistících prostředků a chemikálií, ale též i hodnoty vlastní práce a času, potřebného k údržbě a k obnově takového technického zařízení. Vzduchování? Zase se jedná o další technické zařízení, které vyžaduje energii a údržbu.
Ale na zalévání zahrady? Déšť, padající na zahradu, též nikdo nečistí. Tam i místo toho geigera stačí postavit pod dešťový svod sud. Zboku, asi ve třetině jeho výšky osadit vývod s hadicí, směr nádrž. Sud zajistí funkci geigera a navíc, do něj můžete nasypat i dolomitický vápenec, pro úpravu PH vody v nádrži.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist